Zapraszamy wszystkich chętnych do zaprezentowania swoich prac na Letnim Seminarium Ekonomicznym we wrześniu 2012 roku. Artykuły powinny dotyczyć tematyki „Ekonomia i gospodarka po kryzysie 2008”.
- 1% dla Instytutu Misesa — zachęcamy do przekazania 1% podatku na nasz instytut. Dochód z akcji przeznaczymy na lekcje, wykłady, konferencje, tłumaczenia czy też publikacje książkowe. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie lub poprzez kontakt z szefem fundraisingu Piotrem Kotem (tel. 513238146).
- Z przyjemnością informujemy o rozwoju projektu bibliotek ekonomicznych. Będzie z nich można korzystać za darmo po spotkaniu KASE w każdym mieście. Chcielibyśmy serdecznie podziękować Fundacji im. Lesława A. Pagi za dofinansowanie zakupu książek poprzez przyznanie stypendium oraz wydawnictwom Prohibita i Fjiorr Publishing, a także fundacji PAFERE i księgarni MultiBook za udzielenie rabatów na ten zakup.
- Postanowiliśmy zebrać wszystkie nagrania ze spotkań Klubów Austriackiej Szkkoły Ekonomii, które odtąd będą dostępne na naszym oficjalnym kanale na portalu YouTube. Adres profilu to http://www.youtube.com/user/KlubyASE.
- Z przyjemnością informujemy, że Instytut Misesa podjął współpracę z firmą AT Badania/AT Group. Dzięki temu Instytut będzie miał możliwość uzyskiwania lepszych informacji o swojej działalności oraz skuteczniej reagował na potrzeby uczestników swoich projektów, a w tym Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii.
- W internecie zostały umieszczone zdjęcia z I Zjazdu Austriackiego, który odbył się w dniach 16-18 marca.
Spotkania KASE
Odbędą się
- Inowrocław — 30 marca o godzinie 16 odbędzie się spotkanie o tematyce „Podstawowe założenia austriackiej szkoły ekonomii”, a 14 kwietnia również o godzinie 16 wykład poświęcony metodologii szkoły austriackiej. Szczegółowe informacje można uzyskać poprzez kontakt z szefem KASE Inowrocław — dr Sławomirem Drelichem — http://austriacy.pl/2012/inowroclaw/. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
- Poznań — Zachęcamy do udziału w konferencji naukowej pt. Polska w globalnej gospodarce, która odbędzie się 20 kwietnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Harmonogram konferencji oraz inne istotne informacje można znaleźć na stronie wydarzenia.
Odbyły się
- Gdańsk — 3 marca Krzysztof Turnowski wygłosił wykład „Szkoła austriacka wobec demokracji”. Natomiast temat spotkania, które odbyło się 10 marca, to „Nie tylko o hanzie, czyli działanie i handel w średniowieczu”. Wykład poprowadził Paweł Adwaniec Słomka.
- Krosno — „Upadek strefy euro — czy to już”. Wykład na ten temat poprowadził ekspert Instytutu Misesa Szymon Chrupczalski. Było to inauguracyjne spotkanie KASE w Krośnie, odbyło się 9 marca.
- Toruń — 9 marca Paweł Kolba przedstawił swoją prezentację „Czy na pewno chcesz być milionerem? — czyli zjawisko inflacji”. Tematem kolejnego spotkania KASE Toruń w dniu 23 marca było zagadnienie „Czy parytet złota zabezpiecza przed powstaniem cyklu koniunkturalnego?”.
- Wrocław — Kolejne spotkanie z serii KryzysWatch, poświęcone przede wszystkim problemowi redukcji greckiego długu, odbyło się 12 marca. Spotkanie prowadzili Mateusz Benedyk i Stanisław Kwiatkowski.
- Kraków — 14 marca Olgierd Sroczyński przedstawił referat „Nadużycie rozumu, czyli antropologia socjalizmu”, a dwa tygodnie później swój wykład „Sojusznicy czy wrogowie? Analiza porównawcza ASE i Nowoczesnej Teorii Monetarnej” wygłosił Piotr Kot. Członek KASE Kraków Marcin Chmielowski miał zaszczyt reprezentować libertarianizm w Debacie Agory XXI wieku: Koniec neoliberalizmu(owi) ekonomicznemu!, która odbyła się 13 marca. Krakowski KASE zachęca także do wzięcia udziału w seminariach otwartych prowadzonych przez profesora Ryszarda Szewczyka na temat „Ekonomia personalistyczna — pod prąd głównego nurtu”. Więcej informacji na stronie.
- Warszawa — 15 marca odbyło się kolejne spotkanie KASE Warszawa. Tematem były arystotelesowskie inspiracje w XX-wiecznej teorii polityki na przykładzie Ayn Rand i Hanny Arendt. Prelekcję poprowadził Mateusz Wywiał.
- Białystok — 22 marca na spotkaniu KASE Białystok gościł dr hab. Robert Gwiazdowski. Prezes Centrum im. Adama Smitha wygłosił wykład otwarty „Jaki kryzys?”.
- Opole — 26 marca miało miejsce spotkanie poprowadzone przez Magdalenę Szecówkę. Temat wykładu brzmiał „Czy ZUS to mus?”. Dziękujemy za przybycie.
- Poznań — „Czego możemy nauczyć się z gry „Cashflow” Roberta Kiyosakiego?” Spotkanie poprowadził 27 marca Józef Łukaszczyk — przedstawiciel firmy Cashflow. Dziękujemy za udział.
Referaty
- Wszyscy zainteresowani mogą odsłuchać już nagrań z dwóch ostatnich spotkań KASE Gdańsk — „Szkoła austriacka wobec demokracji” oraz „Nie tylko o hanzie, czyli działanie i handel w średniowieczu”.
- W internecie jest dostępny również referat wygłoszony na spotkaniu KASE Kraków — „Zaangażowanie Chin w światowy kryzys finansowy”. W sieci pojawił się także zapis debaty — „Czy Polska to kraj dla młodych ludzi?” z 29 lutego, w której wzięli udział przedstawiciele Instytutu Misesa.
- Pod tym linkiem możemy odsłuchać referatu Marcina Chmielowskiego – „Libertarianizm, a szkoła austriacka” na spotkaniu KASE Opole.
KASE w mediach
- Informacja o sieci KASE pojawiła się w „Rzeczpospolitej” w artykule „Zwycięzca najgorętszej debaty ekonomicznej”.
- Krośnieński portal internetowy KrosnoCity.pl napisał o spotkaniu inauguracyjnym KASE Krosno. Gratulujemy!
- 7 marca Stanisław Kwiatkowski, współpracownik Instytutu Misesa oraz jeden z autorów Kryzys Blogu, był gościem Radia Wrocław. W swoich wypowiedziach komentował pomysły urzędniczych metryczek i finansowej odpowiedzialności urzędników.
- Zachęcamy do wysłuchania nagrania z fragmentu programu Młodzież Kontra, w którym wystąpił Marcin Chmielowski — w rozmowie z Jarosławem Gowinem oraz Joanną Senyszyn.
Bieżące informacje na temat działalności Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii można uzyskać na stronie www.austriacy.pl