[VIDEO] Ekonomia w jednej lekcji, część 7 – Mark Thornton

21 lutego 2012 Filmy komentarze: 1

Reżyseria: Jeffrey Tucker
Tłumaczenie: Łukasz Buczek

 

Interes eksporterów jest przeciwstawny interesom niektórych krajowych producentów. Sprawę tą doskonale opisuje Hazlitt. Pisze o tym, co tak naprawdę ma miejsce. O tym, że protekcjonizm ma na celu ochronę poszczególnych miejsc pracy. To jest to co widać. Zaś nie widać tego, że ktoś inny na tym ucierpi; konsumenci, przemysł krajowy. Polityka protekcjonistyczna jest stratą dla gospodarki.

— Mark Thornton —

Jeffrey Tucker przeprowadza wywiad z Markiem Thorntonem na temat ponadczasowej książki Henry’ego Hazlitta Ekonomia w jednej lekcji. Jest to siódmy z serii dwunastu wywiadów z czołowymi przedstawicielami austriackiej szkoły ekonomii na temat tej obowiązkowej lektury każdego ekonomisty.
Wywiad przeprowadzono w 2008 roku na Mises University.

Podobał Ci się film? Chcesz obejrzeć ich więcej? Wesprzyj mises.pl!


Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Avatar

O Autorze:

Mark Thornton

Pozostałe wpisy autora:

Komentarz “[VIDEO] Ekonomia w jednej lekcji, część 7 – Mark Thornton

 1. Czy można znaleźć jakieś uzasadnienie dla stosowania protekcjonizmu? Andrzej Bobola pisał:

  „Ja zaś po raz kolejny podkreślę, ze jest to właśnie efekt wolnego rynku, czyli globalizacji ekonomii, która czyni w świecie finansowym to co dla człowieka robi wirus Ebola. Przerywa bowiem ona granice miedzy-komórkowe powodując, że byle infekcja nie jest zdarzeniem lokalizowanym, ale zagrożeniem dla całego organizmu. Jeśli chcemy mieć do czynienia z układem stabilnym i odpornym na infekcje, musimy powrócić do samowystarczalności lokalnej i względnej izolacji systemów państwowych.”

  I dalej:

  „Jestem zwoelnnikiem protekcjonizmu handlowego i ekonomii autarkicznej. Sprowadzamy tylko te towary, ktorych nie potrafimy czy nie mozemy wytworzyc lokalnie. Inne towary sa dopuszczone do sprzedazy tylko dla wzbogacenia oferty czyli po cenach wyzszych badz zblizonych do tych produkowanych w kraju.

  http://bobolowisko.blogspot.com/2011/12/inside-job-czyli-sabotaz-systemowy.html

  Swego czasu założyłem nawet o tym wątek na forum:

  https://libertarianizm.net/thread-2248.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *