Rekrutacja do II edycji projektu Lekcje Ekonomii dla Młodzieży

22 sierpnia 2014 Aktualności komentarze: 0

1978753_1526796857538356_4416715508860174840_n
Przypominamy o trwającej rekrutacji na prowadzących do II edycji Projektu Lekcji Ekonomii dla Młodzieży (LEM)! To już ostatni dzwonek, żeby się zgłosić!

Projekt LEM ma na celu propagowanie wiedzy ekonomicznej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. W cyklu sześciu lekcji, przygotowanych przez ekspertów Instytutu Misesa, uczniowie dowiadują się o podstawach działania gospodarki, które często pomijane są w ministerialnym programie.

Od 2014 roku nasza Fundacja postanowiła współpracować ze Stowarzyszeniem KoLiber, którego członkowie są przygotowywani do nauczania ekonomii w szkołach średnich. Owoce tej współpracy to dotarcie do 21 szkół, 166 przeprowadzonych lekcji dla ok. 1600 uczniów w całej Polsce w semestrze wiosennym roku szkolnego 2013/2014. 
Projekt LEM oprócz znajomości teorii, kładzie nacisk na przygotowanie praktyczne. W zaplanowanych grach, scenach i zadaniach to uczniowie są głównymi bohaterami. Wysoki poziom interakcji jest dla uczniów ciekawą alternatywą dla tradycyjnych lekcji i wielu z uczestników z zainteresowaniem sięga po polecaną literaturę i zaczyna interesować się działalnością Fundacji.

Obecnie osoby zaangażowane w LEM przeprowadzają 6 lekcji o następującej tematyce:

1. Czym jest ekonomia?

2. Woda i diament. Skąd bierze się wartość?

3. Historia pieniądza i czym jest inflacja?

4. Historia bankowości, bankowość centralna.

5. Podział dóbr w gospodarce — centralny plan czy wolny rynek (gra katalaktyczna)

6. Dlaczego warto oszczędzać? Co to właściwie są oszczędności?

LEM to skuteczne narzędzie „pracy u podstaw”. Wielu uczniów na wczesnym etapie edukacji zaczyna interesować się ekonomią, a obecny program nauczania w szkołach nie motywuje do sięgania po ekonomistów austriackich.

Zachęcamy również do wsparcia projektu LEM — dzięki Państwa pomocy będziemy mogli przygotować rekwizyty niezbędne do prowadzenia lekcji, a także przeprowadzić szkolenia dla większej liczby przyszłych prowadzących. W najbliższym czasie Instytut Misesa przewiduje dodatkowe kursy dla nauczycieli, dzięki którym myśl austriacka będzie mogła być obecna w liceach i technikach.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *