Iwanik: Europejski wyrok w sprawie o zastosowaniu dyrektywy o równym traktowaniu mężczyzn i kobiet w ubezpieczeniach jest niesprawiedliwy

18 marca 2011 Audio komentarze: 10

Autor: Jan Iwanik
Wersja PDF

Posłuchaj komentarza w wersji audio (mp3, 2,8MB).

równym traktowaniuW wolnym społeczeństwie system cenowy służy do przesyłania sygnałów pomiędzy nieznającymi się osobiście ludźmi. Każda ingerencja w ten społeczny system nerwowy osłabia jakąś ludzką działalność.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał właśnie orzeczenie zakazujące ubezpieczycielom wykorzystywania informacji o płci ubezpieczonego do wyceny ryzyka. Podstawę orzeczenia stanowi zasada o „konieczności zachowania równości pomiędzy kobietami a mężczyznami w każdym aspekcie życia”. Wyrok narusza wolność ustalania warunków kontraktów pomiędzy ludźmi i dlatego jest niesprawiedliwy.

Ponieważ wyrok wypacza także spontaniczny system cenowy na rynku ryzyka, będzie on mieć niekorzystny wpływ na zarządzanie ryzykiem w społeczeństwie.

Klienci towarzystw ubezpieczeniowych mogą oczekiwać nieznacznego pogorszenia się jakości usług lub wzrostu cen. Najlepszą odpowiedzią na zmiany cen ubezpieczeń jest przemyślenie własnych ryzykownych działań, takich jak prowadzenie samochodu czy podróżowanie, i ewentualne ich ograniczenie lub zintensyfikowanie.

Przykładowo młodzi mężczyźni są średnio znacznie gorszymi kierowcami niż młode kobiety, dlatego ich składki ubezpieczeniowe są wyższe. Ta różnica pełni ważną funkcję społeczną, ogranicza bowiem liczbę młodych mężczyzn prowadzących samochody, a więc niebezpiecznych kierowców. Wyrok Trybunału sprawi, że ceny dla obu płci się wyrównają. Młodzi mężczyźni mogą więc zastanowić się nad wcześniejszym zakupem samochodu, a młode kobiety mogą poczekać z tym dłużej.

Pracownicy towarzystw ubezpieczeniowych mogą się spodziewać mniejszej satysfakcji z pracy, ponieważ niektóre naturalne i spontaniczne sposoby taryfikacji zostaną zastąpione postanowieniami dyrektywy. Ich firmy są częścią systemu nerwowego społeczeństwa i ulegną osłabieniu. Z tego powodu należy wykazać dodatkową ostrożność przy rozpoczynaniu nowych projektów i wprowadzaniu innych zmian.

Osoby zainteresowane tym, dlaczego zapadają podobne wyroki, zachęcam do przeczytania przemówienia Johna Galta.

Natomiast pozostali, przechodząc przez ulicę, powinni bardziej uważać na pędzące samochody prowadzone przez młodych mężczyzn.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Avatar

O Autorze:

Jan Iwanik

Pozostałe wpisy autora:

10 Komentarze “Iwanik: Europejski wyrok w sprawie o zastosowaniu dyrektywy o równym traktowaniu mężczyzn i kobiet w ubezpieczeniach jest niesprawiedliwy

 1. A’ propos przemówienia Johna Galta – może by tak je przetłumaczyć i wrzucić tutaj. Mozna też przeczytać i wrzucić mp3 albo i video z animacjami.

 2. A ten link podany w artykule to nie łamie praw autorskich należących do Objectivist Centre? Kto ma prawo do polskiego tłumaczenia? Zysk i S-ka? Czy nie można z nimi pogadać aby to nagrać a jak nie to można przetłumaczyć po swojemu z linka podanego w artykule. Na pewno będą różnice jakieś.

 3. „konieczności zachowania równości pomiędzy kobietami a mężczyznami w każdym aspekcie życia”.

  I tak trzymać. IMHO najważniejszym dowodem na istnienie dyskryminacji kobiet jest to że muszą one rodzic 100% dzieci podczas gdy stanowią ok 52% populacji. Komisja europejska powinna natychmiast nakazać aby przynajmniej 48% dzieci rodzili mężczyźni a każdy kraj członek UE, który nie zastosuje się do stosownej dyrektywy powinien być karany grzywną na poziomie własnych aktualnych wpłat do budżetu UE. Kwota ta powinna być podzielona pomiędzy skład komisji uchwalającej odpowiednie prawo z obowiązkiem corocznego przekazywania 10% wpływu z tych kar na moje konto tytułem praw autorskich.
  Pozdrawiam
  Ilat

  Uwaga. Wszystkie prawa autorskie do powyższego pomysłu są zastrzeżone a wykorzystanie wymaga każdorazowj zgody autora.

  PS. To tak na wszelki wypadek bo jakiś kretyn, urzędas UE mógłby naprawdę to wprowadzić.
  Jeśli jednak tak zrobią to zobowiązuję się do przekazywania 100% wpłat z tytułu praw autorskich do pow, pomysłu na konto Instytutu Misesa 🙂

 4. 🙂 🙂

  „Jeśli jednak tak zrobią to zobowiązuję się do przekazywania 100% wpłat z tytułu praw autorskich do pow, pomysłu na konto Instytutu Misesa :-)”

  I potem się rozejdzie po necie, że IM jest finansowany przez UE 🙂

 5. Chyba zacznę kolekcjonować te wszystkie nowelizacje, bo potem znowu będzie na wolny rynek i chciwych kapitalistów…

 6. Argumentacja p. Iwanika jest bardzo niejasna.
  1) „system cenowy służy do przesyłania sygnałów pomiędzy nieznającymi się osobiście ludźmi”
  czyli między znającymi się już nie? Poza tym do czego nam tu teoria sygnałów?
  2) „Wyrok narusza wolność ustalania warunków kontraktów pomiędzy ludźmi”
  tu akurat chodzi o umowę między człowiekiem a instytucją
  3) „wyrok wypacza także spontaniczny system cenowy na rynku ryzyka”
  nie ma czegoś takiego jak „spontaniczny system cenowy” – istnieje mnóstwo zakłóceń jak interwencjonizm państwa, UE, oligopole, zmowy cenowe, damping itd.
  4) „Każda ingerencja w ten społeczny system nerwowy osłabia jakąś ludzką działalność”
  zdanie zbyt ogólne żeby mogło być prawdziwe 😉 A tych ingerencji jest wiele i są immanentną cechą organizacji społeczeństw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572