Bunyk i Skaskiw: Poszukiwania miejsca narodzin Ludwiga von Misesa

23 października 2011 Biografie komentarze: 6

Autor: Mykola Bunyk i Roman Skaskiw
Źródło: mises.org
Tłumaczenie: Bartosz Wilk
Wersja PDF

MisesFakt, że Ludwig von Mises urodził się we Lwowie (dzisiejsza Ukraina, wówczas Austro-Węgry) jest znany każdemu, kto śledził jego biografię. Jednak do tej pory dokładne miejsce jego urodzin pozostawało nieznane.

Kwestia ustalenia domu, w którym urodził się słynny ekonomista i myśliciel liberalizmu, nabrał szczególnego znaczenia w związku z inicjatywą małej społeczności ukraińskich austrolibertarian, którzy postanowili we wrześniu bieżącego roku uczcić pamiątkową tablicą 130 rocznicę urodzin Ludwiga von Misesa.

Pierwsza istotna informacja dotycząca rodziny Misesa dotyczyła jego pradziadka — Ludwiga Mayera Rachmiela Misesa. Według danych znajdujących się na stronie Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie, pradziad Ludwiga, Mayer Rachmiel był właścicielem dwóch znamienitych kamienic w samym centrum Lwowa — numer 18 na Rynku Głównym oraz numer 7 na ulicy Starożydowskiej — połączonych podwórzem.

Potwierdzają to dokumenty znajdujące się w regionalnym archiwum. W znajdującym się tam rejestrze budowli, znaleźć można plany obu budynków, gdzie kilkakrotnie powtarza się podpis „M.R. Mises”. Budynki zajmowały dużą przestrzeń, dzięki czemu były w stanie pomieścić kilka pokoleń rodziny Misesów, jednak nie znaleziono na to konkretnych dowodów.

W tym samym źródle odnaleźliśmy informację, że wuj Ludwiga, Abraham Mises był współwłaścicielem kamienicy numer 26 przy ulicy Starożydowskiej.

Na stronie JewishGen.org zawierającej wielką bazę danych na temat żydowskich rodzin odnaleźć można informację dotyczącą narodzin Ludwiga i jego brata Richarda w latach 1881 i 1883. Nie wspomniano jednak ani słowa na temat miejsca, w którym się urodzili. Pomocne okazały się linki do archiwów, gdzie podobna informacja z dużym prawdopodobieństwem mogła się znajdować. W ten sposób udało się dotrzeć do Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, w którym przechowywane są dokumenty dotyczące społeczności żydowskiej we Lwowie. W odpowiedzi na wysłane przez nas zapytanie, pracownicy archiwum poinformowali nas o zapisie odnotowującym fakt urodzin Ludwiga von Misesa 29 września 1881 roku (księga 540, pozycja 867, strony 78-79), jednak nic nie wspominającym o miejsca urodzin.

By ostatecznie wyjaśnić całe zagadnienie, lwowska doktor filozofii dr Olga Kotovska osobiście odwiedziła archiwa w Warszawie. Według dokumentów miejscem urodzin była kamienica przy ulicy Jagiellońskiej numer 13.

Dziś niemożliwym jest znalezienie tej ulicy na jakiejkolwiek współczesnej mapie Lwowa.

W przeciągu XIX i XX wieku nazwa ulicy została wielokrotnie zmieniana. Obecnie jest ona nazwana na cześć historyka i filozofa Włodzimierza Hnatiuka (1871–1926), który obszernie zajmował się ukraińskimi zwyczajami, folklorem i tożsamością narodową. Dom, w którym urodził się Ludwig von Mises, znajduje się przy ulicy Akademika Hnatyuka 13. Wciąż jednak pozostaje zagadką, czy dom ten należał do rodziny Misesów, czy był on jedynie przez nich wynajmowany.

 

Zainteresowanym polecamy także teksty:

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Avatar

O Autorze:

Mykola Bunyk

Pozostałe wpisy autora:

6 Komentarze “Bunyk i Skaskiw: Poszukiwania miejsca narodzin Ludwiga von Misesa

 1. @harry

  „To Mises nie urodził się w Betlejem?”

  🙂 🙂

  @grudge

  „a Zizek jest jego reinkarnacją.
  Na dowód tłum „modlący się” do Zizka:”

  Ach te komuszki. Komiczne i trochę przerażające jak się tak na to patrzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *