Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

Standard złota - Święty Graal czy Puszka Pandory

19
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 1 min
Pobierz w wersji
PDF

Zapraszamy wszystkich serdecznie na debatę na temat “Standard złota – Święty Graal czy Puszka Pandory”, w której udział wezmą Robert Gwiazdowski, Mateusz Machaj oraz Waldemar Kozioł.

Debata odbędzie się 27 maja o godzinie 20:00 w sali 207 starego BUW (Krakowskie Przedmieście 26/28)

 

PLAKAT

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 19
Balcerek

wielka prośba o nagranie tej debaty.

Odpowiedz

panika2008

Ziomy, ale macie tempo z powiadomieniami. W każdej razie - cya.

Odpowiedz

DJ

Wybaczta ziomie panika2008 :) Zresztą...2 dni chyba wystarczą, żeby wybrać się na debatę? Oczywiście będziemy się starać wrzucać w przyszłości szybciej takie newsy. Pozdrawiamy!

Odpowiedz

Maciej Budzisz

Czy ta debata będzie nagrana i udostępniona później? Albo jakaś transmisja online?

Odpowiedz

Marcin Kamiński

Tak. Planujemy zarejestrowanie całego spotkania. Niestety nie mamy możliwości transmitowania na żywo.

Odpowiedz

A Hamerykan

nie macie możliwości transmitowania na żywo ?
taka sam bujda jak standard złota ?

Odpowiedz

informatyk

Gdzie można pobrać to nagranie?

Odpowiedz

wf

Nagranie istnieje. Pobrać jeszcze nie można. Mam nadzieję, że to brzmi kojąco.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Franco Reza

A kiedy może być dostępne i czy zostanie wrzucone na Youtube?

Odpowiedz

wf

Będzie wrzucone, a nieciepliwi od wtorku 1 czerwca mogą się zaopatrzyć w płytę dvd w naszym biurze Długa 44/50 w Warszawie.

Odpowiedz

jasiek z toronto

Tylko jedno pytanie:
"Jesli dane panstwo nie posiada zlota, to czy nie ma prawa posiadac wlasnej waluty???"
=====================
jasiek z toronto

P.S. Debata n/t "parytetu zlota" w chwili obecnej jest jak dyskusja nad wskrzeszaniem umarlego...

Odpowiedz

Paweł

@jasiek z toronto

A może złoto jest cały czas pieniądzem, tylko wypchniętym z obiegu (zgodnie z prawem Kopernika-Greshama, http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Kopernika-Greshama) przez bezwartościowe "prawne środki płatnicze", do czasu, kiedy zawali się obecny system finansowy? :)

A jeśli dane państwo nie posiada złota, to na pewno posiada inne dobra, za które może złoto kupić. Choćby tanią siłę roboczą.
W ostateczności w niektórych kulturach pieniądzem były metalowe motyki. Jeśli jakiś naród jest tak zacofany, to i tak jego prawny środek płatniczy jest teraz praktycznie bezwartościowy (np. Zimbabwe).

Takie pytania pokazują tylko, że jeśli ktoś nie ma nic, to nie będzie miał więcej, kiedy da mu się kilka pustych papierków.

Odpowiedz

MB

ad Paweł
Prawo Kopernika-Greshama nie może stosować się dziś do złota - nie ma jego oficjalnej ceny.

Odpowiedz

Stanisław Kwiatkowski

@MB

masz oczywiście rację, że czyste prawo K-G nie ma tutaj zastosowania, ale...

Jeżeli będą istniały sytuacje, w których złoto okaże się bez wartości w porównaniu do pieniądza papierowego, to pieniądz papierowy będzie wypierał złoto - podobnym mechanizmem.

Z resztą szersza dyskusja na ten temat była tu u dołu: http://mises.pl/3253

Odpowiedz

Paweł

@MB
Ale przecież pieniądz powstaje w wolnym procesie rynkowym. I jego cena (siła nabywcza) też nie jest oficjalną ceną. Kiedyś złoto było pieniądzem.
Po wprowadzeniu pustych "prawnych środków płatniczych" wyparły ono złoto z obiegu, bo nikt nie będzie płacił złotem, skoro musi przyjmować pusty pieniądz papierowy niewymienialny na złoto.

Gdyby nagle uległ destrukcji cały system finansowy, jest duże prawdopodobieństwo, że złoto wróciłoby z powrotem do obiegu.

Nie jestem z wykształcenia ekonomistą, ale tak rozumiem prawo K-G. Czego nie wiem, albo gdzie popełniam błąd?

Odpowiedz

MB

Prawo K-G odnosi się do sytuacji, kiedy ustala się oficjalne kursy wymiany pomiędzy dwoma walutami, które są różne od rynkowych. Wtedy pieniądz o sztucznie zawyżonej wartości wypiera ten o sztucznie zaniżonej. W taki sposób pozbyto się na przełomie XIX i XX wieku srebra z obiegu (ustalono parytet wymiany złoto:srebro).

Odpowiedz

Paweł

@MB

Rozumiem - piszesz o bimetalizmie.
Myślę też, że to prawo dotyczy także psucia pieniądza, np. fałszowania próby złotych monet i prawnego sankcjonowania obowiązku ich wymienialności na dobre monety. Wtedy też dobre monety zostaną wypchnięte z obiegu przez te sfałszowane. Zgadza się?

Rozumiem, że prawa K-G nie można wprost zastosować do obecnej sytuacji, bo inflacyjne prawne środki płatnicze nie mają prawnie ustalonego kursu wobec złota. Teraz widzę różnicę.

Ciągle jednak uważam, że w obu przypadkach obowiązuje podobny mechanizm: każdy woli zachować to dobro, które, w jego mniemaniu, miałoby większą wartość w sytuacji wolnego rynku. Dlatego raczej nikt nie trzyma długoterminowo w sejfie banknotów, a złoto - tak. A ponieważ złoto ma ciągle potencjał "bycia pieniądzem", to rozpad obecnego systemu finansowego najprawdopodobniej skutkowałby powrotem do obiegu prawdziwego rynkowego pieniądza, czyli złota.

Odpowiedz

MB

ad Paweł
Twój przykład z monetami jak najbardziej poprawny. Też mamy do czynienia z ustalaniem ceny innej niż rynkowa - np. 1:1 zamiast 1:0,5 (jedna dobra jest warta tyle co dwie złe, ale prawnie się to zmienia).
Jakbym miał się zakładać, co będzie, jak państwo przestanie wtrącać się do pieniądza, to stawiałbym na współistnienie kilku metali, np złota i srebra, jako pieniędzy. Tak chyba historycznie najczęściej było. Jednometalowe standardy to, zdaje się, raczej państwowe twory.

Odpowiedz

Paweł

@MB

Rzeczywiście, uprościłem sprawę z tym złotem.
Rynek wie lepiej i pewnie zareagowałby pojawieniem się kilku konkurencyjnych wobec siebie (lub w niektórych przypadkach z powodów praktycznych - komplementarnych) środków wymiany.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.