Babiński: Ferdynand Zweig (1896-1988): ekonomista, prawnik, propagator liberalizmu

19 września 2013 Biografie komentarze: 0

Autor: Jacek Babiński
Wersja PDF

Tekst publikowany w ramach projektu Dziedzictwo

Wolność jest najtańszą, najskuteczniejszą i najlepszą sztuką

rządzenia  i gospodarowania.

Babinski_Zweig
Ferdynand Zweig urodził się 23 czerwca 1896 roku w Krakowie. Studiował prawo i ekonomię na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim; na tym ostatnim zdobył tytuł doktora nauk prawniczych. Od 1928–1939 roku był wykładowcą ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim, w roku 1935 otrzymał tytuł profesora. Po wybuchu wojny wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie został doradcą ekonomicznym gen. Sikorskiego.

Na emigracji kontynuował pracę naukową. Od 1946 r. wykładał na Polskim Wydziale Prawa w Oxfordzie, zaś stypendium otrzymał na Uniwersytecie w Manchesterze. W latach 1953–1956 wykładał na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, od 1964 do 1966 r. na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Zmarł 9 czerwca 1988 roku w Londynie. W roku 1994 żona zmarłego ekonomisty ufundowała stypendium im. Ferdynanda Zweiga na Uniwersytecie Falmouth.

Prace Ferdynanda Zweiga publikowane były m.in. w „Czasie”, „Czasopiśmie Prawniczym i Ekonomicznym” oraz „Przeglądzie Współczesnym”. Od 1927 do 1939 r. był redaktorem ekonomicznym „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Był także aktywnym członkiem Krakowskiego Towarzystwa Ekonomicznego, był uczniem Adama Krzyżanowskiego.

Był zwolennikiem i propagatorem liberalizmu gospodarczego, sprzeciwiał się przejawom etatyzmu i zamknięciu gospodarki na wolny handel. Krytykował nadmierną ingerencję państwa oraz kartelizację gospodarki, w swoich pracach wytykał błędy tkwiące w teoriach socjalistycznych.

Zajmował się głównie zagadnieniami socjologii pracy i kosztami produkcji. Zwracał uwagę na szczególne znaczenie techniki jako czynnika wpływającego na warunki gospodarowania, badał także wahania koniunkturalne.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Avatar

O Autorze:

Jacek Babiński

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *