[VIDEO] George Selgin: Stulecie porażek, czyli dlaczego powinniśmy rozważyć zlikwidowanie Fedu

4 lutego 2013 Filmy komentarze: 6

George Selgin prezentuje w swoim wykładzie, wygłoszonym na Furman University 13 listopada 2010 roku, wyniki działalności Fedu w ostatnich prawie stu latach. Zdaniem ekonomistów głównego nurtu bank centralny jest potrzebny, żeby m.in. zapobiegać panikom finansowym, stabilizować poziom cen, niwelować silne wahania wzrostu gospodarczego. Selgin analizuje dostępne dane empiryczne i pokazuje, że Fed odniósł porażkę na wszystkich tych polach. Okazuje się bowiem, że amerykańska gospodarka radziła sobie znacznie lepiej bez banku centralnego i, co najciekawsze, da się to wykazać, używając tylko i wyłącznie narzędzi ekonomistów głównego nurtu.

Tłumaczenie: Rafał Trąbski

Podobał Ci się film? Chcesz obejrzeć ich więcej? Wesprzyj mises.pl!


Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Avatar

O Autorze:

George Selgin

George A. Selgin (ur. w 1957 r.) jest profesorem ekonomii na Terry College of Business w University of Georgia.

Pozostałe wpisy autora:

6 Komentarze “[VIDEO] George Selgin: Stulecie porażek, czyli dlaczego powinniśmy rozważyć zlikwidowanie Fedu

  1. Milton Friedman, który był ekonomistą głównego nurtu, nie tylko mówił, że FED należy zlikwidować, a najlepiej gdyby bank centralny nigdy nie powstał.

  2. ad 2

    Friedman miał pod tym względem „schizofrenię” (jego własny termin z jednego tekstu). Raz mówił jedno, a raz drugie. Jeśli chodzi o Fed, to zasłynął tym, że twierdził, że Fed jest potrzebny do drukowania forsy, żeby zapobiegać recesjom. A jego „likwidacja” miałaby polegać na tym, że zamiast Fedu będzie rządowy komputer, drukujący pieniądze.

    Także co najwyżej proponował redukcję biurokracji w banku centralnym, a nie całkowitą likwidację (może poza jednym tekstem gdzieś tam).

  3. @Johnny Bravo
    Oczywiście, że Friedman mówił raz to o zlikwidowaniu FED-u, jak i o komputerze drukującym pieniądz. Rozważał również, najpewniej pod wpływem znanej pracy Hayeka, prywatny konkurencyjny pieniądz. Ale to już historia. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *