Autor: Patrick Barron
Źródło:mises.org
Tłumaczenie: Wojciech Świder
Wersja PDF, EPUB, MOBI

frankNie wiedzieliście, że Szwajcaria należała do strefy euro? Myśleliście, że Szwajcarzy używali swojej własnej waluty — franka? Jedynie w formalnym sensie macie racje. Wewnątrz tego zmonopolizowanego obszaru walutowego, w granicach Szwajcarii, frank szwajcarski jest oficjalnym środkiem płatniczym. Jednak przez mniej więcej trzy lata Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) utrzymywał kurs wymiany na poziomie 1,2 franka szwajcarskiego za jedno euro. Jak można było się spodziewać, eksporterzy byli politycznym motorem napędowym dla takiej postawy tamtejszego banku centralnego. Obawiali się skromniejszej sprzedaży do krajów strefy euro, jeśli frank byłby mocniejszy. To uczyniło z Europejskiego Banku Centralnego (ECB) główną instytucję warunkującą politykę monetarną w Szwajcarii, sprowadzając SNB do roli machinalnej izby walutowej. Gdy frank szwajcarski zaczynał zyskiwać na wartości w stosunku do euro — tzn. iż nabywcy byli skłonni zaakceptować mniej niż 1,2 na franka za euro — SNB „drukował” franki i kupował za nie euro. W ciągu tych ostatnich trzech lat, w miarę jak rósł popyt na szwajcarskiego franka zgłaszany przez posiadaczy euro, bilans SBN gwałtownie powiększał się o nowe rezerwy w euro. Jednakże, jak już powszechnie wiadomo, ostatnim zaskakującym ruchem, SNB porzucił politykę powiązania z euro. Dziś frank w stosunku do euro notowany jest na poziomie parytetu — za jedno euro, należy zapłacić jednego franka. Oznacza to, że frank umocnił się o mniej więcej 20% w stosunku do wspólnej waluty.

O ile mi wiadomo, SNB nie wydał żadnego oficjalnego komunikatu tłumaczącego ten niespodziewany ruch. Podejrzewam, że Szwajcarzy uświadomili sobie, iż boją się inflacji — jako pochodnej zbliżającego się luzowania ilościowego ze strony ECB. 30. listopada Szwajcarzy głosowali w referendum nad „Złotą inicjatywą”. Proponowane zmiany miały obligować SNB do utrzymywania stałego procentu rezerw w złocie. Inicjatywa została odrzucone po nieprzychylnych opiniach głównych partii politycznych i przedstawicieli SNB. Mając nadal kontrolę nad swoją własną walutą, Szwajcarom było relatywnie łatwo zawetować posunięcie ECB — zrywając przywiązanie do euro. To pokazuje reszcie Europy, że co najmniej jeden naród nie boi się powrotu do pełnej kontroli nad swoją walutą i przejściowego spadku eksportu. (Spadek będzie tymczasowy, gdyż ceny importowe dla Szwajcarów obniżą się, a użytkownicy euro będą mieć nadmiar tej zdeprecjonowanej waluty i będą skłonni zapłacić więcej za szwajcarskiego franka.)

Wniosek z tej sytuacji jest oczywisty — jeśli Szwajcaria może odzyskać kontrolę nad swoją walutą, to może to także zrobić jakikolwiek inny kraj strefy euro. Proces może zając więcej czasu, ponieważ kraj musiałby dokonać reemisji swojej waluty i dokonać ponownej denominacji rachunków bankowych — na swoją walutę, ale to jest do zrobienia. Już pojawiają się doniesienia, że Bank Centralny Danii rozważa porzucenie powiązania swojej waluty na poziomie około 7,5 koron za euro. Jeśli niebo nie spadnie na Szwajcarię i Danię, inne kraje mogą podążyć tą drogą. Czy ktokolwiek pamięta jak wymówić „deutsche mark”?

6 odpowiedzi na „Barron: Szwajcaria opuszcza strefę euro”

 • „(Spadek będzie tymczasowy, gdyż ceny importowe dla Szwajcarów obniżą się, a użytkownicy euro będą mieć nadmiar tej zdeprecjonowanej waluty i będą skłonni zapłacić więcej za szwajcarskiego franka.)”
  Przyznam że z dużym zaciekawieniem będę obserwował ten proces, zobaczymy czy odbije się to Szwajcarom mocną czkawką czy tylko lekko ich ukłuje.

 • Szwajcaria eksportuje przetworzone lub wysoko przetworzone produkty, dla których kurs walutowy nie jest tak bardzo istotny w procesie dokonywania wyboru. Zastanawia mnie przede wszystkim sam mechanizm manipulowania wartością waluty przez biurokratów, którzy jak wskazuje przypadek szwajcarski jest działaniem krótkoterminowym. Zamrożenie trwało 3 lata, a jego jedynym skutkiem jest powrót do wcześniejszego stanu i wzrost wartości waluty. Szwajcaria ma problem z własną marką, czyli kraju z gospodarką i walutą, która niby jest „bezpieczna”….Dla mnie jest to ewidentny negatywny wpływ globalizacji. Inwestorzy kupują Franię gdyż historycznie wydaje się być stabilna. Niestety bezpieczeństwo zostało zachwiane przez urzędników z SNB. Kolejny gwałt na CHF wywołany ręcznym sterowaniem kursu znów negatywnie wpłynie na wartość waluty, niezależnie od kierunku tej zmiany.

 • Całkowitym błędem jest porównywanie kosztów produkcji i opłacalności eksportu do kursu waluty. Dobra eksportowe nie są wykonywane z franka czy euro, tylko z prawdziwych zasobów. Jeśli do wyprodukowania szwajcarskiego zegarka potrzeba powiedzmy 0.5 uncji srebra to nie ma znaczenia, czy na rynku jest 1 trylion franków i uncja kosztuje 20 franków czy jest ich 2 tryliony i uncja kosztuje 40 franków. To ceny dopasowują się do szkodliwych działań banków centralnych destabilizujących gospodarkę, a nie bank centralny wpływa na ceny dóbr.

  Niektórym uroiło się, że zdeprecjonowana waluta = wysoki eksport. Gdyby tak było to świat powinien zostać zalany towarami pochodzącymi z Zimbabwe.

  • @ joachim – po części się zgadzam z Twoją tezą lecz co mogłoby się stać z cena zegarków, które produkowane byłyby z kalifornu którego jedynym sprzedawcą byłyby Niemcy….Stosunek CHF/EUR wpływałoby na rentowność Twojej produkcji i później sprzedaży. Oczywiście w długim okresie jest szansa dojścia do jakiejś stabilizacji. Będąc jednak szefem eksportu w firmie Doxa nerwicowałbyś się bardziej od menadżera z firmy Patek….

   • Nie miało by to żadnego wpływu. Gdyby np. EBC powodował inflację, a SNB nie zwiększał podaży franka, to cena kalifornu wyrażana w euro rosła by, ale cena kalifornu we frankach szwajcarskich pozostawała by na stałym poziomie. Frank umacniał by się względem euro odzwierciedlając ten stan rzeczy. Ceny zegarków wyrażane w euro wzrosły by, ale to samo stało by się z cenami niemieckich produktów.

    BTW kaliforn jest promieniotwórczy, więc raczej nie chciałbym mieć takiego zegarka 😉

   • @Rubens co więcej inflacja jest formą ukrytego podatku, tak więc wywoływanie inflacji może wręcz negatywnie odbijać się na konkurencyjności produkcji, a co za tym idzie na eksporcie. Efekt jest taki jakbyś nałożył na wszystkich producentów podatek od obrotów. Firma musi wziąć poprawkę na inflację i doliczyć ją do kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cytat:
 • Pomyślny rozwój ludzkości zależy od dwóch czynników: od tego, czy ludzie wybitni będą mieli intelektualną moc tworzenia solidnych teorii ekonomicznych, oraz od tego, czy ci sami lub inni ludzie będą umieli je tak przedstawić, aby zostały zaakceptowane przez większość. Ludwig von Mises
Mecenasi
Wspieraj Nas>>
W październiku wsparli nas:
Pan Michał Basiński
Pan Marek Bernaciak
Pan Wojciech Bielecki
Pan Bartosz Biernacki
Pan Rafał Boniecki
Pani Dominika Buczek
Pan Mirosław Cierpich
Pan Marcin Dabkus
Pan Wojciech Dąbek
Pan Michał Dębowski
Pan Paweł Drożniak
Pan Tomasz Dworowy
Pan Wiktor Gonczaronek
Pan Jarosław Grycz
Pan Adrian Grzemski
Pan Maciej Grzymkowski
Pan Karol Handzel
Pan Tomasz Hrycyna
Państwo Paulina i Przemysław Hys
Pan Łukasz Jasiński
Pan Dominik Jaskulski
Pan Paweł Jegor
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Jan Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Sławomir Krawczyk
Pan Wojciech Kukla
Pan Tomasz Malinowski
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Państwo Magdalena i Marcin Moroniowie
Pan Igor Mróz
Pan Mateusz Musielak
Pani Maksym Mydłowski
Pan Tomasz Netczuk
Pan Filip Nowicki
Pani Karolina Olszańska
Pan Zbigniew Ostrowski
Pan Arkadiusz Pierowski
Pan Mikołaj Pisarski
Pan Bartłomiej Podolski
Pan Paweł Pokrywka
Pan Artur Puszkarczuk
Pan Michał Puszkarczuk
Pan Jakub Sabała
Pan Adam Skrodzki
Pan Norbert Slenzok
Pan Michał Sobczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Piotr Sowiński
Pan Jan Tyszkiewicz
Pani Anna Wajs
Pan Adam Wasielewski
Pan Waldemar Wilczyński
Pan Tomasz Wojtasik
Pan Jakub Wołoszyn
Pani Mariola Zabielska-Romaszewska
Pan Karol Zdybel
Pan Marek Zemsta
Pan Aleksander Żarnowski
Pracownik Santander Consumer Banku
Forum Obywatelskiego Rozwoju
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Łącznie otrzymaliśmy 9 447,94 zł. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!

Znajdź się na liście>>
Lista mecenasów>>