KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

Szkoła Autriacka wobec socjalizmu

7
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
Pobierz w wersji
PDF

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu zwycięską pracę w I edycji konkursu Magister PAFERE pt. Szkoła Austriacka wobec socjalizmu autorstwa Jacka Kacperskiego. Według słów prof. Witolda Kwaśnickiego, przewodniczącego jury konkursu, który jednocześnie opatrzył książkę słowem wstępnym, "praca Jacka Kacperskiego jest bardzo interesującym przedstawieniem historii szkoły austriackiej, w kontekście bardzo aktualnej problematyki interwencjonizmu państwowego i konsekwencji odchodzenia od zasad wolnorynkowych. Zgodzić się trzeba z Autorem, że nie ma drugiej takiej szkoły, która przez ponad 100 lat zachowałaby taką wierność swoim prekursorom oraz pierwszym ideom.

Autor podejmuje odważną próbę obalenia 20-wiecznych mitów dotyczących wiary w zbawienną rolę państwa, jako podmiotu polepszającego sytuację ekonomiczną obywateli". Dzięki uprzejmości Fundacji PAFERE fragment pracy można przeczytać już na stronach Instytutu Misesa.

"Historia szkoły austriackiej to historia wolnej myśli ekonomicznej. Myśli, która wywodzi się od średniowiecznych badaczy życia gospodarczego, stanowi dziś intelektualny bastion obrońców wolnego rynku. Przez wieki szkoła austriacka dostarczała nam wielu argumentów w dyskusji ze zwolennikami ingerencji państwa w gospodarkę. Ekonomiści zaliczani do szkoły austriackiej święcili szczególne triumfy, gdy teorie krytykujące wolny rynek okazywały się fałszywe. Dlatego właśnie warto studiować dzieła takich ekonomistów jak Friedrich von Hayek czy Ludwig von Mises, ich zawartość pozwala nam zrozumieć ekonomię oraz uczy nas, że nie można dostać czegoś za nic".
(Fragment książki)

Książkę można nabyć w promocyjnej cenie w wolnorynkowej księgarni internetowej www.multibook.pl
Zysk ze sprzedaży książki zasila konto Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego www.pafere.org

Kategorie
Aktualności Relacje

Czytaj również

FAQ

Aktualności

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące 1,5%

Co zrobić by jeszcze wesprzeć Instytut Misesa?

KASE_Gdańsk_10-04-24_Turowski_miniatura

KASE

Kolejne spotkanie KASE Gdańsk już 10-go kwietnia

Kwietniowe spotkanie z KASE, to kolejna okazja na zapoznanie się ze Szkołą Austriacką!

KASE_Kraków_28-03-24_Rapka_miniatura

KASE

Kolejne spotkanie KASE Kraków już 28-go marca

Dr Przemysław Rapka opowie o związku stabilności sektora finansowego z cyklem koniunkturalnym


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 7
Czytelnik

Czemu nie umieścicie całej książki w internecie ???
A ty z was przeciwnicy własności intelektualnej - nawet w tej pracy jest rozdział o niej. Hipokryzja !!!

Odpowiedz

Stanisław Kwiatkowski

Z tego co widzę jest to wydawnictwo Pafere...

Odpowiedz

karol.pogorzelski

Po pierwsze to wydawnictwo PAFERE a po drugie nawet jeśli się jest przeciwnikiem własności intelektualnej to nie znaczy, że jest się zwolennikiem publikowania czego się da w internecie. To, co robi autor albo wydawca z danym dziełem to jego prywatna sprawa. Dyskusyjne jest jedynie to, czy może korzystać z gwarantowanego przez państwo monopolu.

Odpowiedz

Czytelnik

No i co z tego , a takie "Ludzkie Działanie" też nie jest w internecie , z "Money , banking ..." de Soto też będzie pewnie to samo , mimo że obie te pozycje na Mises.org są dostępne za darmo.

Odpowiedz

wf

Jestem jak najbardziej za publikacjami online. Jednak nie ośmieliłbym się tak stanowczo krytykować wydawców niepublikujących całych książek online, gdybym nie miał za sobą doświadczenia, jakim jest wydanie książki dobrej jakości. Mam nadzieję, że krytycy wypowiadający się na tej stronie napisali, przetłumaczyli lub wydali już jakąś grubą książkę i dobrze wiedzą, co mówią.

Odpowiedz

Czytelnik

Oczywiście sam przetłumaczenie książki jest pewnie ciężką pracą , ale wydanie jej na pewno kosztuje więcej i przynosi mniej korzyści niż umieszczenie online dla wszystkich zainteresowanych. Bo nie chodzi mi tylko o korzyści finansowe. Ale ok skoro niema osób gotowych do przetłumaczenia książek za mniejszą gratyfikację to rozumiem.

Odpowiedz

wf

A jak zmierzyć te korzyści ("nie tylko finansowe"), jeśli nie finansami - zapytam po austriacku? Te inne korzyści to konsumpcja np. tłumacza. Jednak nawet tłumacz nie samym papierem i atramentem żyje.
Poza tym trudno jest porównać koszty i korzyści publikacji papierowej i publikacji online. Każda z nich żyje innym życiem, jak film w kinach i film na dvd. Egzemplarz HA w bibliotece UJ czy UW może zrobić więcej dobrego niż publikacja książki na www.mises.pl. Od razu dodam, że nie potrafię tego udowodnić.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.