Wybieramy nowe książki Instytutu Misesa!

16 maja 2016 Aktualności komentarze: 13

thumb_książki_adaptiveResize_633_416Tylko do 25 czerwca można zabawić się w redaktora naszego wydawnictwa i wybrać książki, które znajdą się w planie wydawniczym na 2017 r.
W zbiórce na portalu odpalprojekt.pl  to nasi czytelnicy i darczyńcy decydują, jakie książki wydamy w 2017 r.
Głosowanie jest bardzo proste – wystarczy wybrać nagrodę, czyli książkę, i wpłacić wybraną kwotę. Do wyboru są eseje z drugiego tomu Dzieł wybranych F. A. von Hayeka,  The Problem of Political Authority M. Huemera, Bourgeois Dignity D. McCloskey oraz Time and Money R. Garrisona. Im więcej pieniędzy zbierzemy na dany tytuł, tym szybciej go wydamy.

Nagrodami są: wpis na listę mecenasów wydania oraz egzemplarz wybranej książki (przy wyższej kwocie dodajemy e-book).
Dla tych, którzy jeszcze nie mają swoich typów, a chcieliby nas wesprzeć, mamy dobrą wiadomość  – w nadchodzących tygodniach będziemy przypominać teksty wybranych autorów  – zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie wydarzenia na FB oraz na naszym profilu.

Więcej szczegółów na temat zbiórki można znaleźć na portalu odpalprojekt.pl. Informacji udziela też Anna Gruhn kliknij, by zobaczyć e-mail.

 

Jakie tytuły mam do wyboru?

1) Friedrich von Hayek, Wiedza i proces rynkowy, Dzieła wybrane, t. II

Szacowany czas potrzebny na wydanie książki: 6–10 miesięcy

Objętość: ok. 320 stron

Cena detaliczna: 60 zł

Eseje Friedricha Hayeka, które chcemy wydać w drugim tomie Dzieł wybranych, są zdecydowanie najbardziej żywotnymi z jego prac i do dzisiaj jednych ekonomistów inspirują, innych prowokują do zażartych dyskusji interpretacyjnych, a dla kolejnych stają się teoretyczną bazą badań. Co ciekawe, to nie z ich powodu przyznano mu oficjalnie ekonomicznego Nobla – tego dostał za teksty, które wydaliśmy w pierwszym tomie Dzieł wybranych. Z racji niefortunnych zmian w metodach makroekonomii współczesny badacz cyklów koniunkturalnych może o naszym pierwszym tomie zapomnieć i co najwyżej kurtuazyjnie i antykwarycznie o nim napomknąć. Badacze zajmujący się mikroekonomią nie będą mogli tak postąpić z drugim tomem. W Wiedzy i procesie rynkowym Hayek podważa najważniejsze dogmaty współczesnego spojrzenia na konkurencję, rolę przedsiębiorcy, system cenowy i prawa własności. Systematycznie i wszechstronnie krytykuje statyczne neoklasyczne modele konkurencji i podobne uzasadnienia możliwości sprawnego funkcjonowania gospodarki socjalistycznej. Hayek powinien trafić na nasze półki, bo bez jego dynamicznej analizy współczesna mikroekonomia jest pustą grą funkcji i cyferek – to jemu zawdzięczamy wyjaśnienie konkretnych działań żywych ludzi i opis prawidłowości, które tymi działaniami rządzą.

2) Michael Huemer, The Problem of Political Authority

Szacowany czas potrzebny na wydanie książki: 10 miesięcy

Objętość: ok. 400 stron

Cena detaliczna: 75 zł

W swojej książce Michael Huemer wykazuje, że nie istnieje i nie może istnieć nic takiego jak uzasadniona władza polityczna. I choć większości czytelników tego rodzaju konkluzja może się początkowo wydawać bardzo radykalna, siła książki Huemera tkwi w tym, że ową konkluzję potrafi on wywieść z najbardziej niekontrowersyjnych, zdroworozsądkowych przesłanek. Innymi słowy, choć z chwilą otwarcia książki Huemera większość jej czytelników może traktować tytułowy problem władzy politycznej wyłącznie jako problem do rozważenia, z chwilą jej zamknięcia znaczna ich część może go już postrzegać również jako problem do rozwiązania. Jasność wywodu i przejrzystość przekazu to kolejne zalety tej książki, która swoją intelektualną pieczołowitością zadowoli nawet najbardziej filozoficznie wyrafinowanych czytelników. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich koneserów filozofii politycznej, nie tylko tych o libertariańskich sympatiach.

