Program stypendialny dla KASE i pierwsi laureaci

11 marca 2010 Aktualności komentarze: 1

W końcu – udało się!

Kluby austriackiej szkoły ekonomii były od samego początku oczkiem w głowie Prezesa (może obok tłumaczenia książek) i cieszymy się bardzo, że dziś możemy uroczyście ogłosić uruchomienie programu stypendialnego i jednocześnie jego pierwszych laureatów– Macieja Bitnera (szefa KASE Warszawa) oraz Mateusza Benedyka (szefa KASE Wrocław) – którzy zostają wyróżnieni za osiągnięcia klubów w roku akademickim 2008/09. Laureaci wezmą udział w warsztatach Foundation for Economic Education w Nowym Jorku. Kolejni stypendyści zostaną wyłonieni w trakcie tegorocznego Letniego Seminarium Austriackiego zgodnie z warunkami przedstawionymi poniżej.

O co chodzi?
W roku akademickim 2009/10 – przy współpracy Foundation for Economic Education oraz Property and Freedom Society – po raz pierwszy nagrodzimy stypendiami zagranicznymi najlepszych naszym zdaniem szefów i uczestników KASE z całej Polski. Stypendia mają służyć nie tylko zwiększaniu możliwości edukacyjnych i motywować do rozwoju poszczególne KASE, ale także sprzyjać zacieśnieniu współpracy szefów KASE z Instytutem z jednej strony oraz członków KASE z ich szefami z drugiej. Wśród wyjazdów, na które można zostać zakwalifikowanym są m.in.: „Freedom University”, „Introduction to Austrian Economics”, „Advanced Austrian Economics” oraz konferencja „Property and Freedom Society”, organizowaną przez Hansa-Hermanna Hoppe i gromadząca najtęższe głowy ruchu wolnorynkowego. Zgłoszeni przez Instytut Misesa kandydaci zostają przyjęci do udziału w ww. programach z pominięciem procedury kwalifikacyjnej, a dodatkowo otrzymują stypendium pokrywające min. 50% kosztów podróży.

Jak się zakwalifikować?
Przy wyłanianiu stypendystów będą obowiązywać następujące zasady:

 • Stypendystów wybiera komisja w składzie: Mateusz Machaj (Fundator IM), Witold Falkowski (Prezes IM) oraz Juliusz Jabłecki (członek zarządu).
 • Zainteresowani kandydowaniem szefowie, muszą do końca czerwca br. przysłać sprawozdania z całego roku działalności swojego Klubu na adres koordynatora KASE. Oceniając nadesłane zgłoszenia szefów, Komisja bierze pod uwagę przede wszystkim:
  • aktywność KASE, regularność spotkań, ich poziom merytoryczny;
  • jak zmienił się klub od poprzedniego roku i jaka jest w tym zasługa szefów;
  • wielkość KASE w relacji do ogólnych społeczno-ekonomicznych parametrów danego regionu;
  • kontakt i współpraca szefa z IM, gotowość raportowania, diagnozowanie i rozwiązywanie problemów (także np. nadsyłanie semestralnych podsumowań).
  • Członkowie KASE mogą ubiegać się o stypendium tylko uzyskawszy wcześniej akceptację szefa. Akceptacja powinna mieć formę listu polecającego, zawierającego opis kandydata i uzasadnienie, dlaczego zasługuje na stypendium. Napisane listy polecające szefowie przekazują na adres koordynatora do końca czerwca br. UWAGA: listy motywacyjne napisane samodzielnie przez członków KASE a także listy osób nie zrzeszonych w KASE nie będą brane pod uwagę w programie stypendialnym.

Wyniki konkursu stypendialnego i nazwiska laureatów zostaną ogłoszone podczas Letniego Seminarium Austriackiego.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Komentarz “Program stypendialny dla KASE i pierwsi laureaci

 1. Gratuluje laureatom. Zwłaszcza Mateuszowi, którego działalności i jej efekty mam okazję obserwować na bieżąco;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *