Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

Wielkanoc 2012

4
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 1 min

Własność, wolność i pokój to wartości, których bronią klasyczni liberałowie. Deptanie którejkolwiek z tych wartości zapoczątkowuje łańcuch tragicznych wydarzeń, które niszczą życie rodzin i społeczeństw, cofają gospodarkę i ekonomię.

Niezwykle wyrazistym przykładem takiego łańcucha zniszczeń są losy rodziny Heydlów. W marcu 1915 roku zostają wysiedleni z Małopolski do Rosji. Tam pomaga im Aleksander Lednicki, polski ziemianin, właściciel wsi Katyń. Wacław Lednicki, syn Aleksandra, żeni się z Izabelą Heydel, siostrą Adama, Wojciecha i Zofii. Ledniccy opuszczają Katyń w 1917 roku. Adam Heydel zostaje wybitnym ekonomistą. Ginie w Oświęcimiu 14 marca 1941 roku. Wiosną 1940 roku las katyński staje się mogiłą tysięcy Polaków.

To, co kiedyś było majątkiem przynoszącym plony, zostało obrócone wniwecz, zamienione w grób przez wrogów własności, wolności i pokoju. Ten, który przyczyniał się do rozwoju myśli ekonomicznej, został zgładzony (wraz z bratem Wojciechem) przez innych wrogów własności, wolności i pokoju.

O losach rodziny, które splatają się jakby symbolicznie z losami narodu, opowiadał nam Andrzej Heydel, syn Wojciecha, który odwiedził siedzibę Instytutu Misesa pod koniec marca 2012 roku.

Wielkanoc to święto zwycięstwa nad śmiercią i złem.

Witold Falkowski
Mateusz Machaj

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 4
franek

Przy świętach zapytam o jajka. Wiadomo że odróżnienie jajka zniesionego przez kurę żyjącą w humanitarnych warunkach a kurę poddawaną torturom w obozach pracy z ciasnymi klatkami jest niemal niemożliwe.
(Podobnie z gęśmi i produkcją ich wątróbek)
Wolny rynek zostawia tę kwestię nieuregulowaną, stąd wszyscy producenci jaj sięgną po tańszy sposób, czyli ten z unieruchomionymi kurami w małych klatkach.

UE ingeruje w ten biznes, ale ceny za to idą w górę. Gdyby nie dyrektywy, jaja byłyby tanie, ale wszyscy produkowaliby je w fabrykach jaj.

Czy na wolnym rynku istnieje sposób poprawy losu biednych kur (karpi, gęsi, koni, psów itd)?

Odpowiedz

trinidad

Powiem tak. Ze względu na dietę (treningi) jem bardzo dużo jajek (nie wierzę w cholesterol) i różnica w smaku pomiędzy jajkami z różnych chowów jest ogromna i od razu wyczuwalna. Proponuję pozostać przy zwiększaniu świadomości konsumentów, którzy po prostu popytem wyregulują podaż jajek z lepszych chowów.

Odpowiedz

Franciszek Szterleja

Mój imienniku: świetny żart opowiedziałeś. Zerwałem sobie boki.

Odpowiedz

pitter

"Czy na wolnym rynku istnieje sposób poprawy losu biednych kur (karpi, gęsi, koni, psów itd)?"

Moim zdaniem pytanie jest w stylu - państwo powinno dbać o biednych bo co by się na wolnym rynku z nimi stało? Nie rozumiem tego że sporo ludzi ma takie zdanie a nie wpadnie na to, żeby tą przykładowo stówę którą państwo zabiera na dobroczynność oddać samemu na jakąś instytucję charytatywną.

To samo z kurami - skoro wielu ludzi uważa że takie traktowanie kur jest niedopuszczalne to niech kupują jajka z farm ekologicznych czy też prosto ze wsi sprawdzając jak gospodarz je traktuje. Na wolnym rynku skoro konsument czegoś pragnie to zawsze znajdzie się ktoś aby to zaspokoić.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.