KRS: 0000174572
Powrót
Prace Dyplomowe

Gryżewski: Ewolucja pieniądza i bankowości a kryzys finansowy, w kontekście Austriackiej Szkoły Ekonomii

2
Marcin Gryżewski
Przeczytanie zajmie 3 min
Gryżewski_Ewolucja-pieniądza-i-bakowości-a-kryzys-finansowy-w-kontekscie-austriackiej-szkoly-ekonomii_male.jpg
Pobierz w wersji
PDF

Autor: Marcin Gryżewski
Wersja PDF

Miło nam zaprezentować kolejną pracę dyplomową związaną ze szkołą austriacką – tym razem jest to praca licencjacka pana Marcina Gryżewskiego „Ewolucja pieniądza i bankowości a kryzys finansowy, w kontekście Austriackiej Szkoły Ekonomii”, napisana w Katedrze Makroekonomii i Teorii Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. Marcina Gruszczyńskiego.

Wstęp

Środki masowego przekazu, podręczniki współczesnej historii oraz inne źródła mające z założenia charakter edukacyjny, kreują w ludziach  przekonanie, co do przyczyn obecnych problemów gospodarczych, bazując na wiedzy ekonomistów, a przede wszystkim tych, reprezentujących główny nurt ekonomii. Ci bowiem, upatrują owych przyczyn w kryzysie na rynku nieruchomości oraz kredytów hipotecznych. Postulują oni także za stymulowaniem gospodarki przy pomocy „antycyklicznej” polityki monetarnej oraz większym interwencjonizmie państwa. Osobiście, nie zgadzam się z mainstreamowym określeniem przyczyn kryzysu, jego konsekwencji, a przede wszystkim sposobów walki z nim. W mojej ocenie, najlepszą interpretację powyższych aspektów prezentują przedstawiciele Austriackiej Szkoły Ekonomii, dlatego też niniejsza praca została napisana właśnie w myśl tej Teorii.

Celem przedstawionej pracy jest określenie prawdziwych, bezpośrednich źródeł kryzysu światowej gospodarki, którego źródło leży w Stanach Zjednoczonych, a ustanowienie amerykańskiego dolara jako waluty rezerwowej przyczyniło się do rozprzestrzeniania się go na praktycznie cały współczesny świat. Aby owe przyczyny określić, postaram się w niniejszej pracy udowodnić postawioną tezę, głoszącą, że głównym źródłem kryzysu i wszystkich aspektów z nim związanych jest ekspansywna polityka monetarna, kreująca pieniądz nie mający pokrycia w realnych oszczędnościach. Proces dowodowy zostanie przedstawiony w charakterze dedukcyjnym, także dojście do poszczególnych wniosków będzie wynikało z przyjętych założeń teoretycznych, opierających się głównie na Teorii Austriackiej, której geneza, przedstawiciele oraz twierdzenia, zostaną przedstawione w rozdziale I. Struktura pracy została tak przemyślana i zbudowana, aby w sposób jak najjaśniejszy dowieść postawioną powyżej tezę oraz dać odpowiedź na pytanie, czy oparcie głównego nurtu makroekonomii na postulatach „austriaków” uchroniłoby gospodarkę światową przed kryzysami i ich następstwami lub chociaż zminimalizowałoby ich wymiar? Dlatego też, rozdział II prezentuje niezwykle fascynujący proces ewolucji pieniądza i bankowości, który stymulowany ciągłą ingerencją rządu, doprowadził do systemu monetarnego na którym opiera się współczesna gospodarka.

Rozdział III, prezentował będzie empiryczne fakty obecnych,  bardzo poważnych zagrożeń, które są konsekwencją działań podejmowanych przez rząd i władze monetarne. Zaprezentowane zostaną także bezpośrednie przyczyny, bez których obecne problemy gospodarcze, w dużej mierze odnoszące się także do problemów społecznych, nie mogłyby mieć miejsca. Aby praca posiadała jeszcze większą wartość dodaną, w rozdziale III zostanie także podjęta próba zaprezentowania konkretnych zmian, które wprowadzając w życie mogłyby pozwolić na definitywne pożegnanie się z coraz poważniejszymi cyklami koniunkturalnymi oraz wszelkimi aspektami, które to owe cykle tworzą.

Niniejsza praca przedstawia więc nie tylko temat aktualny, lecz także niezwykle istotny, gdyż dotyczący nas wszystkich, bez względu na zainteresowania, wiek, wyznanie, czy kolor skóry. Dzięki zawartym w pracy cytatom przedstawicieli różnych nurtów teoretycznych, poruszony został w pracy także bardzo ważny aspekt dotyczący promowania pluralizmu

ekonomicznego, który także przeżywa swój kryzys, a niewątpliwie powinien być kwestią szczególnie mocno respektowaną, gdyż to właśnie sposób nauczania i przekazywania ludziom informacji, przyczynia się do w bardzo dużej mierze do kreowania oblicza społeczeństwa, ze względu na istotny wpływ na kształtowanie się umysłów i zachowań przyszłych pokoleń.

Całość pracy dostępna w wersji PDF

Kategorie
Prace Dyplomowe Teksty

Czytaj również

Smolarek_Popytowo-podażowe-przyczyny-inflacji-na-przykładzie-Polski.jpg

Prace Dyplomowe

Smolarek: Popytowo-podażowe przyczyny inflacji na przykładzie Polski

Praca magisterska napisana na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Smółko_praca-magisterska.jpg

Prace Dyplomowe

Smółko: Instytucja własności według wybranych przedstawicieli Austriackiej Szkoły Ekonomii

Publikujemy kolejną pracę magisterską związaną tematycznie ze szkołą austriacką.

Breitkopf_Praca-magisterska_Kapitalizm-współczesny-–-rodzaje-zróżnicowanie-i-aktualne-trendy.jpg

Prace Dyplomowe

Breitkopf: Kapitalizm współczesny – rodzaje, zróżnicowanie i aktualne trendy

Publikujemy kolejną interesującą pracę magisterską.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 2
ArekS

"Struktura pracy została tak przemyślana i zbudowana, aby w sposób jak najjaśniejszy dowieźć(...)" Rozumiem, że jak program automatycznie słowa nie podkreśli, to już wszystko jest cacy i człowiek nie myśli? :D Otóż słowo "dowieźć" rzeczywiście istnieje, ale tutaj nie chodzi przecież o dowożenie, a dowiedzenie czegoś. Powinno być zatem "dowieść".

Odpowiedz

Marcin Moron

Poprawione, dzięki za uwagę:)

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.