Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

"Teoria a historia" Ludwiga von Misesa już w sprzedaży

11
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 1 min

Kolejna ważna książka Ludwiga von Misesa doczekała się polskiego wydania. Wspólnym nakładem Instytutu Ludwiga von Misesa i Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się właśnie Teoria a historia. Interpretacja procesów społeczno-gospodarczych.

Teoria a historia jest zaliczana do 4 najważniejszych dzieł austriackiego ekonomisty. W 1912 roku ukazała się Theorie des Geldes und der Umlaufsmittel (Teoria pieniądza i kredytu), która nie ma jeszcze polskiego wydania. W 1922 roku Mises napisał Die Gemeinwirtschaft, która dzięki wydawnictwu Arcana dostępna jest po polsku jako Socjalizm. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych Mises opublikował w 1949 roku Human Action, wydane w 2007 roku przez nasz Instytut jako Ludzkie działanie. Ostatnie wielkie dzieło Austriaka to Theory and History, które po angielsku wydano w 1957 roku. Mises rozwija w nim swoje koncepcje metodologiczne, zaznaczone w Ludzkim działaniu — wyjaśnia, na czym polegają różnice między światem teorii a światem historii. Do tego, błyskotliwie rozprawia się z konkurencyjnymi ideami: historyzmem, scjentyzmem, marksistowskim materializmem. Tłumaczenie tej książki właśnie ukazało się na polskim rynku. Zapraszamy do zakupu w naszym sklepie — tylko u nas otrzymacie rabat w wysokości 10%.

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 11
BR

Można prosić jakieś info, o jakie dokładnie procesy społeczno-gospodarcze chodzi?

Odpowiedz

MB

Różne — podział pracy, industrializacja, wojna i inne tego typu. Ale generalnie nacisk jest na sposobie interpretacji i sporach wokół takich różnych sposobów.

Odpowiedz

T. R.

to wydanie jest tej samej wielkości co inne książki IM?

Odpowiedz

stasiu

O, to coś dla scjentystów z frizona.pl. Ale oni pewnie już nie lubią Misesa, bo nie stosował modelowania matematycznego.

Odpowiedz

Stanisław Kwiatkowski

Biorę 1 "scjentystę" z frizony zamiast 10 keyenesistów każdego dnia:)

(Nie mówiąc o tym, że to takie klasowe myślenie. Frizona jest heterogeniczna, nie można wszystkich do jednego wora wrzucać)

Odpowiedz

Slupek

@stasiu

Można lubić i Misesa i fajne modele matematyczne, np. teoriogrowe, a do tego, tfu, empirię.

Przykładem niech będzie prekursor ekonomii empirycznej/behawioralnej (za co dostał Nobla), Vernon L. Smith:
http://www.cato.org/pubs/journal/cj19n2/cj19n2-1.pdf

Jego rozumienie agentów rynkowych też jest dość austriackie, polecam "Constructivist and Ecological Rationality in Economics†", gdzie często gęsto powołuje się na Hayeka.
www.wcfia.harvard.edu/sites/default/files/Smith2003.pdf

O bańce w nieruchomościach (choć to trochę nie jego działka) też podobno pisze po austriacku, ale nie miałem czasu czytać, więc nic nie obiecuję:
http://online.wsj.com/article/SB123897612802791281.html

Odpowiedz

wf

@ 3
Książka jest podobnego formatu co książki IM, ale ma miękką oprawę, więc wymiarami najbardziej przypomina miękką "Tragedię euro", jednak w poziomie jest o centymetr krótsza.

Odpowiedz

Tomasz Sokolski

Bardzo żałuję, że tak istotne dzieło von Misesa zostało wydane w miękkiej oprawie. Szczerze powiedziawszy liczyłem na wydanie podobne do Ludzkiego działania, Pieniądza czy Wielkiego kryzysu. Rozumiem, że ze względu na współpracę z PWN nie mogliście przygotować okładki graficznie analogicznej do tych jaką mają wspomniane książki (tak żeby stanowiły niejako pewną kolekcję), ale dlaczego zrezygnowano również z twardej oprawy?

Odpowiedz

boniek

@8
+1 również jestem zawiedziony. Mam nadzieję że kiedyś wyjdzie wersja kolekcjonerska;-)

Odpowiedz

wf

@8
Mieliśmy ograniczony wpływ na wygląd książki - taka umowa. Przekażemy opinię koedytorowi i być może uwzględni ją, kiedy będziemy wydawać kolejną wspólną publikację (a jest taki plan).

Odpowiedz

K. Ar.

Pierwsze wrażenia "techniczne" po lekturze dzieła:

Zaskakująco duża liczba literówek w tekście. Coś niesamowitego i zarazem skrajnie niedopuszczalnego!
Książkę czyta się naprawdę długo i żmudnie, więc każdy błąd korektora liczy się tutaj co najmniej podwójnie.

Co do jakości samego tłumaczenia - brak większych zastrzeżeń, choć uczciwie przyznaję, że w niektórych miejscach miałem wątpliwości co do poprawnego zrozumienia oryginału (na szczęście w internecie znajduje się angielska wersja).

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.