thumb_książki_adaptiveResize_633_416Tylko do 25 czerwca można zabawić się w redaktora naszego wydawnictwa i wybrać książki, które znajdą się w planie wydawniczym na 2017 r.
W zbiórce na portalu odpalprojekt.pl  to nasi czytelnicy i darczyńcy decydują, jakie książki wydamy w 2017 r.
Głosowanie jest bardzo proste – wystarczy wybrać nagrodę, czyli książkę, i wpłacić wybraną kwotę. Do wyboru są eseje z drugiego tomu Dzieł wybranych F. A. von Hayeka,  The Problem of Political Authority M. Huemera, Bourgeois Dignity D. McCloskey oraz Time and Money R. Garrisona. Im więcej pieniędzy zbierzemy na dany tytuł, tym szybciej go wydamy.

Nagrodami są: wpis na listę mecenasów wydania oraz egzemplarz wybranej książki (przy wyższej kwocie dodajemy e-book).
Dla tych, którzy jeszcze nie mają swoich typów, a chcieliby nas wesprzeć, mamy dobrą wiadomość  – w nadchodzących tygodniach będziemy przypominać teksty wybranych autorów  – zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie wydarzenia na FB oraz na naszym profilu.

Więcej szczegółów na temat zbiórki można znaleźć na portalu odpalprojekt.pl. Informacji udziela też Anna Gruhn kliknij, by zobaczyć e-mail.

 

Jakie tytuły mam do wyboru?

1) Friedrich von Hayek, Wiedza i proces rynkowy, Dzieła wybrane, t. II

Szacowany czas potrzebny na wydanie książki: 6–10 miesięcy

Objętość: ok. 320 stron

Cena detaliczna: 60 zł

Eseje Friedricha Hayeka, które chcemy wydać w drugim tomie Dzieł wybranych, są zdecydowanie najbardziej żywotnymi z jego prac i do dzisiaj jednych ekonomistów inspirują, innych prowokują do zażartych dyskusji interpretacyjnych, a dla kolejnych stają się teoretyczną bazą badań. Co ciekawe, to nie z ich powodu przyznano mu oficjalnie ekonomicznego Nobla – tego dostał za teksty, które wydaliśmy w pierwszym tomie Dzieł wybranych. Z racji niefortunnych zmian w metodach makroekonomii współczesny badacz cyklów koniunkturalnych może o naszym pierwszym tomie zapomnieć i co najwyżej kurtuazyjnie i antykwarycznie o nim napomknąć. Badacze zajmujący się mikroekonomią nie będą mogli tak postąpić z drugim tomem. W Wiedzy i procesie rynkowym Hayek podważa najważniejsze dogmaty współczesnego spojrzenia na konkurencję, rolę przedsiębiorcy, system cenowy i prawa własności. Systematycznie i wszechstronnie krytykuje statyczne neoklasyczne modele konkurencji i podobne uzasadnienia możliwości sprawnego funkcjonowania gospodarki socjalistycznej. Hayek powinien trafić na nasze półki, bo bez jego dynamicznej analizy współczesna mikroekonomia jest pustą grą funkcji i cyferek – to jemu zawdzięczamy wyjaśnienie konkretnych działań żywych ludzi i opis prawidłowości, które tymi działaniami rządzą.

2) Michael Huemer, The Problem of Political Authority

Szacowany czas potrzebny na wydanie książki: 10 miesięcy

Objętość: ok. 400 stron

Cena detaliczna: 75 zł

W swojej książce Michael Huemer wykazuje, że nie istnieje i nie może istnieć nic takiego jak uzasadniona władza polityczna. I choć większości czytelników tego rodzaju konkluzja może się początkowo wydawać bardzo radykalna, siła książki Huemera tkwi w tym, że ową konkluzję potrafi on wywieść z najbardziej niekontrowersyjnych, zdroworozsądkowych przesłanek. Innymi słowy, choć z chwilą otwarcia książki Huemera większość jej czytelników może traktować tytułowy problem władzy politycznej wyłącznie jako problem do rozważenia, z chwilą jej zamknięcia znaczna ich część może go już postrzegać również jako problem do rozwiązania. Jasność wywodu i przejrzystość przekazu to kolejne zalety tej książki, która swoją intelektualną pieczołowitością zadowoli nawet najbardziej filozoficznie wyrafinowanych czytelników. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich koneserów filozofii politycznej, nie tylko tych o libertariańskich sympatiach.

3) Deirdre McCloskey, Bourgeois Dignity

Szacowany czas potrzebny na wydanie książki: 10 miesięcy

Objętość: ok. 440 stron

Cena detaliczna: 80 zł

Książka Bourgeois Dignity jest jedną z najważniejszych pozycji na temat teorii wzrostu gospodarczego. W swoim opracowaniu McCloskey podejmuje dyskusję z różnorakimi hipotezami historycznymi na temat przyczyn, które miały sprawić, że w przeciągu 200 lat Zachód zdołał tak bardzo odskoczyć od reszty świata. Z bezwzględną przenikliwością i niebywałą inteligencją krok po kroku odrzuca kolejno hipotezy o wyzysku, zasobach naturalnych, genetyce, rasie, etyce protestanckiej, akumulacji, dziedziczeniu, zawłaszczeniu, transporcie, węglu, handlu zagranicznym, nauce, czy nawet technologii. Z humorem i przekonująco McCloskey broni tezy, że najważniejsza zmiana na przełomie XVII i XVIII wieku dokonała się w ideach i sposobie myślenia o procesach społecznych. Właśnie ta przemiana miała zdaniem autorki pozwolić na powstanie burżuazyjnej klasy średniej i nowego poważanego zawodu: przedsiębiorcy. A wraz z tym nastąpić mogła innowacyjna eksplozja postępu gospodarczego i wykładniczy wzrost masowej produkcji, dzięki czemu ludzie z bogatego świata nie muszą cierpieć na takie niedostatki jak ci w krajach najbiedniejszych i jak ich przodkowie przez tysiące lat ludzkiej historii.

Największym walorem książki jest to, że mówi o rzeczach ważnych lekko i w sposób przystępny dla osoby, której trudno czytać opracowania stricte naukowe. Każdy, kto chce zrozumieć źródła sukcesu i dynamicznego rozwoju świata zachodniego, powinien sięgnąć po tę pozycję.

4) Roger Garrison, Time and Money. The Macroeconomics of Capital Structure

Szacowany czas potrzebny na wydanie książki: 8 miesięcy

Objętość: ok. 300 stron

Cena detaliczna: 60 zł

Książka Rogera Garrisona jest najpełniejszą współczesną prezentacją austriackiego spojrzenia na dwa kluczowe zagadnienia makroekonomii: rozwój gospodarczy i cykle koniunkturalne. Autor, bazując na osiągnięciach Ludwiga von Misesa i Friedricha von Hayeka, przedstawił czytelnikom oryginalne i intrygujące dzieło. Główne walory tej książki są dwa. Po pierwsze, dzieło Garrisona jest przemyślane pod względem dydaktycznym. Autor krok po kroku przedstawia założenia swoich analiz i tłumaczy najważniejsze części swojego modelu: krzywą możliwości produkcyjnych, Hayekowski trójkąt, rynek pożyczkowy. Z tych trzech elementów tworzy spójny model, który pozwala wyczerpująco omówić problematykę rozwoju gospodarczego i cyklicznych kryzysów. Dzięki temu dla wielu osób jest to książka bardziej przystępna niż pisma Misesa i Hayeka. Po drugie, Garrison tego samego modelu używa, by podjąć dyskusję z głównym nurtem ekonomii. Szczegółowo analizuje przy pomocy swych narzędzi teorię Johna Maynarda Keynesa oraz teorię takich monetarystów jak Milton Friedman. Pozwala to czytelnikowi na zrozumienie różnic, jakie dzielą te szkoły w interpretacji zjawisk gospodarczych. Autor podejmuje także krytyczną dyskusję o skutkach polityki fiskalnej i regulacyjnej na gospodarkę – tłumaczy m.in. jak na gospodarkę wpływa zwiększanie deficytu budżetowego czy obniżenie podatków. Nie powinno tym samym dziwić, że Garrison po wydaniu swej książki stał się czołowym ekspertem Mises Institute czy Foundation for Economic Education od spraw nauczania teorii cyklu koniunkturalnego.

13 odpowiedzi na „Wybieramy nowe książki Instytutu Misesa!”

 • An Austrian Perspective on the History of Economic Thought – mozna liczyc na te pozycje rothbarda?

  • Przy wydawaniu książek bierzemy pod uwagę trzy rzeczy. 1. Wartość merytoryczną publikacji, 2. Potencjalny popyt i zainteresowanie kupujących, 3. świeżość poruszanej w książce tematyki w porównaniu do już opublikowanych przez nas książek. Wszystkie te trzy rzeczy razem, a w szczególności 2 i 3 sprawiają, że Rothbard jest odstawiony na dalszy plan.

   • Chyba nie do końca jest tak jak pan mówi. Tematyka socjalizmu była poruszana w 3 waszych tytułach, tymczasem w zeszłym roku wydaliście bardzo wtórną książkę Hoppego (w zasadzie tylko 2 rozdziały wniosły coś nowego), a w tym roku ma wyjść Marksizm (nieaktualna i również wtórna pozycja).

    Niestety również Ekonomiczny punkt widzenia czy Przewodnik po kapitalizmie są przeciętne (ta pierwsza to spis artykułów, który niewiele wnosi) a druga jest marną naśladowczynią klasycznej Ekonomi w jednej lekcji.

    • Jak wspomniałem, książki oceniamy pod trzema względami, merytorycznym, potencjału sprzedażowego i świeżości tematu. Czasami jedna rzecz przeważa w jedną stronę, czasami inna w drugą. Przy czym pojęcie „merytorycznie” również ważymy pod kątem adresatów (czasami warto wydać pozycję bardziej popularną).

     1. W książce Hoppego są rzeczy, których nie ma gdzie indziej m.in. klasyfikacja socjalizmów, etyka argumentacji, krytyka pozytywizmu, krytyka koncepcji dóbr publicznych, a przede wszystkim własnościowa teoria systemów. Choć elementy tych rzeczy można znaleźć u konkurencji innych wydawców. Warto też pamiętać o potencjalne sprzedażowym Hoppego, który jest całkiem spory. Pozostałe tematyki socjalizmu to klasyka Misesa, której trudno było nie wydać, książka Huerty de Soto, która miała sponsora, oraz moja książka, wydana niskim nakładem, której nie trzeba było tłumaczyć, ani opłacać wynagrodzenia autora.

     2. Marksizm jest wydawany głównie ze względu na esej Boehm-Bawerka. Nie jest wtórny, jest oryginalny – nie ma w polskiej literaturze tak szeroko zakrojonej krytyki systemu Marksa (a ostatnio fascynacja jego pracami niebezpiecznie wzrasta). Do tego ciekawy esej Rothbarda o aspektach religijnych komunizmu. Nota bene, jeśli podoba się Panu „Historia myśli” Rothbarda jako pozycja wydawnicza, to właśnie z „Marksizmu” powinien Pan być zadowolony, ponieważ omówione są podobne elementy, co w rozdziałach o Marksie w „Historii myśli”.

     3. Ekonomiczny punkt widzenia to lekka pozycja. Wydana między innymi dlatego, że znacząca jej część już była wcześniej przetłumaczona.

     4. Książka Murphiego nie jest „marną naśladowczynią” Hazlitta. To znakomita popularna pozycja, która porusza mnóstwo ważnych współczesnych tematów, z przyczyn oczywistych nietkniętych w 1944 przez „Ekonomię w jednej lekcji”. Gorąco polecam ją jako lekturę.

   • c’mon! „An Austrian Perspective on the History of Economic Thought” biorę w ciemno! 🙂

 • „The State” Anthony’ego de Jasaya. Tę książkę trzeba przetłumaczyć. (Ewentualnie: „Social Contract, Free Ride” albo „Against Politics” tegoż.) 🙂

 • Ja jeszcze wspomnę o książce Rolanda Baadera „Money Socialism”, do tej pory w Polsce tylko „Śmiercionośne myśli”, kapitalna książka.

 • Głosowałem na Bourgeois Dignity i nie dziwię sie, że prowadzi. Tematycznie wyróżnia się na tle tego co IM już wydał. Jest oczywiście wiele pozycji, które miło byłoby zobaczyć po polsku. Ja czekam np. na „The Evolution of Everything” Matta Ridleya.

 • Intrygują mnie ceny książek w zbiórce. W waszym sklepie np Ludzkie działanie kosztuje 105 zł a liczy 770 str. na allegro nowe do kupienia za 63 zł (40% taniej), a więc sprzedający po takiej cenie sklep musiał ją nabyć od was jeszcze taniej – powiedzmy 50 zł. Tymczasem Bourgeois Dignity wyceniacie na 80 zł za 440 str. (50 zł w zbiórce). Uwzględniając objętość ta książka powinna być w zbiórce za ok. 30 zł.

  • Bez obrazy, ale idąc tym tokiem rozumowania krótkie spodenki powinny być o połowę tańsze…
   Nie o papier tu chodzi, papier jest tani, druk też. Cała reszta potrzebna aby na końcu ten tani papier tanio zadrukować, składa się na końcową – taką a nie inną wycenę.

   • Otóż to. Książki wydawane przez IM są niedochodowe. Ludzkie działanie to akurat wyjątek ze względu na
    (1) rynkowość tego hitu i ogromny popyt
    (2) długość istnienia na rynku
    (3) ogrom sponsorów – proszę spojrzeć na wewnętrzną część strony tytułowej i zobaczyć listę
    (4) model subskrypcyjny – wiele osób „kupiło” tę książkę zanim została przetłumaczona.
    To niestety jedyna taka książka – chcielibyśmy, żeby z każdą się tak dało. Nota bene nadwyżki z Ludzkiego działania finansują kolejne wydawane tytuły.

 • Jeżeli wesprę wszystkie cztery pozycje, a uzbierane zostaną pieniądze tylko na jedną z nich, to po wydaniu otrzymam wszystkie wsparte przeze mnie czy udzielę „podwójnego” wsparcia jednego tytułu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cytat:
 • Niechęć do standardu złota wynika z przesądu, że wszechmocny rząd jest w stanie stworzyć bogactwo ze zwykłych kawałków papieru. Ludwig von Mises
Mecenasi
Wspieraj Nas>>
W maju wsparli nas:
Pan Neil Abragimowicz
Pan Dominik Aromiński
Pan Marcin Bałazy
Pan Adam Banys
Pan Bartosz Baranowski
Pan Marek Barciński
Pan Bartosz Bartoszko
Pan Michał Basiński
Pan Kamil Becmer
Pan Konrad Berkowicz
Pan Marek Bernaciak
Pan Wojciech Bielecki
Pan Bartosz Biernacki
Pan Sebastian Bigos
Pan Artur Tadeusz Birczyński
Pan Karol Bisewski
Pan Arkadiusz Bodura
Pan Tomasz Boguszewski
Pan Rafał Boniecki
Pan Tomasz Borkowski
Pani Dominika Buczek
Pan Arkadiusz Bykowski
Pan Marceli Chałubiński
Pan Robert Ciborowski
Pan Artur Czerwiński
Pan Marcin Dabkus
Pan Wojciech Dąbek
Pan Kamil Deleżuch
Pan Marcin Dengus
Pan Michał Dębowski
Pan Tomasz Dorau
Pan Stanisław Duda
Pan Tomasz Dworowy
Pan Gniewomir Dziadek
Pan Dariusz Dziadkowski
Pan Eugeniusz Flibrant
Pan Jarosław Garbowski
Pan Grzegorz Gawinowski
Pan Marek Gazda
Pan Łukasz Gąsowski
Pan Hubert Gebler
Pan Marcin Głombica
Pan Marcin Gmaj
Pan Adrian Gołosz
Pan Wiktor Gonczaronek
Pan Maciej Gorzelak
Pan Daniel Góra
Pan Karol Grodzicki
Pan Stanisław Gruszka
Pan Jarosław Grycz
Pan Mariusz Grzebielucha
Pan Kamil Grzebyta
Pan Adrian Grzemski
Pan Maciej Grzymkowski
Pan Karol Handzel
Pan Jacek Hecht
Pan Andrzej Heydel
Pan Patryk Hołub
Pan Tomasz Hrycyna
Pan Stanisław Hyrnik
Państwo Paulina i Przemysław Hys
Pan Robert Iwaszkiewicz
Pan Marcin Jaczewski
Pan Bartosz Jakusz
Pan Mirosław Janisz
Pan Konrad Janiec
Pan Łukasz Jasiński
Pan Dominik Jaskulski
Pan Paweł Jegor
Pan Tomasz Jetka
Pan Bartosz Jezierski
Pan Wojciech Jodłowski
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Dariusz Kabarciński
Pan Krzysztof Karp
Pan Paweł Kasprowicz
Pan Michał Kawa
Pan Piotr Kazimierski
Pan Rafał Kensy
Pan Michał Klich
Pan Tomasz Kłosiński
Pan Jan Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Tadeusz Kominek
Pan Kamil Kopeć
Pan Jan Kosmala
Pan Tomasz Kowalczewski
Pan Rafał Kowalczyk
Pan Marcin Kowalewski
Pan Bartosz Kowalski
Pan Michał Kozar
Pan Antoni Kozielewski
Pan Andrzej Koźlik
Pan Daniel Marcin Krawieczyński
Pani Joanna Kruk
Pan Karol Krzysiak
Państwo Agnieszka i Łukasz Krzymowscy
Pan Mateusz Kućka
Pan Wojciech Kukla
Pan Tomasz Kułaga
Pan Marcin Kurzeja
Pan Mateusz Kuska
Pan Witold Kwaśnicki
Pan Stanisław Kwiatkowski
Pan Szymon Loduchowski
Pan Maciej Lorenc
Pan Paweł Łagowski
Pan Adrian Łazarski
Pan Adrian Łukasik
Pan Mateusz Łukomski
Pan Jerzy Machowski
Pan Paweł Majdan
Pan Gracjan A. Majewski
Pan Tadeusz Malinowski
Pan Tomasz Malinowski
Pan Mateusz Małż
Pan Maciej Matwiejczuk
Pan Adam Mazik
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Pan Dawid Megger
Pan Miłosz Mirowski
Pan Paweł Młynarek
Państwo Magdalena i Marcin Moroniowie
Pan Igor Mróz
Pan Piotr Musielak
Pan Maksym Mydłowski
Pan Błażej Naczyński
Pan Tomasz Netczuk
Pan Łukasz Niedziałek
Pan Konrad Niemotko
Pan Dawid Nowak
Pan Paweł Nowak
Pan Filip Nowicki
Pan Marek Oleszko
Pani Karolina Olszańska
Pan Rafał Opryszczko
Pan Zbigniew Ostrowski
Pan Adam Pajęcki
Pani Maria Papis
Pan Wojciech Peisert
Pan Łukasz Piątkowski
Pan Iwo Pietrala
Pan Mateusz Pigłowski
Pan Mikołaj Pisarski
Pani Agnieszka Płonka
Pan Rafał Podgórski
Pan Bartłomiej Podolski
Pan Alfred Podstolski
Pan Paweł Pokrywka
Pan Tomasz Polkowski
Pan Andrzej Pondarzewski
Pan Maciej Przepiórka
Pan Artur Puszkarczuk
Pan Michał Puszkarczuk
Pan Dominik Pytlewski
Pan Michał Rałowski
Pan Jacek Rusiecki
Pan Karol Rzepiela
Pan Jakub Sabała
Pan Michał Sałaban
Pan Mateusz Sawicki
Pan Maciej Seremek
Pan Paweł Sierzupowski
Pan Wojciech Siłko
Pan Jarosław Skoczylas
Pan Adam Skrodzki
Pan Michał Sobczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Piotr Sowiński
Pan Maksymilian Spik
Pan Rafał Staniec
Pan Jan Stasiczak
Pan Piotr Szewc
Pan Władysław Szewc
Pan Łukasz Szostak
Pan Michał Szymanek
Pan Maciej Szymański
Pan Adam Ślązak
Pan Marek Świerk
Pan Jan Maria Talar
Pan Tomasz Trocki
Pan Krzysztof Turowski
Pan Jan Tyszkiewicz
Pani Anna Wajs
Pan Adam Wasielewski
Pan Osman Waroński
Pan Piotr Warzecha
Pan Aleksander Adam Wegner
Pan Marek Wiatroszak
Pan Karol Więckowski
Pan Jacek Wilk
Pan Jakub Wołoszyn
Pan Jacek Wołpiuk
Pan Michał Woźnikiewicz
Pan Paweł Wójtowicz
Pan Piotr Wrotny
Pan Tomasz Wyszogrodzki
Pan Karol Wyszyński
Pani Mariola Zabielska-Romaszewska
Pan Karol Zdybel
Pan Jakub Zelek
Pan Marek Zemsta
Pan Andrzej Zientek
Pan Dawid Zięba
Pan Aleksander Żarnowski
Pracownik Santander Bank
Łącznie otrzymaliśmy 29 345,82 zł . Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!
Znajdź się na liście>>
Lista mecenasów>>