Gadomski: Austriacy to przewidzieli

18 grudnia 2010 Aktualności komentarze: 7

„Dla polityków teorie Austriaków mają jedną wadę – wprowadzają twarde ograniczenia, których politycy nie lubią. Pewnie dlatego nawet w polskim rządzie byłych liberałów bardziej popularny jest Keynes niż Mises i Hayek” – tak kończy swój artykuł „Teoria kryzysu finansowego” Witold Gadomski (GW, 18-19 grudnia 2010, s. 32). Autor omawia w nim różne teorie kryzysów i stwierdza, że szkoła austriacka „precyzyjnie opisała przyczyny obecnego kryzysu”. Dziwi się, że mimo to ASE „nie przeżywa wielkiego renesansu”.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

7 Komentarze “Gadomski: Austriacy to przewidzieli

  1. Akurat red. Gadomski o ile mi wiadomo zawsze mniej lub bardziej sympatyzował z austriakami i nie jest to jego pojedynczy „wyskok”. Brałem kiedyś udział w konferencji nt. kryzysu finansowego na mojej uczelni i dość powiedzieć, że paneliści reprezentowali środowiska cokolwiek…lewoskrętne (GW, KP i jeden profesor Alma Mater). W imieniu GW przybył red. Gadomski i dość mocno naciskał, że przyczyną są rządowe manipulacje polityką mieszkaniową i kredytem a nie żaden „wolny rynek”, jak utrzymywał przedstawiciel KP.

  2. Potwierdzam to co mówił Adam. Akurat Gadomski choć z GW) często pisze w duchu liberalizmu oraz nie raz zdarzyło mu się zachwalać austryjaków, można zresztą poczytać sobie jego artykuły na obserwatorze finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *