Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

Winiecki: Czy złoto chroni przed politykami?

8
Jan Winiecki
Przeczytanie zajmie 1 min

Autor: Jan Winiecki

Gdy cena złota dochodzi do półtora tysiąca dolarów za uncję, nie sposób nie odczytać tego inaczej niż jako wotum nieufności wobec polityki Fed drukującego na potęgę zielone w ramach strategii zalewania kryzysu pieniędzmi. […]

Ani historia inflacji, ani historia gospodarcza świata nie potwierdzają pozytywnych efektów używania waluty kruszcowej. Pamiętajmy, że Rzym cesarski upadł m.in. w następstwie spodlenia monety [...]. W III wieku n.e. doszło ono do szczytu: kolejne redukcje zawartości srebra w rzymskim denarze sprowadziły denara pod koniec tegoż stulecia […] do statusu pieniądza miedzianego[…].

Ważniejsze jednak są inne argumenty wskazujące na niedługi historycznie okres, w którym możliwe było utrzymanie stabilnej wartości walut opartych na szlachetnym kruszcu. Rzecz w tym, że waluta kruszcowa prowadzi do deflacji. Reguła stabilności monetarnej zakładała coroczny wzrost ilości pieniądza w obiegu odpowiadający w przybliżeniu realnemu tempu wzrostu gospodarczego, bowiem gospodarka potrzebuje określonej ilości pieniędzy w proporcji do tworzonego bogactwa.

Cały artykuł dostępny na portalu gazetaprawna.pl : Jan Winiecki: Czy złoto chroni przed politykami?

 

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 8
panika2008

"nie potwierdzają pozytywnych efektów używania waluty kruszcowej. Pamiętajmy, że Rzym cesarski upadł m.in. w następstwie spodlenia monety" - facepalm i żal.

"historia nie potwierdza skuteczności kamizelki kuloodpornej przy ochronie życia, bo daje się ją przebić nożem".

Odpowiedz

łysy

Dokładnie tak Panikarzu. Jak napisał MM jesteś niezawodny.

Odpowiedz

PiotrB

Raczej:
„historia nie potwierdza skuteczności kamizelki kuloodpornej przy ochronie życia, bo można ją zdjąć”. I rzeczywiście, spory błąd w rozumowaniu.

Odpowiedz

boniek

Moim zdaniem autor ma racje. Monopol panstwowy na pieniadz papierowy okazal sie tak samo zawodnym eksperymentem jak monopol panstowowy na pieniadz kruszcowy (w pierwszym przypadku pianiadz sie dodrukowywuje, a w drugim zmniejsza sie ilosc kruszca szlachetnego w moencie). Skonczmy z przymusem na rynku pieniadza!:)

Odpowiedz

librakonserwa

tyle, że bońku drogi, przy obecnej technologi sprawdzenie tego drugiego zajęłoby sekundy a proste urządzenie do tego celu byłoby na 'wypasie' zwykłej komórki. zatem kręcenie ludzi nieskorych do obserwowania i analizowania rynku stałoby się trudniejsze.

Odpowiedz

Silverado Goldbug

Witam,

Ciekawy artykuł, choć nieco subiektywny. Nie zmieniam zdania i wciąż zamierzam inwestować w metale szlachetne. Koncentruje się na monetach bulionowych. Zamierzam zostać bulionerem :)

Odpowiedz

boniek

@librakonserwa
Jesli myslisz ze ludzie wczesniej nie wiedzieli ze sa skubani przez rzady bo nie mieli mozliwosc sprawdzenia ile jest metalu szlachetnego w monetach to sie mylisz. Problemem byla i jest agresywna przemoc z jaka panstwo broni swojego monopolu. Nawet jesli wiesz ze jestes oszukiwany to nic nie mozesz z tym zrobic bo zamkna cie w klatce, a jak bedziesz sie bronil to cie zabija.

Odpowiedz

boniek

Najlepszym przykladem na to jest ostatnio glosna sprawa w Ameryce - goscia ktory bil prywatnie srebrne monety, skazano na pobyt w klatce i nazwano terrorysta, bo robil konkurencje rzadowi.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.