Otwarcie biblioteki austriackiej w Krakowie

30 stycznia 2009 Aktualności komentarze: 16

29 stycznia krakowski Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii (KASE) otworzył bibliotekę austriacką. Niewielki (jak na razie) zbiór będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza członków KASE. Szczegółowe informacje dotyczące zasad korzystania z biblioteki na stronie www.austriacy.pl.

Otwarcie biblioteki ma nie tylko znaczenie praktyczne, lecz także wymowę symboliczną. Stanowi widomy znak tego, że ekonomia austriacka nie jest „uprawiana w zamkniętych kręgach” (Ludzkie działanie, s. 739). Wiedza na jej temat jest dostępna już nie tylko w Centrum Informacyjnym Instytutu Misesa w Warszawie, lecz także w jednym z Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii.

Nie przypadkiem pierwszym Klubem, który otwiera taką bibliotekę, jest Klub krakowski. Jego szefowie Olgierd Sroczyński i Szymon Chrupczalski stworzyli tu prężny ośrodek myśli austriackiej, poświęcając temu bezinteresownie swój czas i energię. Mają doskonałe pomysły i świetne rezultaty. Oprócz regularnych spotkań klubowych organizują lekcje w liceach i nadzorują ogólnopolski projekt „Lekcje ekonomii”. O krakowskim KASE napisał „Dziennik Polski”.

Mamy nadzieję, że wkrótce kolejne KASE otworzą swoje biblioteki. Instytut Misesa chętnie w tym pomoże. Wystarczy spełnić kilka warunków. Powodzenia!


Wstęgę trzymają: Olgierd Sroczyński (z lewej) i Szymon Chrupczalski (z prawej)
Nożycoręki: Witold Falkowski


Bohaterowie wieczoru: książki


Rozmowy kuluarowe


Witold Falkowski z kredą w ręku i credo w głowie


Szymon Chrupczalski przedstawia po polsku zasady funkcjonowania biblioteki (Ludwig tłumaczy na austriacki)


Bohaterowie po przegrupowaniu


Mises i inni

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

16 Komentarze “Otwarcie biblioteki austriackiej w Krakowie

 1. no mam nadzieję, że to nie cała biblioteka:)
  A jakie macie anglojęzyczne? Co prawda wpaść to do was z Wawy nie wpadnę, ale zawsze będę mógł się zwrócić po skana:)

 2. Wypożyczanie książek – kontakt przez:
  http://austriacy.pl/klub/krakow albo bezpośrednio na spotkaniach KASE.
  Z anglojęzycznych jest jedna: „The Historical Setting of the Austrian School of Economics” – będzie więcej.
  Na razie cała lista jest skromna, ale mamy obiecane kolejne książki, już z kilku źródeł.
  Pełny spis też będzie na austriacy.pl (kwestie techniczne).

 3. Ad 4. A po co z Wawy jechać po książkę, która jest w Wawie (Długa 44/50, pok. 214)? Chyba że to pretekst do odwiedzin – wtedy zgoda.

 4. Szymon – na austriacy.pl nie wchodzę; kiedyś odwiedziłem i mnie czymś zaraziło, musiałem zrobić reinstalkę systemu. Później znowu wszedłem i.. to samo. Od tamtej pory tam nie zaglądam.

  Panie Witoldzie, do tej biblioteki też muszę zajrzeć, bo się zbieram, odkąd powstała:)

 5. Ad 7 Zarażanie nie jest naszą specjalnością. Proponuję rozważyć hipotezę przypadkowej zbieżności zjawisk. A na wirusy są antywirusy, i to za darmo (wbrew ekonomicznym przesądom kulinarnym). Na Długą zapraszam serdecznie.

 6. Ja też nie mam wirusów z Austriaków. Tak na marginesie, to jest to chyba technicznie niemożliwe, strona prosta i nieinwazyjna;)
  @smootnyclown:
  Jeżeli jakiś komentarz został usunięty, to przepraszamy, musiał być to przypadek. Być może nikt z moderatorów nie zdążył go zaakceptować? Teraz już powinny być wszystkie…

 7. 🙂 Już są wszystkie:)

  Panie Witoldzie, ależ ja z antywirusów korzystam:) I nawet z antyspyware’ów i innych takich:)
  No nie wiem, może jak się odważny poczuję, to zajrzę na tych Austriaków. Na Długą też wstąpię w wolnej chwili.

 8. Książki można zamawiać poprzez krakow.austriacy.pl oraz na spotkaniach KASE Kraków (info o spotkaniach także na krakow.austriacy.pl)

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572