Sprawozdanie z Letniego Seminarium Ekonomicznego 2011

10 października 2011 Aktualności komentarze: 0

IV Letnie Seminarium Ekonomiczne, Zmienność gospodarcza i ryzyko, Czeszów, 9-11 września 2011

Ponad 60 osób przyjechało do Czeszowa pod Wrocławiem, aby uczestniczyć w IV Letnim Seminarium Ekonomicznym Instytutu Misesa.

Trwające blisko trzy dni obrady otworzył szef Rady Naukowej Instytutu, prof. Witold Kwaśnicki. W swoim wykładzie „Problemy analizy wymiarowej w ekonomii” profesor wskazał pułapki stosowania metod ilościowych w ekonomii, jeśli nie towarzyszy jej analiza jakościowa. Jednym z ważniejszych mówców tego popołudnia, jak i całego seminarium, był dr Philipp Bagus, adiunkt na wydziale ekonomii Universidad Rey Juan Carlos w Madrycie oraz autor bestsellerowej Tragedii euro, którą w tym roku wydał Instytut.
W dwuczęściowym wykładzie dr Bagus, odwołując się do koncepcji tragedii wspólnego pastwiska, wytłumaczył przyczyny niepowodzenia projektu wspólnej, europejskiej waluty. Wskazał również sposoby wyjścia ze strefy euro.

Kolejny dzień seminarium rozpoczął się od wygłoszenia referatów przez zwycięzców konkursu najpilniejszej reformy liberalnej w Polsce. Doskonałą kontynuacją dla dyskusji, które wywołały pomysły reformatorów był wykład ekonomisty IM, Juliusza Jabłeckiego. Prelegent w niezwykle interesujący i obrazowy sposób pokazał żmudny proces odkrywania ceny przez rynek międzybankowy, aby następnie wskazać koszty utrzymywania takiego rynku jak i korzyści z jego utrzymywania. Jak ryzykiem zarządza wolny rynek, na przykładzie rynku ubezpieczeniowego, pokazał dr Jan Iwanik. Relacje pomiędzy systemem pieniężnym a stabilnością makroekonomiczną przedstawił w swoim wykładzie główny ekonomista IM, dr Mateusz Machaj.

Wiele dyskusji wywołała prezentacja gościa specjalnego seminarium, przedsiębiorcy, publicysty, eksperta metali szlachetnych, a szerszej publiczności znanego jako autor bloga DwaGrosze.com, Cynika9. Niemniej pytań pojawiło się po wykładzie eksperckim na temat waluty wirtualnej, Bitcoin.

O tym, że bankructwo państw nie jest wcale zjawiskiem rzadkim mówił ostatniego dnia Seminarium Maciej Bitner, główny ekonomista Wealth Solutions oraz ekspert Instytutu Misesa ds. rynków finansowych. Czy na rynku złota istnieje bańka spekulacyjna spekulował przedsiębiorca i prawnik, Piotr Wojda. Ostatni z prelegentów, mgr Mateusz Benedyk odpowiadał w swoim wykładzie „Austriacka teoria cyklu koniunkturalnego a teorie głównego nurtu” na pytanie, kto od kogo powinien się uczyć: Austriacy od przedstawicieli mainstreamu czy odwrotnie.

Stałym elementem Letniego Seminarium Ekonomicznego są warsztaty nauczycielskie prowadzone przez szefa projektu „Lekcje Ekonomii”, Olgierda Sroczyńskiego.

Jak zwykle wielu słuchaczy seminarium chciało sprawdzić swoją wiedzę z teorii ekonomii podczas sesji egzaminacyjnej Akademii Misesa. Do egzaminu z przedmiotu „Podstawy ekonomii austriackiej” przystąpiło 7 osób, 6 z nich zdało egzamin, w tym 1 z wyróżnieniem. Egzamin z przedmiotu „Finanse i bankowość z perspektywy austriackiej” zdawało 5 osób. 4 z nich udało się zaliczyć egzamin (w tym 2 osoby z wyróżnieniem).

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *