Witold Falkowski o „napędzaniu” i „uruchamianiu”

11 stycznia 2009 Aktualności komentarze: 9

Kilka uwag na tematy bieżące w wywiadzie dla wnp.pl

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Avatar

O Autorze:

Witold Falkowski

Witold Falkowski współpracował z Instytutem Misesa od jego początków, a w 2006 roku objął funkcję prezesa zarządu Instytutu. Z jego inicjatywy Instytut rozwinął działalność wydawniczą (pierwszą publikacją było Ludzkie działanie Misesa w jego tłumaczeniu) oraz powołał do życia ogólnopolską sieć Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii (KASE). Falkowski zainicjował również projekty „Lekcje Ekonomii” i „Akademia Misesa”. Jako szef Wydawnictwa IM był redaktorem serii książkowych „Biblioteka Klasyków Ekonomii” i „Pod Prąd Głównego Nurtu Ekonomii” (łącznie 14 tytułów). Był organizatorem bądź nadzorował organizację takich imprez jak coroczne Letnie Seminarium Ekonomiczne (pierwotna nazwa: Letnie Seminarium Austriackie), międzynarodowa konferencja „Mises – Obrońca cywilizacji i ekonomii” (Warszawa 2007) i wizyta profesora Jesúsa Huerta de Soto (Warszawa 2009). W 2014 r. odszedł ze stanowiska prezesa i zakończył współpracę z IM.

Pozostałe wpisy autora:

9 Komentarze “Witold Falkowski o „napędzaniu” i „uruchamianiu”

 1. czy ktoś mógłby sie odnieść do tekstu Caplanahttp://liberalis.pl/2009/01/13/bryan-caplan-dlaczego-nie-jestem-austriackim-ekonomista/comment-page-1/#comment-8827

 2. Odpowiedzi na niektóre przynajmniej zarzuty można znaleźć w tekstach publikowanych na naszej stronie, np.:

  http://www.mises.pl/276/276/

  Więcej tekstów odnoszących się do krytyki Caplana można przeczytać po angielsku. Tu lista linków: http://mises.org/Community/forums/p/3841/52612.aspx#52612
  Tu ogólna obrona ASE Karlssona: http://stefanmikarlsson.blogspot.com/2008/04/real-problem-with-non-austrian.html

  Może ktoś przetłumaczy któryś z tych tekstów?

 3. Witam. Mam pytanie odnosnie timingu w ekonomii. Jak mozna „obliczyc” kiedy nastapi po wpompowaniu w gospodarke pieniazkow(np.plan paulsana i obamy w usa, w Europie podobnie) wzrost inflacji? czy jest jakas szansa przewidziec, obliczyc? czas jaki jest pomiedzy takimi dzialaniami a wystapieniem efektow(inflacja) Dzieki z gory za odp i pozdrawiam wszystkich „austriakow”

 4. Panie szefie,
  ja sobie chętnie przetłumaczę, ale to w wolej chwili, bo teraz strasznie mnie cisną na uczelni. Więc niczego nie obiecuję – jak zrobię, to podeślę, jak nie zrobię – to nie podeślę:)

  Robert, wczoraj napisałem kilka słów pod Caplanem, ale psa z kulawą nogą to nie obeszło…

 5. @Bruner. Wydaje mi się,że takie obliczanie jest z góry skazane na porażkę,ponieważ zakłada mechaniczne podejście do kwestii inflacji. Do tego jest spory problem z jawnością decyzji podejmowanych przez rząd USA co często podkreśla Ron Paul.

 6. 1. Dziekuje P. Krzysztofie za odpowiedz, bardziej chodzilo mi o timing – rozumiem ze ciezko obliczyc kiedy, jako ze ekonomia to nauka o ludzkim dzialaniu.. ale czy jest szansa przeiwdzenia lub obliczenia- przynjamniej w przyblizeniu i zakladajac ze to co robia w US jest w 100% jawne i informacje sa prawdziwe – wystapienia efektu jakim bedzie inflacja.
  2. drugie pytanko czt zwiekszona podaz emisji obligacji przez panstwo i pojawienie sie ich na rynku- powoduje inflacje?
  Dzieki wielkie za odp i pozdrawiam

 7. Bruner:

  Jeśli przyjąć, że pompowanie kasy jest mniej więcej tożsame z pompowaniem poprzez obniżki stóp procentowych, to można analizować przesunięcie. Polecam blog Wojciecha Białka, doskonały analityk, często odnosi czytelników do Instytutu Misesa. Warto też przeczytać „Międzyrynkową analizę techniczną” J. Murphy’ego.

  Inna sprawa, czy można tak to utożsamiać. Myślę, że w przypadku ładowania forsy poprzez zasilanie konkretnych instytucji, tak jak to ma miejsce nie można tak do tego podejść. Niedawno pisały gazety, że oni w zasadzie tego nie księgują, że jeszcze nie wiedzą co z tym zrobią… nie wiadomo kiedy te pieniądze ruszą do gospodarki i zaczną wpływać na wskaźniki.

  Ja się raczej intensywnie zastanawiam na czym teraz będziemy mieli balon spekulacyjny. Biotechnologia? Ekologia? Trzeba się wsłuchiwać w Biały Dom i Komisję Europejską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572