Studiuj zagadnienia szkoły austriackiej online

5 sierpnia 2012 Aktualności komentarze: 3

Wiosną 2012 roku ruszyła pierwsza edycja kursu online poświęconego teorii szkoły austriackiej pod nazwą Przedsiębiorczość i dobrobyt. Jest on organizowany w ramach studiów podyplomowych Filozofia Polityki Online w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, we współpracy z Instytutem Misesa. Adresatami kursu są zarówno studenci i absolwenci ekonomii pragnący zaznajomić się ze specyfiką szkoły austriackiej, jak i adepci innych dziedzin chcący zrozumieć mechanizmy rządzące gospodarką.

W programie kursu największy nacisk położony został na teorię kapitału i cyklu koniunkturalnego. Wynika to zarówno z aktualności problemu, roli jaką ta część teorii odgrywa dla całości ekonomii austriackiej, jak i z faktu, że jest to często najsłabiej znany i rozumiany element teorii. Przedmiotem kursu są również historia szkoły, teoria przedsiębiorczości czy też teoria systemów gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem misesowskiej analizy socjalizmu.

Kurs składa się z dziesięciu modułów (jednostek lekcyjnych) zawierających materiały dotyczące określonego elementu teorii. Moduły składają się z wyselekcjonowanych tekstów ekonomistów austriackich, komentarzy prowadzącego kurs oraz propozycji dalszych lektur, będących rozwinięciem tematu. W przyszłych edycjach planowane jest  poszerzenie treści modułów kursu o prezentacje lub nagrane wykłady. Uczestnicy mają tydzień na zaznajomienie się z materiałami i rozwiązanie testu bądź napisanie krótkiego eseju na temat z danego modułu. Głównym kryterium oceny kursantów jest aktywność na forum dyskusyjnym. Jest to jednocześnie duży atut kursu, gdyż na forum można wyrażać swoją opinię dotyczącą tematów a także zadawać pytania czy rozwijać poruszane treści, w szczególności poprzez odniesienie ich do bieżących wydarzeń gospodarczych, co umożliwia szersze spojrzenie na analizowane problemy. Obecnie planowana jest druga edycja, do udziału w której już teraz serdecznie zapraszamy.

Kurs prowadzi ekspert Instytutu Misesa, mgr Jacek Kubisz

Kurs wchodzi w skład studiów podyplomowych Filozofia polityki online na Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie umożliwiających zdobycie dyplomu za pośrednictwem sieci w dowolnym miejscu na świecie.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

3 Komentarze “Studiuj zagadnienia szkoły austriackiej online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *