Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

Tertio Millennio Seminar on the Free Society

8
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 1 min

W imieniu organizatorów zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII edycji Szkoły Letniej, która odbędzie się w dniach 28 czerwca - 15 lipca 2010 w Krakowie. Przeznaczona jest dla studentów i absolwentów z Ameryki Północnej oraz z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

W szkole uczestniczy w sumie 36 studentów i doktorantów.

Zajęcia prowadzone w języku angielskim będą poruszały kwestie kultury, polityki i gospodarki społeczeństwa otwartego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://seminar.tertio.pl/ oraz na profilu Szkoły Letniej na Facebooku.

XVIII edycja Szkoły Letniej organizowana jest przez Instytut Tertio Millennio oraz The Ethics and Public Policy Center (Waszyngton).

tertio

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.

Radosnych Świąt Wielkiej Nocy życzy

Aktualności

Instytut Misesa życzy wszystkiego dobrego na nadchodzące Święta


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 8
PN

Zdziwiłem się, gdy zobaczyłem na tej stronie zaproszenie na seminarium Instytutu Tertio Millennio. Zacząłem zastanawiać się, czy idee propagowane przez Instytut Misesa dają się w jakiś sposób pogodzić z ideami Tertio Millenio (którego jednym z szefów jest o. Maciej Zięba - dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności). Co Państwo o tym sądzą?

Odpowiedz

karol.pogorzelski

Byłem na szkole zimowej Tertio i bardzo polecam, także sympatykom szkoły austriackiej. Instytut Tertio Millennio nie jest libertariański, ale wolność, szczególnie gospodarcza jest im bliska. Nie bardzo rozumiem, co jest kompromitującego w szefowaniu Europejskiemu Centrum Solidarności. Moje liberalne poglądy nie kłócą się z sympatią dla dokonań ruchu społecznego, jakim była Solidarność.

Odpowiedz

PN

Dziękuję za opinię. Nie twierdzę, że szefowanie ECS jest kompromitujące. Chodzi mi jednak o to, że same idee gospodarcze "Solidarności" są z punktu widzenia jakiejkolwiek odmiany leseferyzmu dość mocno interwencjonistyczne i mieszczą się raczej w ramach "trzeciej drogi". Wypada zauważyć, że niektórzy liberałowie, konserwatyści, czy konserwatywni liberałowie wyraźnie odcinają się od "Solidarności", ze względu na jej idee przewodnie.

Odpowiedz

wf

Sztuka nie polega na umiejętności odcinania się, lecz na umiejętności współpracy.

Odpowiedz

PN

Jeśli chodzi o "dokonania" Solidarności to może się wydawać, że liberalne poglądy się z nimi nie kłócą, kiedy uzna się, że jakaś tam wolność rynku wprowadzona w Polsce pod koniec lat 80. jest zasługą "S". Moim zdaniem jednak nie jest, bo wolny rynek wprowadziła jeszcze stara ekipa. Poza tym, to, że transformacja przyniosła ustrój gospodarczy, w którym b. ważna rola przypadła rynkowi zawdzięczamy temu, że, dzięki Bogu, Mazowiecki stwierdził, że nie wprowadzi w życie społeczno-gospodarczego "eksperymentu" dominującego w koncepcjach "S". "Solidarność" nie chciała wolnego rynku i to trzeba sobie jasno powiedzieć. Nie lubiła za bardzo prywatnej własności, chciała jakiejś własności "uspołecznionej". Myśl społeczno-gospodarcza Związku to utopia, nielicząca się w ogóle z nieubłaganymi przecież prawami ekonomii. Wystarczy spojrzeć choćby na 21 Postulatów. Najdalszy jestem od stwierdzenia, że ludzie "S" to źli ludzie, ale oni się po prostu mylili. Jeśli liberał gospodarczy protestuje przeciwko mainstreamowi ekonomicznemu, przeciwko interwencjonizmowi i hybrydom socjalistyczno-kapitalistycznym, to dziwiłoby gdyby całkiem socjalistyczną gospodarczo myśl "Solidarności" darzył sympatią. Co do współpracy kapitalisty z kolektywistą, to co może z tego wyjść? Państwo opiekuńcze, Panowie.

Odpowiedz

wf

Współpraca może w szczególności polegać na wymianie informacji. Właściwie po to jesteśmy, żeby informować, więc byłoby dziwne, gdybyśmy odmawiali takiej informacji (np. o naszych działaniach edukacyjnych) tym, którzy są na nią otwarci. Jest naturalne, że w zamian musimy coś zaoferować, np. informację o tym, co robi druga strona. Nie agitujemy, nie oceniamy, przekazujemy zaproszenie na imprezę, która dotyczy tematów interesujących z naszego punktu widzenia. A oni przekazują nasze zaproszenie na nasze seminarium i też nie uważają, żeby im korona z głowy przez to spadła.

Zamykanie się w wieży z kości słoniowej, przekonywanie przekonanych i programowe "odcinanie się" na każdym kroku jest zajęciem tyleż szlachetnym co jałowym.

Odpowiedz

PN

Niestety źle Pan odebrał moje słowa. Ja nie mam nic przeciwko temu, że informujecie Państwo o Szkole Letniej. W duszy mi grały wątpliwości, które wyraziłem dlatego, że liczyłem na małą dyskusję na temat relacji między kapitalizmem a dokonaniami i ideami "Solidarności". W tym tonie właśnie odpowiedział mi Pan Karol Pogorzelski. Pytanie moje dotyczy wspomnianej relacji, a nie tego, czy niniejsza strona jest odpowiednim miejscem do reklamowania Szkoły Letniej.

Przyszło mi jeszcze do głowy, że na miejscu o. Macieja Zięby miałbym dysonans - z jednej strony szefowanie Europejskiemu Centrum Solidarności, a z drugiej promowanie kapitalizmu np. w Tertio Millennio.

Odpowiedz

wf

W takim razie nie ma sporu. Oczywiście w Solidarności panował duch socjalizmu reformowanego. Ideałem była Finlandia i finlandyzacja. Trudno powiedzieć, w jakim stopniu brało się to z przywiązania przywódców i mózgów ruchu do idei socjalistycznych, w jakim z poczucia realizmu politycznego (wejdą? nie wejdą?), a w jakim z tego, że wielu ludzi nie bardzo wiedziało, że "można inaczej". Jedno jest pewne: z ówczesnego punktu widzenia Finlandia byłaby wielkim krokiem we właściwym kierunku. Temat ciekawy, choć istotnie trudno go tu szerzej omawiać.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.