[VIDEO] Ludwig von Mises – Przyczyny upadku starożytnego Rzymu

4 stycznia 2011 Filmy komentarze: 3

Fragment książki Ludzkie Działanie Ludwiga von Misesa (wyd. Instytut Misesa, Warszawa 2007), rozdział XXX, fragment o przyczynach upadku starożytnych cywilizacji. Według Misesa upadek Rzymu to efekt długotrwałych i szkodliwych interwencji państwa w sferę pieniądza i cen, które zniszczyły śródziemnomorski system podziału pracy wytworzony w pierwszych wiekach istnienia Impierium Rzymskiego.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Ludwig von Mises

O Autorze:

Ludwig von Mises

Ludwig von Mises był najwybitniejszym obrońcą kapitalizmu i krytykiem socjalizmu w XX wieku, najważniejszym przedstawicielem austriackiej szkoły ekonomii, nauczycielem Hayeka, Rothbarda oraz wielu innych ekonomistów i naukowców. Przez całe dorosłe życie pisał i wykładał w wielu krajach. Jest autorem kilkudziesięciu książek i ponad 250 artykułów. Pierwsza dłuższa praca Theorie des Geldes und der Umlaufsmittel (Teoria pieniądza i kredytu, 1912) przyniosła mu uznanie w całej Europie. W kolejnej znakomitej książce Die Gemeinwirtschaft: Untersuchungen über den Sozialismus (Socjalizm, 1922) Mises przewidział upadek socjalizmu. Po Anschlussie Austrii Mises wyjeżdża do Szwajcarii, gdzie publikuje Nationalökonomie: Theorie des Handelns und Wirtschaftens (1940). W 1940 roku przenosi się do USA. Tu ukazuje się Human Action (1949) – rozszerzona, angielska wersja Nationalökonomie. Human Action, czyli Ludzkie działanie – opus magnum Misesa – zostało przetłumaczone na większość języków europejskich.

Pozostałe wpisy autora:

3 Komentarze “[VIDEO] Ludwig von Mises – Przyczyny upadku starożytnego Rzymu

 1. jak mozna zaprzeczyc calkowicie wplywowi najazdow barbarzyncow? Poszukalem jakichs konkretow na temat upadku Rzymu i prosze bardzo:

  1. koszty wojen w drugiej połowie II wieku n.e. (szczególnie z Persją i Markomanami).
  2. Przywleczona z Persji zaraza.
  3. Psychologiczny efekt klęski w bitwie w Lesie Teutoburskim, i koniec podbojow.
  4. Ingerencja armii w polityke.
  5. W latyfundiach zaczynały kształtować się stosunki przypominające gospodarkę feudalną (przywiązywanie kolonów do ziemi). Ich rozwijająca się samowystarczalność znacznie osłabiła gospodarkę towarowo-pieniężną i spowodowała upadek produkcji rzemieślniczej w miastach.

  Mozna by wymieniac i wymieniac. To ogolnie dostepne fakty. A te nieudolne regulacje o ktorych byla mowa w filmiku to juz byly na pewno proby ratowania upadajacego imperium. Nie wiem czy dobrze zrozumialem – w czasach swietnosci Rzymu Panstwo nie ingerowalo w rynek?? Czy przeslanie filmiku bylo takie ze ingerencja Panstwa w gospodarke byla najwazniejsza przyczyna upadku Rzymu??

 2. ad XenoX
  Tak krótko
  ad 1 – A dlaczego nie z pierwszego lub trzeciego wieku akurat? Dlaczego wcześniejsze wojny przyczyniały się do potęgi Rzymu, a te nagle doprowadziły do upadku?
  ad 2 – to dlaczego nie upadła z tego powodu Persja? Dlaczego epidemia nie zniszczyła wspólnot ‚barbarzyńskich’?
  ad 3 – skoro ta klęska takie straszne efekty miała, to skąd wzięły się późniejsze podboje na wschodzie? Dlaczego znacznie bardziej dotkliwe porażki z Hannibalem nie miały takiego efektu?
  ad 4 – polityka i armia to wzajemnie na siebie wpływały od wczesnej republiki, dlaczego w cesarstwie to zaczęło być problemem?
  ad 5 – no właśnie Mises tłumaczy, dlatego tak się stało

 3. Tylko, że znowu Ludwikowi jakoś tak przeszło mimo wywodu Bizancjum.
  Że już nie wspomnę o uniwersalizmie tej wydeduconej z pomocą logiki przyczynowo skutkowej tezy, która ze względu na swą prawdziwość powinna wytłumaczyć upadek pozostałych, tak starożytnych, jak i nowożytnych imperiów, zaczynając od Akadu, przez Asyrię, Persję, Arabów, Mongołów,Turków Osmańskich, Rosję a na Wielkiej Brytanii kończąc.
  „Skutek: drugie spośród dwóch zjawisk, które zawsze występują razem w tym samym porządku. O pierwszym z nich, zwanym przyczyną, mówi się, że wywołuje drugie – co ma nie więcej sensu, niż miałoby oświadczenie kogoś, kto nigdy nie widział psa inaczej niż w pogoni za królikiem, że królik jest przyczyną psa”. (Ambrose Bierce „The Devil’s Dictionary” 1911)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *