Autor: Marcia Christoff-Kurapovna
Źródło: mises.org
Tłumaczenie: Jakub Bohuszewicz
Wersja PDF, EPUB, MOBI

RosjaSztorm wywołany geopolityczną niestabilnością, izolacją dyplomatyczną, głęboką deprecjacją waluty i trudnościami gospodarczymi dotykającymi obecnie Rosję, poważnie — i być może na dłuższy okres czasu — zaszkodził międzynarodowej pozycji Moskwy. To jednak właśnie takie okoliczności mogą pchnąć rządzących krajem do podjęcia radykalnego kroku, który raz na zawsze zabezpieczyłby jego status światowego gracza: przyjęcia standardu złota.

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to zbyt daleko idącym pomysłem, wiele wskazuje na to, że remonetyzacja złota może być kolejnym logicznym krokiem dla Moskwy.

Po pierwsze, Moskwa od wielu lat niechętnie patrzy na bycie na monetarnej łasce USA i ich sojuszników z NATO — stanowisko dobitnie wyrażone przez długoletniego doradcę ekonomicznego prezydenta Putina, Sergeia Glazyeva. W tej sytuacji Rosja przygotowuje się do strategicznej rozgrywki z Zachodem: w listopadzie zeszłego roku gubernator banku centralnego Rosji niespodziewanie zapoznała media całego świata ze szczegółami szalenie intensywnych zakupów złota dokonywanych przez jej bank W oświadczeniu, wbrew tradycyjnej nieprzejrzystości tej instytucji, podkreśla się autentyczny niepokój Moskwy związany z hegemonią dolara. Ich zbieżność w czasie sugeruje też porozumienie z wysokimi szczeblami władzy w celu przedstawienia złota jako możliwego oręża w wojnie walutowej.

Po drugie, mimo presji międzynarodowej Rosja jest bardzo ostrożna wobec polityki wyprzedaży złota, która spowodowała, że przez ostatnie dziesięciolecie Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Włochy pozbywały się go, bezskutecznie próbując wesprzeć swoje słabnące gospodarki. Szczególnie dotyczy to sprzedaży po zdumiewająco niskich cenach 400 ton złota pochodzącego z krajowych rezerw, przez ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii, Gordona Browna. Zaskakująca decyzja Moskwy, aby w obliczu początku szybkiego upadku rubla w pierwszej połowie grudnia 2014 r., nie sięgać do krajowych rezerw złota — obecnie pod względem wielkości szóstych na świecie — jasno ukazuje powagę, z którą Rosja podchodzi do tej sprawy. W drugiej połowie stycznia MFW oświadczył, że do końca grudnia Rosja zwiększyła swoje rezerwy o 20,73 ton, kończąc trwający dziewięć miesięcy szał kupowania.

Po trzecie, wbrew strukturalnej słabości gospodarki Rosji, znaczna część jej fundamentów monetarnych pozostaje w dobrym stanie, co sprawia, że moment przejścia na złoto — pod względem sytuacji wewnętrznej i geopolitycznej — może być teraz idealny. Rosja nie jest państwem-dłużnikiem. Podczas pisania tego tekstu stosunek jej długu do PKB jest niski, a większość długu zewnętrznego ma charakter prywatny. Fizyczne złoto stanowi 10% rosyjskich rezerw w walucie obcej. Deficyt budżetowy, według oszacowań z listopada 2014 r., wynosi prawdopodobnie około 10 miliardów USD, znacznie mniej niż 1% PKB. Wskaźnik ubóstwa spadł z 35% w 2001 r. do 10% w 2010 r., a klasa średnia — według przewidywań z 2013 r. — będzie stanowiła do roku 2020 86% ludności.

Załamanie cen ropy może tylko wzmocnić atrakcyjność złota jako pieniądza. Zakładając, że eksport ropy razem z resztą sektora energetycznego wyniesie 45% PKB, wartość rubla będzie nadal spadać; niestabilne warunki podatkowe doprowadziły banki do upadku, nadciąga również inflacja, która według różnych szacunków do końca 2015 r. wyniesie 10%. W sytuacji, gdy Rosja (w dającej się przewidzieć przyszłości) pozostanie głównie gospodarką opartą na zasobach, prawdopodobnie tylko ruch w stronę złota może umocnić jej walutę, nawet jeśli ograniczy to ilość posiadanej przez nią waluty.

Kupując tyle złota, co teraz, kraj upewnia się, że ilość pieniądza w obiegu będzie wystarczająca w razie takiej fundamentalnej transformacji. Ruch w stronę złota uczyni kraj bardziej wiarygodnym i godnym zaufania partnerem handlowym. Jest to szczególnie ważne z perspektywy przywracania międzynarodowego prestiżu, utraconego po ostatnich wydarzeniach związanych z ropą naftową.

Konsekwencje przejścia Rosji na standard złota byłyby rozległe. Oznaczałoby to pierwszy poważny rozłam w światowym porządku monetarnym. W ślady Rosji poszłyby prawdopodobnie Chiny. Groziłoby to ostrą inflacją w Stanach Zjednoczonych, sprowadzającą ogromne ilości niechcianych dolarów z powrotem przez Atlantyk — najgorszy koszmar Fedu. Przede wszystkim, kraj uniknie olbrzymiego lewarowania długu, co byłoby możliwe na Zachodzie, gdyby tamtejsze stolice pozostały przy złocie.

„Standard złota może być atrakcyjny pod względem politycznym, zmieniając rubla w silną walutę i znacząco zmniejszając ucieczkę kapitału” — pisze Enrico Colombatto, profesor ekonomii w Uniwersytecie Turyńskim we Włoszech.

Uważa on, że jedyną niedogodnością narzuconej dyscypliny standardu złota może być utrata swobodnego uznania przez władze. Ponadto zagrożenie może płynąć ze strony nowej generacji rosyjskich bankierów centralnych, będących pod zbyt dużym wpływem typowego dla Fedu i Europejskiego Banku Centralnego (EBC) sposobu myślenia o sprawach monetarnych.

Jak ostatnio napisał Alisdair MacLeod, długoletni konsultant banków offshore, Rosja (i Chiny) „zapanuje nad sytuacją”, chroniąc się przed ryzykiem udziału w przyszłych wojnach walutowych w rynku fizycznego złota. W swoim artykule dodaje, że na zachodnich rynkach kapitałowych panuje obecnie niskie zapotrzebowanie na fizyczne złoto i długoterminowi zagraniczni posiadacze rubli woleliby wymienić je na inne waluty dekretowe niż na złoto.

Cytowany przez MacLeoda John Butler, CIO w Atom Capitol w Londynie, uważa, że wprowadzenie standardu złota otworzyłoby przed Rosją duże możliwości. Według niego wraz z wprowadzeniem kursu złota, Centralny Bank Rosji nie byłby dłużej ograniczany koniecznością zakupu i sprzedaży złota, aby utrzymać kurs walut. Bank mógłby swobodnie zarządzać płynnością rubla, w razie potrzeby emitując obligacje kuponowe do nabycia przez Rosjan i ustalając stopę zysku zależną od kursu złota. Po ustabilizowaniu rubla koszt życia spadłby, natomiast oszczędności by rosły, napędzane przez długoterminową stabilność i niższe podatki.

Byłoby to korzystne także dla kursu rubla — przekonuje Butler. Z powodu wydarzeń na Ukrainie i kryzysu na rynku towarów, inwestorzy porzucili rubla na rzecz dolara i euro. Po wprowadzeniu standardu złota popyt na niego wzrósłby. Z kolei rynkom w Londynie i Nowym Jorku można by się przeciwstawić, ograniczając import i eksport do systemu walutowego opartego wyłącznie na rublu i złocie.

Geopolityka złota odgrywa także dużą rolę w coraz bliższych stosunkach Rosji z Chinami — krajem, który równie chętnie zrezygnowałby z dolara na rzecz złota. (Jako największy światowy kupiec złota Chiny zostały ostatnio prześcignięte przez Rosję). W następstwie podpisanej w listopadzie 2014 r., wartej 300 mld USD trzydziestoletniej umowy między rosyjskim Gazpromem a China National Petroleum, Chiny skupiły się na internacjonalizacji swojego rynku złota. 15 stycznia 2015 r. Szanghajska Giełda Złota (największa na świecie giełda fizycznego złota) i Światowa Rada Złota podpisały strategiczne porozumienie w sprawie rozwoju chińskiego rynku złota w Szanghajskiej Strefie Wolnego Handlu.

To nie pierwszy raz, gdy standard złota jest postrzegany jako ostateczne lekarstwo na gospodarcze problemy Rosji. Wybitny ekonomista Jude Wanninski przewidywał w dalekowzrocznym eseju, opublikowanym we wrześniu 1998 r. na łamach The Wall Street Journal, że tylko oparcie rubla na złocie może wydobyć Rosję z ówczesnego kryzysu zadłużenia. Obejmując urząd dwa lata później, prezydent Putin rozpoczął kampanię zakupu złota na masową skalę. Wówczas uncję złota można było kupić za 28 baryłek ropy. Wtedy też polityka opierająca rubla na złocie pozwoliła spłacić dług zewnętrzny kraju.

W sytuacji, gdy bycie zwolennikiem standardu złota oznacza zasadniczo bycie przeciwnikiem dolara, w spekulacjach dotyczących reakcji Stanów Zjednoczonych pojawia się pytanie o możliwość kolejnej wojny walutowej. Zachód mógłby poddać Rosję regionalnej i militarnej marginalizacji, nie mówiąc już o utrzymaniu jej w granicach strefy wpływu Fedu, ECB i Banku Anglii.

Takiego scenariusza nie można wykluczyć. Jak napisał Willem Middelkoop w swojej wydanej w 2014 r. książce The Big Reset: War on Gold and the Financial Endgame:

Nadchodzi moment resetowania całego systemu. Jeszcze przed 2020 r. światowy system finansowy musi zostać ugruntowany na nowo[1]. [] W rozpaczliwej próbie ratowania systemu dolarowego, Stany Zjednoczone od lat 60. prowadzą tajną wojnę przeciw złotu. Chiny i Rosja przedarły się przez amerykańską zasłonę dymną otaczającą dolara i złoto i nie chcą już dłużej zapożyczać się u Amerykanów. Oba kraje zgromadziły ogromne ilości złota, określając swoje położenie w kolejnej fazie istnienia światowego systemu finansowego.

 

[1] Tylko to zdanie posiada odpowiednik w cytowanej książce. Por. W. Middelkoop, The Big Reset Gold Wars and the Financial Endgame, s.164, cały zaś cytat pochodzi z notki wydawniczej na okładce. Można ją przeczytać m.in. tu:

http://www.press.uchicago.edu/ucp/books/book/distributed/B/bo18045145.html

18 odpowiedzi na „Christoff-Kurapovna: Czy Rosja planuje wprowadzenie standardu złota?”

 • chcę sztabę złota!

 • Wszystko bardzo ciekawe, ale jak słusznie zauważył autor – dlaczego ktoś taki jak Putin miałby narzucać sobie dyscypline złota zaraz po tym jak doprowadził do upadku rubla,wzbudził na całym świecie antyrosyjskie nastroje w związku z Ukrainą i szarpnął się na na tak kretyńską inwestycje jak Soczi? Mógł pomóc rosyjskiej gospodarce na 1000 sposobów nawet bez złota.

  • Putin moze nie miec wyjscia. Jak czytalem u niektorych komentatorow Bank Centralny Rosji jest dosc niezalezny od Kremla i dziala pod dyktando MFW lub BS. Putin moze wiec zostawic istniejacego Rubla na straty i wprowadzic nowa walute podobnie jak chcial to uczynic Kennedy w latach 60′. Jesli walute ta oparlby na zlocie to owsze stracilby kontrole nad jej ewentualnym dodrukiem, ale zwazajac na to, ze i tak nie ma takiej kontroli niewiele by to zmienilo w tym wymiarze. Na dodatek calkowicie uniezalzenilby Rosje od zachodniego sytemu bankowego i dalby silne podstawy do rozwoju gospodarczego co daloby mu duze poparcie w spoleczenstwie w srednim i dlugim terminie.

   Czy to bardziej Putin wzbudzil antyrosyjskie nastroje na zachodzie, czy zrobily to media to juz jest kwestia dyskusyjna. Majdan to byla agresja wymierzona tylko i wylacznie w Rosje. Majaca na celu rozbicie strefy buforowej jaka byla Ukraina, i przejecie Krymu, na ktorym stacjonuje czarnomorska flota rosyjska. Jednym z powodow prawdopodobnie mogly byc zakupy zlota czynione przez Putina i strach USA wlasnie przed wprowadzeniem zlotej waluty w Rosji.

   Za Soczi placil w dolarach, ktorych rezerwy Rosja wciaz ma jeszcze spore, i ktorych i tak nie moze wydac jakos sensownie wiec tak naprawde bardzo malym kosztem zorganizowal ludziom igrzyska, poprawil samopoczucie Rosjan i zrobil promocje na zachodzie.

   Zgadzam sie, ze pewnie moglby pomoc Rosyjskiej gospodarce jeszcze bardziej, np. jeszcze obnizajac i tak juz niskie podatki. Nie zapominajamy jednak, ze Rosjanie sa dosc specyficznym narodem, w ktorym sowiecka propaganda przeorala wiele pokolen i ogranicznie „walfare state” wraz z obnizaniem podatkow moze nie byc popularnym ruchem, a Putin mimo swojej silnej pozycji nie moze sobie pozwolic na niezadowolenie tluszczy, zwlaszcza w momencie agresji z zewnatrz i bardzo zlej prasy na zachodzie.

   • Ma Pan sporo racji. Pytanie brzmi – czy można przeprowadzić monetarną rewolucje, która jest solą w oku nawet u wielu liberałów (Friedman etc), nie dokonując zmian nieco bliższym politycznej rzeczywistości, takich jak lepiej ugruntowane prawo własności czy niskie podatki?

 • Zaczyna się mecz na skalę światową i wygranym będzie Rosja.

  • „Zaczyna się mecz na skalę światową i wygranym będzie Rosja.”
   Mokre sny korwinistów.

   Przy okazji, polecam Państwa uwadze inny artykuł o Rosji:
   http://mises.pl/blog/2013/06/25/jasay-dziedzictwo-socjalizmu-w-rosji/

  • A przeciwko sobie zagrają w parach Rosja z Chinami kontra USA z Unią Europejską to jest Niemcami. Prowokuje sytuacje oczywiście front zachodni, a dokładnie USA, która w efekcie sojuszu gospodarczego pomiędzy Rosją, a Chinami może stracić status najpotężniejszego imperium na Świecie. Jedynym wyjściem z sytuacji jest, oczywiście jeśli chodzi o wyjścia gospodarcze, zaszkodzenie jednemu z partnerów owej współpracy co widać jak na dłoni w obecnej medialnej nagonce. Odnośnie stwierdzenia ze Korwiniści są prorosyjscy musze się nie zgodzić.Zaiste Lider partii wielokrotnie wspomina o Putinie jako o człowieku, którego można by „wynająć” do sprawowania urzędu w Polsce ponieważ patrząc na jego działania na arenie międzynarodowej, jest prezydentem dbającym o dobre imię swojego narodu na całym świecie. Społeczność rosyjska jest mu przychylna i powszechnie jest lubiany co wynika zarówno z reform wprowadzonych w Rosji jak i odpowiedniemu aparatowi propagandowemu

 • Czy może ktoś mi polecić książkę poświęconą konferencji w Genui 1922 oraz innym konferencjom, na których rozgrywały się losy złota? Np. Bretton Woods. 💡

 • Rosja wprowadzająca standard złota? Mój komentarz może być tylko jeden: youtube.com/watch?v=41P8UxneDJE

 • „…a klasa średnia — według przewidywań z 2013 r. — będzie stanowiła do roku 2020 86% ludności…”
  A w 2025 przekroczy 150% 😉

 • To, że Rosja wprowadziłaby standard złota, wcale nie wstrząsnęłoby pieniądzem fiducjarnym. Każdy pieniądz najpierw opiera się na zaufaniu do emitenta. Nie wiem jak pozostali, ale ja nie zaufałbym aktualnemu rządowi rosyjskiemu, że będzie przestrzegał wprowadzonego przez siebie standardu… no chyba, że ktoś uważa Rosję za państwo prawa w którym w razie czego bezpiecznie można się sądzić z rządem… Narazie to sytuacja przypomina Ambergold, które wyemitowałoby certyfikaty złota… Jak twierdził JP Morgan w Finansach wszystko opiera się na zaufaniu…

  • Za to emitenci zachododni sa wzorem uczciwosci i solidnosci i z pewnoscia mozna wygrac z nimi kazda sprawe sadowa, o czym zadecyduja niezalezne i uczciwe sady w USA lub Brukseli 😆

   • „Za to emitenci zachododni sa wzorem uczciwosci i solidnosci i z pewnoscia mozna wygrac z nimi kazda sprawe sadowa, o czym zadecyduja niezalezne i uczciwe sady w USA lub Brukseli ”

    Nie są, ale są zdecydowanie bardziej przewidywalni od rządu rosyjskiego. Kreml to dom wariatów. Przykład: samolot malezyjski nad okupowanym przez Rosjan terytorium został zestrzelony przez ukraińskich „faszystów”. Kolejny przykład: Krym został zajęty nie przez armię rosyjską, tylko przez „pomoc humanitarną” złożoną z ochotników. I kolejny: Debelcewe to nie front, tylko wewnętrzne terytorium separatystów, więc zawieszenie broni tam nie funkcjonuje. W każdym cywilizowanym kraju kłamstwa są ograniczane poczuciem wstydu. Rosja ma unikalną cechę braku poczucia jakiegokolwiek wstydu przy łganiu w żywe oczy. Dlatego trzeba być niespełna rozumu, żeby wierzyć kremlowskiej tubie propagandowej w jakiejkolwiek kwestii.

    • Sa zdecydowanie bardziej przewidywalni, dlatego ich dlugi sa wielokrotnie wieksze od rosyjskiego? Jaki przyklad, nie widze zadnego?
     http://dwagrosze.com/2014/12/pomidor-ziemia-powietrze.html
     „W każdym cywilizowanym kraju kłamstwa są ograniczane poczuciem wstydu” Jakie sa to te panstwa cywilizowane i czym dokladnie sie wyrozniaja? Nie wstyd im oszukiwac i zadluzac w nieskonczonosc swoich obywateli klamiac przy tym, ze nie ma innej drogi?

     „Rosja ma unikalną cechę braku poczucia jakiegokolwiek wstydu przy łganiu w żywe oczy. Dlatego trzeba być niespełna rozumu, żeby wierzyć kremlowskiej tubie propagandowej w jakiejkolwiek kwestii.”
     A ja moge napisac USA ma unikalna ceche braku poczucia jakiegokowlwiek wstydu przy lganiu w zywe oczy. Dlatego trzeba byc niespelna rozumu, zeby wierzyc waszyngtonskiej (o znacznei wiekszym zasiegu niz Kremlowska) propagandzie w jakielkowiek kwestii. I co? Kto jest ofiara czyjej propagandy?

     https://www.academia.edu/8776021/The_Snipers_Massacre_on_the_Maidan_in_Ukraine
     To analiza wydarzeń z Majdanu sporządzona na uniwersytecie w Ottawie na bazie OFICJALNYCH doniesień głównego nurtu dezinformacji. Dokument nafaszerowany jest linkami do filmików na portalu YouTube. Kto go przeczyta i poklika w linki nie będzie miał wątpliwości, kto stał za wydarzeniami, które doprowadziły do obalenia prawowitego prezydenta Ukrainy (Pana Junukowycza).” Lore seeker z forum na independent trader.

   • Nie, co i tak nie wnosi nic do tematu. Każdy kraj wprowadzający standard złota musiałby zbudować zaufanie, że go dotrzyma, ale w przypadku państwa rosyjskiego zbudowanie takiego zaufania byłoby dużo trudniejsze niż dla przeciętnego państwa zachodu,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cytat:
 • Rodzi się pytanie, kto ma planować? Czy każdy członek społeczeństwa powinien planować za siebie samego, czy też dobroczynny rząd powinien planować za wszystkich? Kwestią sporną nie jest tu działanie mechaniczne kontra działanie świadome: chodzi tu o autonomiczne działanie każdej jednostki kontra wyłączne działanie rządu. Krótko mówiąc: wolność kontra wszechmocny rząd. Ludwig von Mises
Mecenasi
Wspieraj Nas>>
W czerwcu wsparli nas:
Pan Dominik Aromiński
Pan Michał Basiński
Pan Marek Bernaciak
Pan Wojciech Bielecki
Pan Bartosz Biernacki
Pan Kamil Bojdoł
Pan Rafał Boniecki
Pani Dominika Buczek
Pan Mirosław Cierpich
Pan Marcin Dabkus
Pan Michał Dębowski
Pan Paweł Drożniak
Pan Dariusz Dziadkowski
Pan Wiktor Gonczaronek
Pan Jarosław Grycz
Pan Adrian Grzemski
Pan Maciej Grzymkowski
Pan Karol Handzel
Pan Tomasz Hrycyna
Państwo Paulina i Przemysław Hys
Pan Łukasz Jasiński
Pan Dominik Jaskulski
Pan Paweł Jegor
Pan Tomasz Jetka
Pan Andrzej Jędruchniewicz
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Jan Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Sławomir Krawczyk
Pan Wojciech Kukla
Pan Stanisław Kwiatkowski
Pan Wojciech Langiewicz
Pan Kamil Ludwiczuk
Pan Tomasz Malinowski
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Państwo Magdalena i Marcin Moroniowie
Pan Igor Mróz
Pan Maksym Mydłowski
Pan Tomasz Netczuk
Pan Łukasz Niedziałek
Pan Filip Nowicki
Pani Karolina Olszańska
Pan Łukasz Osileniec
Pan Zbigniew Ostrowski
Pan Mateusz Pigłowski
Pan Mikołaj Pisarski
Pan Dominik Pobereszko
Pan Bartłomiej Podolski
Pan Paweł Pokrywka
Pan Artur Puszkarczuk
Pan Michał Puszkarczuk
Pan Adam Skrodzki
Pan Michał Sobczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Piotr Sowiński
Pan Łukasz Szostak
Pan Michał Szymanek
Pan Jan Tyszkiewicz
Pani Anna Wajs
Pan Adam Wasielewski
Pan Jakub Wołoszyn
Pani Mariola Zabielska-Romaszewska
Pan Karol Zdybel
Pan Marek Zemsta
Pracownik Santander Bank
Łącznie otrzymaliśmy 2 425,86 zł . Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!
Znajdź się na liście>>
Lista mecenasów>>