[VIDEO] Ekonomia w jednej lekcji, część 6 – Walter Block

4 grudnia 2011 Filmy komentarze: 3

Reżyseria: Jeffrey Tucker
Tłumaczenie: Wojciech Tokarczyk

 

[…] skunks jest bardzo słabym zwierzęciem, ale ma cechę która mu to rekompensuje — zapach. Gdyby nie miał tej cechy prawdopodobnie by wyginął. Jeżozwierz jest bardzo słabym zwierzęciem, ale ma kolce, bez nich by wyginął. Tak samo jeleń — ma swoją szybkość. Są to słabe zwierzęta, ale posiadające jedną unikalną cechę pozwalającą im przetrwać. Bardzo mało zdolni ludzie też przejawiają pewną cechę — akceptację pracy za niskie stawki. Dzięki temu mogą znaleźć pracę. Zaś praca minimalna jest tym samym dla tych ludzi, co odebranie jeżozwierzowi jego kolców, skunksowi zapachu albo szybkości jeleniowi. To okrutne, niemoralne, obrzydliwe. Ludzie którzy to robią powinni ponosić za to odpowiedzialność prawną.

— Walter Block —

Jeffrey Tucker przeprowadza wywiad z Walterem Blockiem na temat ponadczasowej książki Henry’ego Hazlitta Ekonomia w jednej lekcji. Jest to szósty z serii dwunastu wywiadów z czołowymi przedstawicielami austriackiej szkoły ekonomii na temat tej obowiązkowej lektury każdego ekonomisty.

Wywiad przeprowadzono w 2008 roku na Mises University.

Podobał Ci się film? Chcesz obejrzeć ich więcej? Wesprzyj mises.pl!


Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Avatar

O Autorze:

Walter Block

Walter Block (ur. 1941) jest profesorem ekonomii na Loyola University w Nowym Orleanie, blisko związany z Mises Institute. Block jest autorem m.in. Defending the Undefendable oraz setek artykułów o ekonomii i libertarianizmie.

Pozostałe wpisy autora:

3 Komentarze “[VIDEO] Ekonomia w jednej lekcji, część 6 – Walter Block

  1. Chyba HHH jako pierwszy zauważył, że rząd może czasami zmuszać do integracji i obowiązku przyjmowania obcokrajowców na swój teren. Przez to, nawet jeśli obywatele chcą żyć w homogenicznym społeczeństwie bez udziału obcych elementów, rząd może zmniejszać ich subiektywnie postrzegany dobrobyt przez udostępnianie imigrantom „dóbr publicznych” finansowanych przez rząd. Wcześniej raczej prawo do wolnej migracji było wypisywane na sztandarach libertariańskich myślicieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *