Położony w Sudetach Karpacz to idealne miejsce zimowy wypad. Z dala od codziennego zgiełku można nabrać sił, spędzić trochę czasu na łonie natury bądź też poświęcić się bardziej intelektualnej rozrywce. W grudniu 2012 r. Instytut Misesa po raz pierwszy zorganizował tam tzw. Zimową Szkołę Ekonomiczną, będącą skondensowanym kursem ekonomii wolnorynkowej dla wszystkich zainteresowanych poszerzeniem swoich horyzontów w tejże materii. Pomimo siarczystych mrozów do Karpacza przyjechało ponad 30 osób. W tym roku organizatorzy ponownie wybrali miasto położone w malowniczej dolinie rzeki Łomnicy jako miejsce drugiej już Zimowej Szkoły Ekonomicznej. I chociaż zima była tylko kalendarzowa, przybyło równie liczne grono zainteresowanych z całej Polski.

Wato zaznaczyć, że, pomimo iż zjazd adresowany był przede wszystkim do studentów, przybyło około trzydziestu osób w zróżnicowanym wieku – licealiści, studenci, a także osoby, które okres formalnej edukacji mają już za sobą.

Pierwszego dnia po kolacji miał miejsce wykład inauguracyjny. Fundator Instytutu Misesa, Mateusz Machaj przybliżył słuchaczom temat różnic pomiędzy podejściem austriackim w ekonomii, a pozostałymi nurtami. Pozostałą część wieczoru uczestnicy przeznaczyli na odpoczynek po długiej podróży oraz dyskusje. Wiele osób zdecydowało się nabyć najnowszą publikację dr. Machaja – świeżo wydany Kapitalizm, socjalizm i prawa własności cieszył się sporym zainteresowaniem. Wszystkie przywiezione egzemplarze opatrzone przez autora na miejscu dedykacjami rozeszły się w mgnieniu oka.

Czwartek i piątek upłynęły pod znakiem intensywnych, merytorycznych zajęć. Odbyło się łącznie aż 12 wykładów prezentujących różne sfery ekonomii z punktu widzenia szkoły austriackiej, często pokazywano także kontrastujące spojrzenie „głównego nurtu”.

Referaty trwały zazwyczaj około 45 minut, po których przez 15 minut następowała seria pytań ze strony publiczności, co pozwalało na wyjaśnienie bardziej złożonych zagadnień.

Wykładowcami byli:

Jacek Kubisz, który przekazał wiedzę dotyczącą całościowego działania gospodarki, struktury kapitału. Mówił też o przedsiębiorczości, działaniu firmy z punktu widzenia gospodarki oraz konsekwencjach istnienia oraz naruszania prawa własności.

Mateusz Machaj natomiast pokazywał makroekonomiczne aspekty funkcjonowania gospodarki, takie jak teorię cyklów koniunkturalnych, stopę procentową oraz austriackie spojrzenie na ilościową teorię pieniądza. Objaśnił również problemy kalkulacyjne i informacyjne występujące w gospodarce centralnie planowanej, w oryginalny sposób ujmując argumenty m. in. Misesa i Hayeka.

Jakub Bożydar Wiśniewski wyjaśnił subiektywistyczną teorię wartości, rewolucję marginalistyczną, przedstawił kompleksową analizę interwencjonizmu wraz z jego skutkami oraz zaprezentował austriackie spojrzenie na kontrowersyjną w ekonomii kwestię dóbr publicznych, nie zabrakło także rothbardowskiego spojrzenia na ekonomię dobrobytu.

Wojciech Paryna opowiedział o tym, jak różni ekonomiści szkoły austriackiej zapatrywali się na przedsiębiorcę oraz zjawisko przedsiębiorczości, a także wyłożył krytykę równania Fishera.

Mateusz Benedyk, główny organizator tegorocznej Zimowej Szkoły, opowiadał o kryzysie związanym z walutą euro, o teorii wyceny i imputacji wartości oraz skutkach ekonomicznych działania systemu rezerw cząstkowych w porównaniu do systemy rezerwy stuprocentowej.

Pod koniec serii wykładów odbył się panel z prelegentami, podczas którego odpowiadali oni na pytania zadawane przez uczestników dotyczące nie tylko treści poruszanych w ciągu zajęć, ale także innych problemów około ekonomicznych, które nurtowały część osób.

W sobotę natomiast miał miejsce ustny egzamin, do którego można było dobrowolnie przystąpić i zweryfikować stan wiedzy nabytej podczas wszystkich zajęć. Zwyciężył zdecydowanie Mikołaj Noga z KASE Kraków i jako nagrodę otrzymał voucher o wartości 300 zł do wykorzystania w sklepie Instytutu Misesa. Drugie miejsce premiowane bonem na 200 zł zajął Jan Gwinner, na trzecim miejscu natomiast uplasował się Krzysztof Napora i otrzymał voucher o wartości 100 zł. Po uroczystym rozdaniu nagród, Mateusz Benedyk wręczył wszystkim uczestnikom certyfikaty potwierdzające ukończenie II Zimowej Szkoły Ekonomicznej.

Niedziela była już dniem pożegnań i rozjazdów. Część uczestników skorzystała jeszcze tego dnia z pięknej pogody i wybrała się na pieszą wycieczkę po Karkonoszach. Potem przyszedł czas na pożegnanie Karpacza i powrót do codziennych obowiązków. Z pewnością jednak już wkrótce kolejną okazją do ponownego spotkania będzie III Zjazd Austriacki, na który już teraz wszystkich zapraszamy.

Mikołaj Noga, Bartłomiej Pasiowiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cytat:
  • Prakseologia zajmuje się działaniami jednostek. Dopiero na późniejszym etapie badań pojawiają się w niej zagadnienia związane ze współpracą i działaniem społecznym, które stanowią szczególny przypadek ogólnej kategorii ludzkiego działania. Ludwig von Mises
Mecenasi
Wspieraj Nas>>
W czerwcu wsparli nas:
Pan Dominik Aromiński
Pan Michał Basiński
Pan Marek Bernaciak
Pan Wojciech Bielecki
Pan Bartosz Biernacki
Pan Kamil Bojdoł
Pan Rafał Boniecki
Pani Dominika Buczek
Pan Mirosław Cierpich
Pan Marcin Dabkus
Pan Michał Dębowski
Pan Paweł Drożniak
Pan Dariusz Dziadkowski
Pan Wiktor Gonczaronek
Pan Jarosław Grycz
Pan Adrian Grzemski
Pan Maciej Grzymkowski
Pan Karol Handzel
Pan Tomasz Hrycyna
Państwo Paulina i Przemysław Hys
Pan Łukasz Jasiński
Pan Dominik Jaskulski
Pan Paweł Jegor
Pan Tomasz Jetka
Pan Andrzej Jędruchniewicz
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Jan Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Sławomir Krawczyk
Pan Wojciech Kukla
Pan Stanisław Kwiatkowski
Pan Wojciech Langiewicz
Pan Kamil Ludwiczuk
Pan Tomasz Malinowski
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Państwo Magdalena i Marcin Moroniowie
Pan Igor Mróz
Pan Maksym Mydłowski
Pan Tomasz Netczuk
Pan Łukasz Niedziałek
Pan Filip Nowicki
Pani Karolina Olszańska
Pan Łukasz Osileniec
Pan Zbigniew Ostrowski
Pan Mateusz Pigłowski
Pan Mikołaj Pisarski
Pan Dominik Pobereszko
Pan Bartłomiej Podolski
Pan Paweł Pokrywka
Pan Artur Puszkarczuk
Pan Michał Puszkarczuk
Pan Adam Skrodzki
Pan Michał Sobczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Piotr Sowiński
Pan Łukasz Szostak
Pan Michał Szymanek
Pan Jan Tyszkiewicz
Pani Anna Wajs
Pan Adam Wasielewski
Pan Jakub Wołoszyn
Pani Mariola Zabielska-Romaszewska
Pan Karol Zdybel
Pan Marek Zemsta
Pracownik Santander Bank
Łącznie otrzymaliśmy 2 425,86 zł . Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!
Znajdź się na liście>>
Lista mecenasów>>