Rekrutacja do II edycji projektu Lekcje Ekonomii dla Młodzieży

18 lipca 2014 Aktualności komentarze: 0

lemProjekt LEM (Lekcje Ekonomii dla Młodzieży) ma na celu propagowanie wiedzy ekonomicznej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. W cyklu sześciu lekcji, przygotowanych przez ekspertów Instytutu Misesa, uczniowie dowiadują się o podstawach działania gospodarki, które często pomijane są w ministerialnym programie.

Od 2014 roku nasza Fundacja postanowiła współpracować ze Stowarzyszeniem KoLiber, którego członkowie są przygotowywani do nauczania ekonomii w szkołach średnich. Owoce tej współpracy to dotarcie do 21 szkół, 166 przeprowadzonych lekcji dla ok. 1600 uczniów w całej Polsce w semestrze wiosennym roku szkolnego 2013/2014. 
Projekt LEM oprócz znajomości teorii, kładzie nacisk na przygotowanie praktyczne. W zaplanowanych grach, scenach i zadaniach to uczniowie są głównymi bohaterami. Wysoki poziom interakcji jest dla uczniów ciekawą alternatywą dla tradycyjnych lekcji i wielu z uczestników z zainteresowaniem sięga po polecaną literaturę i zaczyna interesować się działalnością Fundacji.

Obecnie osoby zaangażowane w LEM przeprowadzają 6 lekcji o następującej tematyce:

1. Czym jest ekonomia?

2. Woda i diament. Skąd bierze się wartość?

3. Historia pieniądza i czym jest inflacja?

4. Historia bankowości, bankowość centralna.

5. Podział dóbr w gospodarce — centralny plan czy wolny rynek (gra katalaktyczna)

6. Dlaczego warto oszczędzać? Co to właściwie są oszczędności?

LEM to skuteczne narzędzie „pracy u podstaw”. Wielu uczniów na wczesnym etapie edukacji zaczyna interesować się ekonomią, a obecny program nauczania w szkołach nie motywuje do sięgania po ekonomistów austriackich.

Zachęcamy do wsparcia projektu LEM — dzięki Państwa pomocy będziemy mogli przygotować rekwizyty niezbędne do prowadzenia lekcji, a także przeprowadzić szkolenia dla większej liczby przyszłych prowadzących. W najbliższym czasie Instytut Misesa przewiduje dodatkowe kursy dla nauczycieli, dzięki którym myśl austriacka będzie mogła być obecna w liceach i technikach.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *