Zmarł prof. Tadeusz Kowalik (1926-2012)

17 sierpnia 2012 Aktualności komentarze: 5

W poniedziałek, 30 lipca zmarł w Warszawie prof. Tadeusz Kowalik – ekonomista i działacz społeczny, wybitny znawca debaty o rachunku ekonomicznym w gospodarce socjalistycznej; człowiek o poglądach mocno lewicowych, krytyk planu Balcerowicza i zwolennik poszerzenia zakresu osłon socjalnych w III RP.

Na ogół nie zgadzaliśmy się z Profesorem Kowalikiem, ale z pełną świadomością możemy powiedzieć, że polska szkoła ekonomiczna straciła jednego ze swych najwybitniejszych przedstawicieli – profesora w klasycznym stylu, erudytę o ogromnej wiedzy, a przy tym człowieka skromnego i ujmująco miłego.

W sierpniu 2009 r. profesor Kowalik był gościem Instytutu Misesa na Letnim Seminarium Austriackim w Radziejowicach, podczas którego wziął udział w dyskusji panelowej na temat kryzysu finansowego, makroekonomii i przyszłości kapitalizmu. Sam fakt, że – jako mocno już wówczas starszy pan, o zdeklarowanych przekonaniach lewicowych – zgodził się wystąpić przed rzeszą młodych ludzi o jaskrawo przeciwnych zapatrywaniach, nie licząc ani na sute honorarium, ani jakąkolwiek inną gratyfikację, najlepiej świadczy o formacie akademickim i charyzmie Tadeusza Kowalika. Profesor nie sądził chyba zresztą, że uda mu się kogokolwiek z nas przekonać, on raczej – jak zapewniał – chciał nas po prostu wysłuchać. Był naturalnie i ciepło ciekaw, interesowało go nasze spojrzenie. Choć wiele nas dzieliło, to jednak łączył nas sceptycyzm wobec dominujących poglądów w zakresie polityki gospodarczej. My uznawaliśmy je za zbyt interwencjonistyczne, on za zbyt technokratyczno-neoliberalne.

Byliśmy oporni na lekcje ekonomii, jakich próbował nam udzielać Profesor Kowalik. Zawsze jednak chcieliśmy się od niego uczyć elegancji, kultury dyskusji, odwagi głoszenia poglądów, w które zdecydowanie się wierzy, a także otwartości i wrażliwości na człowieka, której niestety czasami nam brakuje. Odszedł wielki polski intelektualista. Cześć jego pamięci!

Zespół Instytutu Misesa

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

5 Komentarze “Zmarł prof. Tadeusz Kowalik (1926-2012)

 1. „W sierpniu 2009 r. profesor Kowalik był gościem Instytutu Misesa na Letnim Seminarium Austriackim w Radziejowicach”

  Można gdzieś posłuchać/obejrzeć tę debatę? Chętnie posłucham, jak prof. Kowalik broni tezy o skrajnie neoliberalnej polityce PiSu i o wolnorynkowej transformacji w 89. I co prof. Kowalik sądził na temat transformacji w Gruzji? Bo Gruzini to naprawdę pojechali z neoliberalizmem – nawet sanepid zlikwidowali:

  https://libertarianizm.net/threads/gruzja.3363/

 2. „Pierwszego dnia odbyła się także fascynująca debata między prof. Kwaśnickim i prof. Tadeuszem Kowalikiem, którą prowadził dr Mateusz Machaj. Mimo wyraźnie rozbieżnych stanowisk w sprawie przyczyn kryzysu i recept na jego zażegnanie, obaj mówcy zgodzili się, że rynek jest gospodarce niezbędny.”

  Konsensus jest, wprowadzamy NEP 🙂

  Dla tych, co nie kumają skrótu: Lenin też w pewnym momencie doszedł do wniosku, że rynek jest niezbędny: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_Polityka_Ekonomiczna

 3. Porównania do Lenina? O matko… kawador, m, czy sluchaliscie jakiegos wykladu prof. Kowalika?

  Kowalik byl raczej zwolennikiem mysli Kaleckiego, co ‚nieco’ sie rozni od wspomnianego juz wyzej leninizmu. O Michale Kaleckim malo kto w Polsce slyszal (to troche tak jak o Misesie na Uniwersytecie Wiedenskim).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572