[VIDEO] Wolność i Ekonomia – Dziedzictwo Ludwiga von Misesa

1 czerwca 2011 Filmy komentarze: 1

Reżyseria: Sandra Garritano
Tłumaczenie:
Krzysztof Pachacz

Jakim człowiekiem był Ludwig von Mises? Film ukazuje go jako wojownika, który nigdy nie zaprzestał walki o wolność: nawet kiedy naziści spalili jego książki, ani gdy lewicowcy zwalczali  go na uniwersytetach, ani w momencie kiedy wydawało się, że etatyzm zwyciężył. Z wielką odwagą i charyzmą zwalczał rozpasane rządy aż do śmierci … pisząc 25 książek, setki artykułów i ucząc ponad sześćdziesiąt lat.

Film ukazuje walkę Misesa z komunistami, nazistami i innymi socjalistami oraz prezentuje ideę wolności. Jest Wiedeń, który tak kochał, bolszewicki premier, którego nawrócił z komunizmu, są zgraje bandytów Lenina i Hitlera, także wierni przyjaciele jak Murray Rothbard, Ron Paul, Bettina Greaves, M. Stanton Evans, Mary Peterson, Joseph Sobran oraz Yuri Maltsev.

Mises między innymi dowiódł, że socjalizm jest skazany na upadek, że bankowość centralna wywołuje recesje i depresje oraz że tylko wolnorynkowy kapitalizm w pełni współgra z zachodnią cywilizacją.

Mises był najwybitniejszym ekonomistą dwudziestego wieku i jednym z najważniejszych obrońców wolności. Jest to film, który oddaje należne honory temu niezwykłemu człowiekowi i jego równie niezwykłym ideom.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Komentarz “[VIDEO] Wolność i Ekonomia – Dziedzictwo Ludwiga von Misesa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *