Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Interwencjonizm

Kisiel: Państwo i koncentracja gospodarcza

0
Kamil Kisiel
Przeczytanie zajmie 2 min
Kisiel_Panstwo-i-koncentracja_male.jpg
Pobierz w wersji
PDF

Autor: Kamil Kisiel
Wersja PDF

Tekst stanowi rozszerzoną wersję wykładu dla KASE

pt. „Interwencjonizm a koncentracja gospodarcza”.

Kisiel_Panstwo i koncentracja


Joseph Schumpeter w swojej najgłośniejszej książce pt. Kapitalizm, socjalizm i demokracja przedstawił opis stopniowego przechodzenia kapitalizmu w socjalizm. Wielkie korporacje i koncerny byłyby etapem pośrednim na drodze do scentralizowanego gospodarczego superorganizmu. Miało to wynikać z efektu skali, stabilizacji stosunków produkcyjnych, braku nowych potrzeb konsumentów oraz ogólnego postępu technologicznego. Ponura wizja − zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że dzisiejsze zbiurokratyzowane korporacyjne molochy zatrudniające rzesze ludzi faktycznie idealnie nadawałyby się na pierwsze cele socjalistycznej nacjonalizacji.

Proces odbywałby się samorzutnie − co oznacza, że kapitalizm sam w sobie niesie tendencje do koncentracji gospodarczej. Miało to wynikać z zalet samego kapitalizmu: nieustannej racjonalizacji produkcji, postępu technologicznego i korzystania z efektu skali [1]. Przejście do socjalizmu − chociaż inaczej opisywane, nie tak automatyczne i niewynikające ze słabości, jakby życzył sobie tego Karol Marks − miało być jednak nie tyle nieuchronne, co w zasadzie ekonomicznie uzasadnione.

Celem tego artykułu jest wykazanie, że proces koncentracji gospodarczej nie odbywa się całkowicie naturalnie i że w wielu wypadkach jest wynikiem państwowego interwencjonizmu. Przedstawię środki, które prowadzą do „centralizacji” produkcji − zarówno te, z których rządzący korzystają z premedytacją, jak i te, których używają bezwiednie.

Najczęstsze środki, za pomocą których państwo dokonuje – świadomie bądź nieświadomie – koncentracji gospodarczej, to: cła, kontyngenty, licencje i koncesje, bariery wejścia (np. wadia), prawo akcyjne (dot. fuzji spółek akcyjnych), wysokie stawki podatkowe (zwłaszcza CIT), państwowe przetargi, prawo patentowe i autorskie, dyskryminacja cenowa i praktyki dumpingowe, subwencje i zwolnienia podatkowe, płaca minimalna i taryfy branżowe, skupy interwencyjne i ceny gwarantowane oraz bankowość centralna i − last but not least  − inflacja.

Całość pracy dostępna jest w wersji PDF

Teksty publikowane jako Working Papers nie reprezentują stanowiska

Instytutu Misesa, w wyłącznie ich Autorów

 

 


[1] Korzystniejszy stosunek kosztów zmiennych do kosztów stałych, pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych, przewagi absolutne.

Kategorie
Interwencjonizm Teksty Working papers

Czytaj również

Singer_Czy_fentanyl_napłynął_do_Oregonu

Polityka współczesna

Singer: Czy fentanyl napłynął do Oregonu w momencie dekryminalizacji narkotyków?

Ważnym jest, aby pamiętać, że korelacja nie oznacza zaistnienia związku przyczynowego.

matthews-protekcjonizm-nie-zapewnia-bezpieczenstwa-zywnosciowego-tylko-je-ogranicza

Handel zagraniczny

Matthews: Protekcjonizm nie zapewnia „bezpieczeństwa żywnościowego”, tylko je ogranicza

Oczekiwanie, że protekcjonizm zapewni bezpieczeństwo żywnościowe nie ma racji bytu.

Tan_Upadające Tygrysy - wyzwania stojące przed ASEAN

Handel zagraniczny

Tan: Upadające Tygrysy - wyzwania stojące przed ASEAN

Pomiędzy krajami ASEAN zaistniały pewne rozbieżności ekonomiczne.

Davies_Gruntowne przemyślenia na temat handlu

Handel zagraniczny

Davies: Gruntowne przemyślenia na temat handlu

Charakterystyczną cechą obecnej debaty jest sposób, w jaki pozornie nieistotne argumenty dotyczące polityki handlowej prowadzą do ogromnych nieporozumień między ludźmi.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.