[VIDEO] George Selgin: Stulecie porażek, czyli dlaczego powinniśmy rozważyć zlikwidowanie Fedu

4 lutego 2013 Filmy komentarze: 6

George Selgin prezentuje w swoim wykładzie, wygłoszonym na Furman University 13 listopada 2010 roku, wyniki działalności Fedu w ostatnich prawie stu latach. Zdaniem ekonomistów głównego nurtu bank centralny jest potrzebny, żeby m.in. zapobiegać panikom finansowym, stabilizować poziom cen, niwelować silne wahania wzrostu gospodarczego. Selgin analizuje dostępne dane empiryczne i pokazuje, że Fed odniósł porażkę na wszystkich tych polach. Okazuje się bowiem, że amerykańska gospodarka radziła sobie znacznie lepiej bez banku centralnego i, co najciekawsze, da się to wykazać, używając tylko i wyłącznie narzędzi ekonomistów głównego nurtu.

Tłumaczenie: Rafał Trąbski

Podobał Ci się film? Chcesz obejrzeć ich więcej? Wesprzyj mises.pl!


Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Avatar

O Autorze:

George Selgin

George A. Selgin (ur. w 1957 r.) jest profesorem ekonomii na Terry College of Business w University of Georgia.

Pozostałe wpisy autora:

6 Komentarze “[VIDEO] George Selgin: Stulecie porażek, czyli dlaczego powinniśmy rozważyć zlikwidowanie Fedu

  1. Milton Friedman, który był ekonomistą głównego nurtu, nie tylko mówił, że FED należy zlikwidować, a najlepiej gdyby bank centralny nigdy nie powstał.

  2. ad 2

    Friedman miał pod tym względem „schizofrenię” (jego własny termin z jednego tekstu). Raz mówił jedno, a raz drugie. Jeśli chodzi o Fed, to zasłynął tym, że twierdził, że Fed jest potrzebny do drukowania forsy, żeby zapobiegać recesjom. A jego „likwidacja” miałaby polegać na tym, że zamiast Fedu będzie rządowy komputer, drukujący pieniądze.

    Także co najwyżej proponował redukcję biurokracji w banku centralnym, a nie całkowitą likwidację (może poza jednym tekstem gdzieś tam).

  3. @Johnny Bravo
    Oczywiście, że Friedman mówił raz to o zlikwidowaniu FED-u, jak i o komputerze drukującym pieniądz. Rozważał również, najpewniej pod wpływem znanej pracy Hayeka, prywatny konkurencyjny pieniądz. Ale to już historia. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572