3) Deirdre McCloskey, Bourgeois Dignity

Szacowany czas potrzebny na wydanie książki: 10 miesięcy

Objętość: ok. 440 stron

Cena detaliczna: 80 zł

Książka Bourgeois Dignity jest jedną z najważniejszych pozycji na temat teorii wzrostu gospodarczego. W swoim opracowaniu McCloskey podejmuje dyskusję z różnorakimi hipotezami historycznymi na temat przyczyn, które miały sprawić, że w przeciągu 200 lat Zachód zdołał tak bardzo odskoczyć od reszty świata. Z bezwzględną przenikliwością i niebywałą inteligencją krok po kroku odrzuca kolejno hipotezy o wyzysku, zasobach naturalnych, genetyce, rasie, etyce protestanckiej, akumulacji, dziedziczeniu, zawłaszczeniu, transporcie, węglu, handlu zagranicznym, nauce, czy nawet technologii. Z humorem i przekonująco McCloskey broni tezy, że najważniejsza zmiana na przełomie XVII i XVIII wieku dokonała się w ideach i sposobie myślenia o procesach społecznych. Właśnie ta przemiana miała zdaniem autorki pozwolić na powstanie burżuazyjnej klasy średniej i nowego poważanego zawodu: przedsiębiorcy. A wraz z tym nastąpić mogła innowacyjna eksplozja postępu gospodarczego i wykładniczy wzrost masowej produkcji, dzięki czemu ludzie z bogatego świata nie muszą cierpieć na takie niedostatki jak ci w krajach najbiedniejszych i jak ich przodkowie przez tysiące lat ludzkiej historii.

Największym walorem książki jest to, że mówi o rzeczach ważnych lekko i w sposób przystępny dla osoby, której trudno czytać opracowania stricte naukowe. Każdy, kto chce zrozumieć źródła sukcesu i dynamicznego rozwoju świata zachodniego, powinien sięgnąć po tę pozycję.

4) Roger Garrison, Time and Money. The Macroeconomics of Capital Structure

Szacowany czas potrzebny na wydanie książki: 8 miesięcy

Objętość: ok. 300 stron

Cena detaliczna: 60 zł

Książka Rogera Garrisona jest najpełniejszą współczesną prezentacją austriackiego spojrzenia na dwa kluczowe zagadnienia makroekonomii: rozwój gospodarczy i cykle koniunkturalne. Autor, bazując na osiągnięciach Ludwiga von Misesa i Friedricha von Hayeka, przedstawił czytelnikom oryginalne i intrygujące dzieło. Główne walory tej książki są dwa. Po pierwsze, dzieło Garrisona jest przemyślane pod względem dydaktycznym. Autor krok po kroku przedstawia założenia swoich analiz i tłumaczy najważniejsze części swojego modelu: krzywą możliwości produkcyjnych, Hayekowski trójkąt, rynek pożyczkowy. Z tych trzech elementów tworzy spójny model, który pozwala wyczerpująco omówić problematykę rozwoju gospodarczego i cyklicznych kryzysów. Dzięki temu dla wielu osób jest to książka bardziej przystępna niż pisma Misesa i Hayeka. Po drugie, Garrison tego samego modelu używa, by podjąć dyskusję z głównym nurtem ekonomii. Szczegółowo analizuje przy pomocy swych narzędzi teorię Johna Maynarda Keynesa oraz teorię takich monetarystów jak Milton Friedman. Pozwala to czytelnikowi na zrozumienie różnic, jakie dzielą te szkoły w interpretacji zjawisk gospodarczych. Autor podejmuje także krytyczną dyskusję o skutkach polityki fiskalnej i regulacyjnej na gospodarkę – tłumaczy m.in. jak na gospodarkę wpływa zwiększanie deficytu budżetowego czy obniżenie podatków. Nie powinno tym samym dziwić, że Garrison po wydaniu swej książki stał się czołowym ekspertem Mises Institute czy Foundation for Economic Education od spraw nauczania teorii cyklu koniunkturalnego.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

13 Komentarze “Wybieramy nowe książki Instytutu Misesa!

  1. Przy wydawaniu książek bierzemy pod uwagę trzy rzeczy. 1. Wartość merytoryczną publikacji, 2. Potencjalny popyt i zainteresowanie kupujących, 3. świeżość poruszanej w książce tematyki w porównaniu do już opublikowanych przez nas książek. Wszystkie te trzy rzeczy razem, a w szczególności 2 i 3 sprawiają, że Rothbard jest odstawiony na dalszy plan.

   1. Chyba nie do końca jest tak jak pan mówi. Tematyka socjalizmu była poruszana w 3 waszych tytułach, tymczasem w zeszłym roku wydaliście bardzo wtórną książkę Hoppego (w zasadzie tylko 2 rozdziały wniosły coś nowego), a w tym roku ma wyjść Marksizm (nieaktualna i również wtórna pozycja).

    Niestety również Ekonomiczny punkt widzenia czy Przewodnik po kapitalizmie są przeciętne (ta pierwsza to spis artykułów, który niewiele wnosi) a druga jest marną naśladowczynią klasycznej Ekonomi w jednej lekcji.

    1. Jak wspomniałem, książki oceniamy pod trzema względami, merytorycznym, potencjału sprzedażowego i świeżości tematu. Czasami jedna rzecz przeważa w jedną stronę, czasami inna w drugą. Przy czym pojęcie „merytorycznie” również ważymy pod kątem adresatów (czasami warto wydać pozycję bardziej popularną).

     1. W książce Hoppego są rzeczy, których nie ma gdzie indziej m.in. klasyfikacja socjalizmów, etyka argumentacji, krytyka pozytywizmu, krytyka koncepcji dóbr publicznych, a przede wszystkim własnościowa teoria systemów. Choć elementy tych rzeczy można znaleźć u konkurencji innych wydawców. Warto też pamiętać o potencjalne sprzedażowym Hoppego, który jest całkiem spory. Pozostałe tematyki socjalizmu to klasyka Misesa, której trudno było nie wydać, książka Huerty de Soto, która miała sponsora, oraz moja książka, wydana niskim nakładem, której nie trzeba było tłumaczyć, ani opłacać wynagrodzenia autora.

     2. Marksizm jest wydawany głównie ze względu na esej Boehm-Bawerka. Nie jest wtórny, jest oryginalny – nie ma w polskiej literaturze tak szeroko zakrojonej krytyki systemu Marksa (a ostatnio fascynacja jego pracami niebezpiecznie wzrasta). Do tego ciekawy esej Rothbarda o aspektach religijnych komunizmu. Nota bene, jeśli podoba się Panu „Historia myśli” Rothbarda jako pozycja wydawnicza, to właśnie z „Marksizmu” powinien Pan być zadowolony, ponieważ omówione są podobne elementy, co w rozdziałach o Marksie w „Historii myśli”.

     3. Ekonomiczny punkt widzenia to lekka pozycja. Wydana między innymi dlatego, że znacząca jej część już była wcześniej przetłumaczona.

     4. Książka Murphiego nie jest „marną naśladowczynią” Hazlitta. To znakomita popularna pozycja, która porusza mnóstwo ważnych współczesnych tematów, z przyczyn oczywistych nietkniętych w 1944 przez „Ekonomię w jednej lekcji”. Gorąco polecam ją jako lekturę.

 1. Ja jeszcze wspomnę o książce Rolanda Baadera „Money Socialism”, do tej pory w Polsce tylko „Śmiercionośne myśli”, kapitalna książka.

 2. Głosowałem na Bourgeois Dignity i nie dziwię sie, że prowadzi. Tematycznie wyróżnia się na tle tego co IM już wydał. Jest oczywiście wiele pozycji, które miło byłoby zobaczyć po polsku. Ja czekam np. na „The Evolution of Everything” Matta Ridleya.

 3. Intrygują mnie ceny książek w zbiórce. W waszym sklepie np Ludzkie działanie kosztuje 105 zł a liczy 770 str. na allegro nowe do kupienia za 63 zł (40% taniej), a więc sprzedający po takiej cenie sklep musiał ją nabyć od was jeszcze taniej – powiedzmy 50 zł. Tymczasem Bourgeois Dignity wyceniacie na 80 zł za 440 str. (50 zł w zbiórce). Uwzględniając objętość ta książka powinna być w zbiórce za ok. 30 zł.

  1. Bez obrazy, ale idąc tym tokiem rozumowania krótkie spodenki powinny być o połowę tańsze…
   Nie o papier tu chodzi, papier jest tani, druk też. Cała reszta potrzebna aby na końcu ten tani papier tanio zadrukować, składa się na końcową – taką a nie inną wycenę.

   1. Otóż to. Książki wydawane przez IM są niedochodowe. Ludzkie działanie to akurat wyjątek ze względu na
    (1) rynkowość tego hitu i ogromny popyt
    (2) długość istnienia na rynku
    (3) ogrom sponsorów – proszę spojrzeć na wewnętrzną część strony tytułowej i zobaczyć listę
    (4) model subskrypcyjny – wiele osób „kupiło” tę książkę zanim została przetłumaczona.
    To niestety jedyna taka książka – chcielibyśmy, żeby z każdą się tak dało. Nota bene nadwyżki z Ludzkiego działania finansują kolejne wydawane tytuły.

 4. Jeżeli wesprę wszystkie cztery pozycje, a uzbierane zostaną pieniądze tylko na jedną z nich, to po wydaniu otrzymam wszystkie wsparte przeze mnie czy udzielę „podwójnego” wsparcia jednego tytułu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *