„Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie” Ludwiga von Misesa wkrótce w naszym sklepie

12 grudnia 2011 Aktualności komentarze: 10

W 1920 roku Ludwig von Mises opublikował artykuł pt. Die Wirtschaftsrechnung im sozialistischen Gemeinwesen w czasopiśmie „Archiv für Sozialwissenschaften”. Esej Misesa zapoczątkował żywą debatę w gronie ekonomistów nad problemem kalkulacji ekonomicznej w socjalizmie. Historię i krytyczną analizę tej dyskusji przedstawił m.in. Jesús Huerta de Soto w książce Socjalizm, rachunek ekonomiczny i funkcja przedsiębiorcza. Oprócz książki prof. Huerty de Soto, nakładem wydawnictwa Instytutu Misesa ukaże się także polskie wydanie eseju Misesa z 1920 r. jako Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie. Esej będzie dostępny po 24 grudnia.

 

Informacje o książce:

 • Tłumaczenie: Juliusz Jabłecki
 • Wstęp: prof. Jacek Kochanowicz
 • Objętość: 70 stron
 • Oprawa twarda
 • Papier „objętościowy”
 • Mecenasi wydania:

Jędrzej Dudkiewicz

Marek Scholz

Marek Skrzypczak

Łukasz Szostak

Dariusz Szumiło

Karol Więckowski

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

10 Komentarze “„Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie” Ludwiga von Misesa wkrótce w naszym sklepie

 1. Hmm moglibyśmy wspomnieć o wielokrotnie mniejszym budżecie (IM zatrudnia na „pełen etat” 1 osobę…), kilkukrotnie krótszej historii, czy wreszcie o ciagle znikomej rozpoznawalności (np. 50 tys. fanów LvMI vs 4 tys. fanów IM na Facebooku => co w jakimś tam stopniu przekłada się na zasób wolontariuszy :-)).

  Natomiast w 2012 roku będzie kilka książek na mises.pl w wersji elektronicznej ;-)Nie damy jednak rady zrobić „wszystkiego od razu” – na pewno nie przy obecnych zasobach.

 2. @1 @2
  Ściśle mówiąc, udostępniamy http://mises.pl/teksty/biblioteka-ibe/, choć nie wszystkie i nie zawsze w całości. Polski rynek książki różni się od amerykańskiego, na którym publikacje online zwiększają sprzedaż publikacji papierowych. Jeśli T.R. ma pomysł, jak zorganizować publikację online wszystkich naszych książek i nie zbankrutować, to będziemy wdzięczni, bo jest to jedno z naszych marzeń.

 3. szukam opracowania (esej, artykuł) omawiającego ATCK z perspektywy przedsiębiorcy, tzn. opisującego przykład błędnej inwestycji, wydłużenia procesu produkcyjnego itp. spowodowanego ekspansją kredytową na jakimś konkretnym przykładzie (producenta mebli, agd, czegokolwiek). Możecie coś podsunąć??? Będę b. wdzięczny

 4. @ 3 Niestety spodziewałem się takich odpowiedzi, ale czy dołączenie wersji pdf do każdej zakupionej książki spowoduje taką samą reakcję?
  Wydaje mi się, że target jest odmienny niż przy innych publikacjach.
  W każdym razie pewnie ten pdf by wyciekł i reakcja byłaby identyczna, chociaż nie wyobrażam sobie czytania LD z monitora, tak jak ciężko mi później cytować niektóre materiały, lub zaznaczać je w książce kosztującej niemałe pieniądze.
  Jednak i tak dzięki za Waszą robotę, bo ta strona (i polskie wydania) chyba najbardziej zmieniła mój sposób patrzenia na świat, gdyby nie te materiały to pewnie nadal poprzestałbym na JKM, a Wy i społeczność wokół Was skupiona dajecie mi jeszcze jakąś nadzieję.

  Niech nasza sekta trawa
  Pozdrawiam

 5. @5
  Dziękujemy za podziękowania. Nad zagadnieniem udostępniania książek w formie elektronicznej pracujemy. Dziękuję za cenne uwagi.

  Witold Falkowski

 6. Panie Przemysławie. Niech Pan poszuka książki Marka Scousena „The Structure of production”.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *