Deist: Dlaczego „The Free Market” zmienił nazwę na „The Austrian”

18 marca 2015 Aktualności komentarze: 1

Autor: Jeff Deist
Źródło: mises.org
Tłumaczenie: Jarosław Tarasiuk
Wersja PDF

Opublikowane w  The Austrian, Vol 1, No 1, styczeń-luty 2015 (Od wydawcy — Jeff Deist, prezes Mises Institute)

austrian

Właściwie to jestem zwolennikiem wolnego rynku
— Prezydent Barack Obama, Phoenix, sierpień 2013 r.

Jestem zwolennikiem wolnorynkowego państwa opiekuńczego
— Paul Krugman, wywiad dla CNBC, lipiec 2012 r.

 

Od ponad 30 lat The Free Market był dla nas flagowym comiesięcznym periodykiem Mises Institute. Dzisiaj przedstawiamy The Austrian — publikację odważniejszą i silniejszą od tej, którą znaliście.

Znaczące, że wszyscy, od Obamy i Krugmana do Putina i Hollanda, deklarują wiarę w wyższość wolnego rynku (niezmiennie za każdym razem dodając kilka zastrzeżeń). Nawet Bono z U2 zmienił zdanie. Wydaje się, że tylko Thomas Piketty dość subtelnie popiera centralne planowanie.

Wydaje się więc, że odnieśliśmy spore zwycięstwo w retorycznej bitwie o to, czy piękno i siła wolnego rynku poprawia warunki ludzkiej egzystencji. Dzisiaj wszyscy jesteśmy wolnorynkowcami.

Trzydzieści lat temu nasze poparcie dla wolnego rynku było radykalne. Od samego początku Mises Institute popierał wolny rynek we wszystkich dziedzinach. Ale obecnie termin ten jest nadużywany i błędnie eksploatowany — jak ukazują panowie Obama i Krugman. Nie oddaje już nadal radykalnej i bezkompromisowej natury Mises Institute oraz jego członków. W związku z tym uzasadniona była zmiana dotychczasowej nazwy — The Free Market.

Gdy w 1973 r. zmarł Mises, „austriacki” był przymiotnikiem i luźnym terminem używanym do opisu wielkich uczonych Austriackiej Szkoły Ekonomii. Dzisiaj, dzięki fenomenalnemu rozwojowi szkoły austriackiej, można po prostu powiedzieć: „Jestem austriakiem”, podczas dyskusji w kręgach libertariańskich czy akademickich. Rzeczownik „austriak” ma nowe znaczenie!

Nasza nowa nazwa, The Austrian prowadzi wprost do serca i duszy tego, kim jesteśmy: organizacji poświęconej znakomitej szkole ekonomicznej jaką jest Austriacka Szkoła Ekonomii. Mises jest naszym mentorem, Rothbard duchem-poruszycielem, a myśl klasycznego liberalizmu jest naszą Gwiazdą Północną.

Publikacje The Austrian będą dostarczane do waszych skrzynek pocztowych lub e-mailowych każdego miesiąca. Każde wydanie będzie zawierało skłaniające do myślenia artykuły pisane przez libertariańskich i austriackich myślicieli, Dyskusje i wywiady z czołowymi przedstawicielami biznesu, recenzje Davida Gordona oraz komentarze autorów publikujących u nas gościnnie. Nigdzie nie znajdziecie drugiego  tak radykalnego i niepoprawnego politycznie miejsca jak The Austrian.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Avatar

O Autorze:

Jeff Deist

Pozostałe wpisy autora:

Komentarz “Deist: Dlaczego „The Free Market” zmienił nazwę na „The Austrian”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *