Autor: Anthony P. Mueller
Źródło: mises.org
Tłumaczenie: Monika Butryn
Wersja PDF, EPUB, MOBI

Artykuł z 27 marca 2015 r.

BrazyliaWszystkie keynesistowskie drogi prowadzą do stagflacji. Spotkało to Europę i Stany Zjednoczone w latach 70., kiedy stagnacja do spółki z inflacją zaatakowały gospodarki w tym samym momencie. Dziś ich ofiarą pada Brazylia.

Od przejęcia władzy w 2003 r., brazylijski rząd skrupulatnie implementuje ekonomiczną doktrynę osiągania wzrostu gospodarczego przez rosnące wydatki rządowe. Obecnej stagnacji w borykającym się z recesją kraju towarzyszy od niedawna rosnąca inflacja. Wszystkie wskaźniki ekonomiczne świecą na czerwono: od tych określających wzrost gospodarczy, przez inflację, po kurs walutowy; od indeksów produktywności, przez inwestycje, po produkcję przemysłową.

Boomy i bańki w stylu brazylijskim

Kolejny raz polityka keynesistowska doprowadziła do stagflacji. Brazylia w końcu zderzyła się z rzeczywistością. Iluzja łatwego bogactwa rozpadłą się na kawałki, keynesistowska cudowna broń straciła moc, a zespoły do spraw polityki gospodarczej Ministerstwa Finansów i Banku Centralnego nie wiedzą, co począć. W końcu nie mają pojęcia o doktrynach polityki gospodarczej innych niż te, które nakazują stymulację gospodarki przez zwiększanie wydatków. Jednak wraz z opustoszeniem rządowych sejfów i szalejącą inflacją, narzędzia polityki nakazującej wydatki budżetowe i ekspansję monetarną wyzionęły ducha. Sprzyjające warunki zewnętrzne, takie jak chińskim boom gospodarczy i wysoki popyt na dobra podstawowe napędzał brazylijską gospodarkę za czasów kadencji prezydenta Luiza Inácia „Luli” da Silvy. Warunkom tym towarzyszyła ogromna wewnętrzna stymulacja przyspieszonego wzrostu gospodarczego. Wraz z zakończeniem boomu na artykuły podstawowe i spowolnieniem wzrostu Chin, warunki zewnętrzne przestały sprzyjać gospodarce, zwłaszcza że konsumpcja wewnętrzna, osiągnąwszy swoje maksimum, zaczęła spadać, a konsumenci i rząd musieli ograniczyć swoje wydatki w obliczu osiągnięcia limitu zadłużenia.

Na początku 2015 r. stało się jasne, że przez ostatnie 12 lat pod rządami Partii Pracujących kraj żył w iluzorycznym świecie. Dziś stwierdzenie prezydenta Luli o prześcignięciu przez brazylijską gospodarkę Wielkiej Brytanii, a następnie innych światowych potęg gospodarczych, brzmi jak żart. Jednak w 2007 r., w momencie przyznania Brazylii prawa organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2014 r. i w 2009 r., gdy ogłoszono, że Igrzyska Olimpijskie 2016 r. odbędą się w Rio de Janeiro, zdawało się, że tak pożądane zauważenie zasług prezydenta na arenie międzynarodowej zostało w końcu osiągnięte. Aplauz krajan potęgował entuzjazm mediów zagranicznych, które przypisywały pęd Brazylii w kierunku XXI wieku zasługom Luli.

Tak jak wielu Brazylijczyków nie chciało tego dostrzec, tak zagraniczni obserwatorzy również pozostali ślepi na fakt, iż Partia Pracujących praktykowała jedną z najsurowszych form keynesizmu. Brazylijska jego odmiana powstała wskutek mieszanki z marksizmem Michała Kaleckiego. W Europie i Stanach Zjednoczonych, pozostałości solidnej ekonomii przetrwały napór powstających co rusz „nowych ekonomii”, by później częściowo uratować zasady klasycznego i neoklasycznego paradygmatu. W Brazylii natomiast niemal całkowite zwycięstwo odniósł „keynesizm Kaleckiego”, podczas gdy inne doktryny makroekonomiczne zostały całkowicie odrzucone.

Czy rząd może zamienić kamienie w chleb?

Nawet dziś Kalecki, polski ekonomista, cieszy się wysoką estymą na niektórych z najbardziej prominentnych brazylijskich uniwersytetów. Rozwinięta przez niego w latach 30. wersja keynesizmu stała się wiodącym paradygmatem polityki gospodarczej Brazylii, pomimo braku jakiejkolwiek postawy dla zastosowania w skali mikro oraz braku jakichkolwiek realistycznych założeń. Wizja keynesizmu autorstwa Kaleckiego traktuje poważnie symbole makroekonomiczne i posługuje się z nimi w zgodności z podstawowymi normami algebry wnioskując, że „robotnicy wydają tyle, ile zarabiają, a kapitaliści tyle, ile wydają” (w ten sposób podsumował kiedyś tę teorię Nicholas Kaldor).

Kalecki i jego marksistowscy zwolennicy głosili więc, że gdy państwo wciela się w rolę kapitalisty, rząd, wydając pieniądze, może doprowadzić kraj do bogactwa, podczas gdy robotnicy, jako konsumenci, będą jednocześnie otrzymywać należący się im przydział. W nawet większym stopniu niż Keynes, sympatycy Kaleckiego wierzyli w zdolność zamiany kamieni w chleb. Rządowe wydatki na jakiekolwiek cele w połączeniu z masową konsumpcją były obietnicą najprzyjemniejszej z dróg do prosperity. Obietnica ta była główną podstawą polityki gospodarczej brazylijskiej Partii Pracujących przez ostatnie 12 lat.

Przez większość z dwóch kadencji prezydenta da Silvy, od 2003 do 2010 r., keynesistowska recepta autorstwa Kaleckiego zdawała się działać. Brazylijski rząd pod przywództwem byłego działacza związkowego wydawał, konsumenci konsumowali, a gospodarka rosła. Przez cały ten czas, inflacja pozostawała stłumiona, a bezrobocie spadało. Nic dziwnego, że prezydent Lula cieszył się ogromnym poparciem w trakcie swoich rządów, a jego Partia Pracujących pozostała przy władzy dzięki wygranym w wyborach jego sukcesorki w 2010 i 2014 r.

Zwycięstwa w wyborach Dilmy Rousseff, zawodowej polityk i byłej bojowniczki miejskich partyzantek, nie były jednak łatwe. Ubiegając się o reelekcję, musiała stawić czoła czarnym chmurom kłębiącym się nad jej głową i przysłaniającym wciąż żywy optymizm wyrażany przez partię rządzącą. W 2011 r. wskaźnik wzrostu gospodarczego zaczął spadać. Rząd początkowo zignorował te dane, po czym, gdy w 2012 r. jeszcze bardziej się obniżył, zaczął panikować. W obliczu nadchodzących w 2014 r. wyborów zastosował się do keynesistowskiego przepisu Kaleckiego i jeszcze bardziej rozwijał swoją ekspansywną politykę. Być może dzięki temu Rousseff wygrała wybory, lecz przyszło jej w końcu zapłacić za to wysoką cenę.

Czas rozczarowań

Początek 2015 roku to czas rozczarowań dla brazylijskiego społeczeństwa. Ludzie czują się oszukani fałszywym optymizmem rządu. Afera korupcyjna, w którą zamieszany jest koncern naftowy Petrobras[1] wraz z spadającymi na łeb, na szyję wskaźnikami ekonomicznymi, zmotywowała ponad milion Brazylijczyków do wyjścia 15 marca br. na ulice w proteście przeciwko rządowi.

Wielu z protestujących nie zauważa jednak, że Brazylia potrzebuje czegoś więcej, niż zmiany ekipy rządzącej. Wymaga zmiany sposobu myślenia. By móc wejść na drogę ku prosperity, musi pożegnać się z gospodarczą ideologią, jaką wyznaje: musi postawić krzyżyk na tradycyjnej polityce rozrzutności, zwiększania wydatków publicznych, łatwych przychodów, inspirowanego marksizmem zaangażowania państwa w gospodarkę oraz protekcjonizmu, która jest wynikiem przyjęcia cepalizmu (koncepcja polityki gospodarczej autorstwa CEPAL — Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów). To nie feralne okoliczności leżą u źródła obecnych problemów Brazylii, lecz zła koncepcja polityki gospodarczej.

Brazylia potrzebuje dużej dawki liberalizacji gospodarczej w celu znalezienia wyjścia z obecnego kryzysu. Mniej interwencjonizmu i więcej wolności przedsiębiorczości — to na początek. By to osiągnąć, należy zmienić sposób myślenia. Brazylijczycy muszą otworzyć się na alternatywny, pozapaństwowy kapitalizm. Brazylia musi otworzyć się na leseferyzm, by prosperować.

Trudność tego zadania jest ogromna. Nie od dziś, większość partii reprezentowanych obecnie w brazylijskim Kongresie to partie lewicowe, lub skrajnie lewicowe. Nie istnieje ani prawdziwie konserwatywne, ani autentycznie wolnorynkowe ugrupowanie polityczne. Sytuacja jest tym bardziej osobliwa, że jak pokazują ostatnie ankiety, większość społeczeństwa brazylijskiego opisuje swoje poglądy jako centroprawicowe i opowiada się za wolnym rynkiem.

Marksizm wciąż panuje na uczelniach

Przyczyna tej rozbieżności leży w dominacji idei lewicowych w szkolnictwie wyższym, szczególnie w naukach społecznych, ekonomii i prawie. To z tej grupy pochodzi większość aktywistów. Z końcem dyktatury wojskowej w 1984 r., system nauczania na uniwersytetach znalazł się pod niemal całkowitą kontrolą całej gamy lewicowców. Rzeczywistość akademicka jest przez to zupełnie oderwana od tej codziennej, reprezentowanej przez zwykłych Brazylijczyków, którzy zachowali resztki zdrowego rozsądku.

Na szczęście ewolucja intelektualna jest w coraz mniejszym stopniu zależna od elit akademickich. Podczas gdy keynesizm Kaleckiego i marksizm nadal panuje na uniwersytetach, silny ruch libertariański rodzi się pod przewodnictwem brazylijskiego Instytutu Misesa. Młodzi ludzie w szczególności garną się do portalu, jak przysłowiowy wędrowiec w poszukiwaniu wody na pustyni. W przeszłości potrzeba było dekad, lub nawet wieków, by móc zaszczepić zmiany w mentalności.

Obecnie, w dobie Internetu, idee napotykają na sprzyjający grunt, z darmowym dostępem dla wszystkich. Brazylijczycy powinni szybko pojąć, że nie wystarczy być „oburzonymi” obecnymi rządami, lecz najwyższy czas, by zmienić państwowy kapitalizm w system wolnorynkowy, aby cały kraj mógł osiągnąć dobrobyt.

 

[1] Miał on zdefraudować 2 mln reali brazylijskich — obecnie ok. 8 mln euro — które rzekomo użyte zostały m.in. na finansowanie kampanii prezydenckiej Rousseff.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cytat:
  • Ekonomia nie może być wyrzucona do klas szkolnych i biur statystycznych, nie może być nauką ezoteryczną. Jest to filozofia ludzkiego życia i ludzkiej aktywności, odnosi się ona do każdego i do wszystkiego. Ludwig von Mises
Mecenasi
Wspieraj Nas>>
W maju wsparli nas:
Pan Neil Abragimowicz
Pan Dominik Aromiński
Pan Marcin Bałazy
Pan Adam Banys
Pan Bartosz Baranowski
Pan Marek Barciński
Pan Bartosz Bartoszko
Pan Michał Basiński
Pan Kamil Becmer
Pan Konrad Berkowicz
Pan Marek Bernaciak
Pan Wojciech Bielecki
Pan Bartosz Biernacki
Pan Sebastian Bigos
Pan Artur Tadeusz Birczyński
Pan Karol Bisewski
Pan Arkadiusz Bodura
Pan Tomasz Boguszewski
Pan Rafał Boniecki
Pan Tomasz Borkowski
Pani Dominika Buczek
Pan Arkadiusz Bykowski
Pan Marceli Chałubiński
Pan Robert Ciborowski
Pan Artur Czerwiński
Pan Marcin Dabkus
Pan Wojciech Dąbek
Pan Kamil Deleżuch
Pan Marcin Dengus
Pan Michał Dębowski
Pan Tomasz Dorau
Pan Stanisław Duda
Pan Tomasz Dworowy
Pan Gniewomir Dziadek
Pan Dariusz Dziadkowski
Pan Eugeniusz Flibrant
Pan Jarosław Garbowski
Pan Grzegorz Gawinowski
Pan Marek Gazda
Pan Łukasz Gąsowski
Pan Hubert Gebler
Pan Marcin Głombica
Pan Marcin Gmaj
Pan Adrian Gołosz
Pan Wiktor Gonczaronek
Pan Maciej Gorzelak
Pan Daniel Góra
Pan Karol Grodzicki
Pan Stanisław Gruszka
Pan Jarosław Grycz
Pan Mariusz Grzebielucha
Pan Kamil Grzebyta
Pan Adrian Grzemski
Pan Maciej Grzymkowski
Pan Karol Handzel
Pan Jacek Hecht
Pan Andrzej Heydel
Pan Patryk Hołub
Pan Tomasz Hrycyna
Pan Stanisław Hyrnik
Państwo Paulina i Przemysław Hys
Pan Robert Iwaszkiewicz
Pan Marcin Jaczewski
Pan Bartosz Jakusz
Pan Mirosław Janisz
Pan Konrad Janiec
Pan Łukasz Jasiński
Pan Dominik Jaskulski
Pan Paweł Jegor
Pan Tomasz Jetka
Pan Bartosz Jezierski
Pan Wojciech Jodłowski
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Dariusz Kabarciński
Pan Krzysztof Karp
Pan Paweł Kasprowicz
Pan Michał Kawa
Pan Piotr Kazimierski
Pan Rafał Kensy
Pan Michał Klich
Pan Tomasz Kłosiński
Pan Jan Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Tadeusz Kominek
Pan Kamil Kopeć
Pan Jan Kosmala
Pan Tomasz Kowalczewski
Pan Rafał Kowalczyk
Pan Marcin Kowalewski
Pan Bartosz Kowalski
Pan Michał Kozar
Pan Antoni Kozielewski
Pan Andrzej Koźlik
Pan Daniel Marcin Krawieczyński
Pani Joanna Kruk
Pan Karol Krzysiak
Państwo Agnieszka i Łukasz Krzymowscy
Pan Mateusz Kućka
Pan Wojciech Kukla
Pan Tomasz Kułaga
Pan Marcin Kurzeja
Pan Mateusz Kuska
Pan Witold Kwaśnicki
Pan Stanisław Kwiatkowski
Pan Szymon Loduchowski
Pan Maciej Lorenc
Pan Paweł Łagowski
Pan Adrian Łazarski
Pan Adrian Łukasik
Pan Mateusz Łukomski
Pan Jerzy Machowski
Pan Paweł Majdan
Pan Gracjan A. Majewski
Pan Tadeusz Malinowski
Pan Tomasz Malinowski
Pan Mateusz Małż
Pan Maciej Matwiejczuk
Pan Adam Mazik
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Pan Dawid Megger
Pan Miłosz Mirowski
Pan Paweł Młynarek
Państwo Magdalena i Marcin Moroniowie
Pan Igor Mróz
Pan Piotr Musielak
Pan Maksym Mydłowski
Pan Błażej Naczyński
Pan Tomasz Netczuk
Pan Łukasz Niedziałek
Pan Konrad Niemotko
Pan Dawid Nowak
Pan Paweł Nowak
Pan Filip Nowicki
Pan Marek Oleszko
Pani Karolina Olszańska
Pan Rafał Opryszczko
Pan Zbigniew Ostrowski
Pan Adam Pajęcki
Pani Maria Papis
Pan Wojciech Peisert
Pan Łukasz Piątkowski
Pan Iwo Pietrala
Pan Mateusz Pigłowski
Pan Mikołaj Pisarski
Pani Agnieszka Płonka
Pan Rafał Podgórski
Pan Bartłomiej Podolski
Pan Alfred Podstolski
Pan Paweł Pokrywka
Pan Tomasz Polkowski
Pan Andrzej Pondarzewski
Pan Maciej Przepiórka
Pan Artur Puszkarczuk
Pan Michał Puszkarczuk
Pan Dominik Pytlewski
Pan Michał Rałowski
Pan Jacek Rusiecki
Pan Karol Rzepiela
Pan Jakub Sabała
Pan Michał Sałaban
Pan Mateusz Sawicki
Pan Maciej Seremek
Pan Paweł Sierzupowski
Pan Wojciech Siłko
Pan Jarosław Skoczylas
Pan Adam Skrodzki
Pan Michał Sobczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Piotr Sowiński
Pan Maksymilian Spik
Pan Rafał Staniec
Pan Jan Stasiczak
Pan Piotr Szewc
Pan Władysław Szewc
Pan Łukasz Szostak
Pan Michał Szymanek
Pan Maciej Szymański
Pan Adam Ślązak
Pan Marek Świerk
Pan Jan Maria Talar
Pan Tomasz Trocki
Pan Krzysztof Turowski
Pan Jan Tyszkiewicz
Pani Anna Wajs
Pan Adam Wasielewski
Pan Osman Waroński
Pan Piotr Warzecha
Pan Aleksander Adam Wegner
Pan Marek Wiatroszak
Pan Karol Więckowski
Pan Jacek Wilk
Pan Jakub Wołoszyn
Pan Jacek Wołpiuk
Pan Michał Woźnikiewicz
Pan Paweł Wójtowicz
Pan Piotr Wrotny
Pan Tomasz Wyszogrodzki
Pan Karol Wyszyński
Pani Mariola Zabielska-Romaszewska
Pan Karol Zdybel
Pan Jakub Zelek
Pan Marek Zemsta
Pan Andrzej Zientek
Pan Dawid Zięba
Pan Aleksander Żarnowski
Pracownik Santander Bank
Łącznie otrzymaliśmy 29 345,82 zł . Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!
Znajdź się na liście>>
Lista mecenasów>>