Podsumowanie sierpnia

3 września 2014 Aktualności komentarze: 2

Po czym rozpoznać dobrze zarządzaną organizację pozarządową? Kluczowe znaczenie ma oczywiście umiejętność osiągania przez fundację lub stowarzyszenie celów wyznaczonych sobie do realizacji czyli skuteczność. Równie ważną cechą – o której niestety zapomina wiele organizacji – jest transparentność. Nie chodzi tutaj jednak o wymagane przepisami sprawozdania finansowe czy merytoryczne publikowane raz do roku, których lektura jest nudna i skomplikowana. Ważne jest informowanie o swojej kondycji finansowej i bieżącej działalności w sposób prosty i regularny.

Chcemy, aby nasi Sympatycy byli bardziej świadomi tego, co obecnie robimy i jak wykorzystujemy otrzymywane od nich wsparcie. Dlatego też postanowiliśmy zamieszczać na stronie comiesięczne podsumowanie działalności obejmujące zestawienie przychodów i wydatków oraz krótką charakterystykę aktywności w poszczególnych projektach. Oto pierwsze z nich dotyczące sierpnia.

PODSUMOWANIE SIERPNIA

I. FINANSE
• Darczyńcy
Wsparły nas 64 osoby, którym serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.


Pan Łukasz Aranowski
Pan Bartosz Baranowski
Pan Marek Bernaciak
Pan Wojciech Bielecki
Pan Tomasz Bielenin
Pan Patryk Bronikowski
Pani Dominika Buczek
Pan Robert Ciborowski
Pan Leszek Ciesielski
Pan Michał Dębowski
Pan Tobiasz Domagała
Pan Kasper Fiszer
Pan Marcin Gmaj
Pan Wiktor Gonczaronek
Pan Stanisław Gruszka
Pan Maciej Grzymkowski
Pan Tomasz Hajduk
Pan Karol Handzel
Pan Sebastian Janik

Pan Dawid Jary
Pan Dominik Jaskulski
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Mieczysław Kalinowski
Pan Piotr Kalinowski
Pan Jarosław Kieć
Pan Tomasz Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Piotr Kot
Pan Mariusz Kowalczyk
Pan Sławomir Krawczyk
Pan Adam Kubaty
Pan Jacek Kubisz
Pan Tomasz Laskowski
Pani Iga Lilpop
Pan Witold Ludwikowski
Pan Sławomir Madaj

Pan Tomasz Malinowski
Pani Agnieszka Małecka
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Pan Patryk Sałek
Pan Paweł Sawicz
Pan Gabriel Skiba
Pan Marek Skrzypczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Przemysław Stęperski
Pan Szymon Truszczyński
Pan Jan Tyszkiewicz
Pan Robert Wabik
Pani Anna Wajs
Pan Adam Wasielewski
Pan Waldemar Wilczyński
Pan Jakub Wołoszyn
Pan Mateusz Zabłocki
Pan Marek Zemsta
Pan Maciej Zieliński
Pan Marcin Zowczak• Zestawienie przychodów i wydatków

• Struktura darowizn

• Struktura wydatków

II. Projekty
• Redakcja i portal mises.pl
Opublikowaliśmy komentarz ekspercki Mateusza Bededyka Ujemne stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego, ponadto przetłumaczyliśmy 12 tekstów z serwisów zagranicznych.
• Wydawnictwo
Zakończyliśmy prace nad książką „Etyka produkcji pieniądza” Jörga G. Hülsmanna. Obecnie jest ona drukowana. W najbliższych dniach będzie dostępna w naszym sklepie w formie papierowej i cyfrowej.

Dokonaliśmy ostatecznej korekty i redakcji tekstu książki Friedricha Hayeka Ceny i produkcja oraz inne eseje, której publikację przewidujemy na wrzesień. Nadal można wesprzeć finansowo jej wydanie do czego gorąco zachęcamy.
• Lekcje ekonomii dla młodzieży
Zakończyliśmy przygotowania do realizacji II edycji projektu, która wystartuje pod koniec września. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby uczniów, także w mniejszych miejscowościach, co wiąże się z koniecznością dojazdów a więc i kosztami podróży. Każda przekazana złotówka ułatwi nam osiągnięcie zamierzonych celów.
• Dziedzictwo
Opracowaliśmy kilkanaście tekstów zapomnianych polskich ekonomistach. Ich publikację rozpoczniemy od połowy września.
• Informatyka
Dzięki otrzymanemu wsparciu wynajęliśmy serwer dedykowany dla mises.pl. Zapewni to odpowiedni zasób mocy naszemu flagowemu przedsięwzięciu.
III. Administracja
Dokonaliśmy kolejnych cięć wydatków niezwiązanych z działalnością merytoryczną. Dzięki pomocy naszego Sympatyka zmniejszyliśmy koszt księgowości ponad siedmiokrotnie! Całkowite koszty administracyjne Instytutu Misesa począwszy od października (wypowiedzenia umów) powinny zamknąć się w kwocie 123 zł miesięcznie.

Dlaczego warto wspierać naszą organizację?

Instytut Misesa wykonuje pracę organiczną mającą na celu wzrost świadomości ekonomicznej Polaków – a szczególnie młodzieży, przygotowując tym samym grunt pod wolnorynkowe reformy. Po dekadzie działalności widzimy wyraźnie owoce naszych starań. Poglądy Szkoły Austriackiej są obecne w dyskusjach akademickich, jak również stały się znane laikom. Było to możliwe dzięki wsparciu prawdziwych bohaterów, którymi są dla nas Darczyńcy. Oto świadectwa dwóch z nich.

 
Instytut Misesa znalazłem, szukając literatury, wiedzy i środowiska, które mogłoby mieć wpływ na ekonomiczną edukację Polaków. Było dla mnie zaskoczeniem, że takie środowisko istnieje, jest aktywne i działa mimo utrudnień ze strony etatystycznej kliki. Jest dla mnie wielką przyjemnością móc choć w skromny sposób wspierać tę prawdziwie obywatelską inicjatywę, opłacaną wyłącznie z prywatnych pieniędzy.

Marek Bernaciak, przedsiębiorca, właściciel AMB Technic

 
 

Działalność Instytutu Misesa spełnia wszelkie moje oczekiwania, jakie stawiam przed inicjatywą badawczą, edukacyjną i oświatową, niezależną od instytucji państwowych i grup interesu, samorządną, prowadzoną w duchu wolności człowieka, jako jednostki, przestrzegania jego naturalnych praw, w tym prawa do życia i własności prywatnej. Dlatego z radością, nadzieją i dumą dokładam swój głos do votum zaufania dla Instytutu Misesa.

Paweł Sawicz, przedsiębiorca, konsultant biznesowy

 
 
Zdajemy sobie jednak doskonale sprawę z tego, jak wiele pracy jeszcze przed nami. Etatystyczne myślenie wrosło mocno w umysły naszych rodaków przez co ogromne zasoby pomysłów i energii tkwiące w przedsiębiorczych ludziach są tłamszone a czasami wręcz brutalnie niszczone. Jeżeli chcesz abyśmy kontynuowali naszą misję oraz realizowali nowe projekty, to zacznij nas wspierać już dzisiaj.

[learn_more caption=”Wspieram”]

 • Bezpośrednio na konto:
 • Kliknij, by pokazać konto.

  • Poprzez przelewy online i płatności kartą kredytową: kliknij.

  Przekaż darowiznę
  Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl

  • Poprzez system pay-pal:


  Podobał Ci się artykuł?

  Wesprzyj nas
  Instytut Misesa

  O Autorze:

  Instytut Misesa

  Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

  Pozostałe wpisy autora:

  2 Komentarze “Podsumowanie sierpnia

  1. 15 złotych na inne wydatki??! Mam nadzieję, że wszystko nie poszło na zszywacze tapicerskie 😉

   1. Wymieniona przez Pana kwota to darowizny na inne projekty (KASE i ebooki). Natomiast pozycja „Inne wydatki” przedstawiona na ostatnim wykresie – a wynosząca 200 zł – to środki wydane przez nas na nowy projekt, który wystartuje w tym miesiącu. Jego cel i nazwa są jeszcze tajemnicą. Budujemy napięcie 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Podnieśmy stopę wsparcia!
  KRS: 0000174572
   
  KRS: 0000174572