Murray: Finanse dla ludzi – jak finanse peer-to-peer demokratyzują dostęp do kapitału

7 stycznia 2017 Finanse komentarze: 3

Autor: Iain Murray
Źródło: fee.org
Tłumaczenie: Wojciech Świder
Wersja PDF, EPUB, MOBI

Artykuł z 2014 r.

ludziInnowacje finansowe — w dzisiejszych czasach ludzie lubią dużo o nich mówić, ale czym one naprawdę są? Gdy czytamy prasę gospodarczą, mowa o handlu wysokich częstotliwości (HFT) i „dark pools”, tajemnicze nowe byty niewielu pojmuje, a jeszcze mniej wie, jak się w nich odnaleźć.

Przestańmy siać panikę. Świat — zwłaszcza Stany Zjednoczone — stoi na progu nowej ery demokratyzacji finansów, w miarę jak technologia poszerza dostęp do kapitału dla coraz większej liczby ludzi. Wszyscy możemy być kapitalistami — jeśli regulatorzy nam na to pozwolą.

Oto pewien przykład. W okresie gdy zmieniałem pracę, trochę ponad 10 lat temu, ja i kilka bratnich dusz mieliśmy pomysł na nową inicjatywę non-profit. Problem polegał na tym, że pomysł był na tyle ezoteryczny, że było niezwykle trudno znaleźć fundatorów (poza jednym, który poratowałby nas skromną kwotą dorzuconą do środków, które zebraliśmy sami). Ciężko byłoby pozyskać kredyt bankowy, biorąc pod uwagę naszą sytuację i brak udokumentowanego doświadczenia.

Na szczęście znaliśmy świetnego projektanta stron internetowych, który zgodził się wykonać nam dobrze wyglądający portal, abyśmy mogli zaprezentować nasze pomysły i zebrać fundusze. Problemem było to, że potrzebowaliśmy systemu, który akceptowałby płatności kartami kredytowymi. Miesiące zabrało nam znalezienie instytucji finansowej, która zapewniłaby nam odpowiednie świadczenia w tym zakresie. Do tego czasu większość z nas ruszyła naprzód i nie miała czasu, by zajmować się serwisem. Wszystko szybko się rozpadło — nasza mała inicjatywa poniosła fiasko przez niemożność zebrania funduszy.

Przebyliśmy długą drogę. Dziś możecie uzyskać dostęp do usług handlowych bardzo łatwo przed portale typu Charge.com, a możliwość płatności przez firmy takie jak Authorize.net. Istnieje wiele systemów płatnościowych np. First Data, który obsługuje również karty kredytowe.

Platformy crowdfundingowe pozwalają ludziom na ogłoszenie kreatywnych inicjatyw,  sprawdzenie, kto popiera projekt w takiej postaci, i pozwala na zebranie środków, aby wystartować z pomysłem. Wiele osób zna Kickstarter i Indiegogo, istnieją też platformy specjalizujące się w bezpłatnym zbieraniu funduszy jak SimplyRaise.

Serwisy pożyczkowe peer-to-peer (P2P) takie jak Lending Club łączą ludzi, którzy potrzebują pieniędzy, z osobami skłonnymi udzielić im pożyczki. Nigdy więcej spotkań z surowym dyrektorem banku.

Najlepsze w tych serwisach jest to, że nie musicie mieć dużej ilości kapitału lub długiej historii kredytowej, aby go używać. Platformy P2P CommonBond pozwalają nawet studentom spłacać ich kredyty studenckie łatwiej niż w tradycyjny sposób (w ten sposób powstał model, który prezydent Obama zignorował w swoich niedawnych działaniach w sprawie kredytów studenckich).

Problem polega na tym, że tego typu innowacje finansowe przyciągają teraz uwagę ustawodawców. Departament Sprawiedliwości zajmuje się  pośrednikami płatności w ramach represji regulacyjnych znanych jako Operation Choke Point. Działania opiera na rzekomym uzasadnieniu, że zostały one wykorzystane przez nieuczciwych handlarzy do przekazywania zdefraudowanych środków. W efekcie, banki ograniczają relacje z pośrednikami płatności w celu uniknięcia dodatkowych kosztów związanych ze zwiększonym nadzorem. Sytuacja ta uczyni proces dokonywania płatności droższym lub trudniejszym w dostępie, albo jedno i drugie.

Kongres zezwolił na tworzenie platform crowdfundingowych, które pozwalają na inwestowanie w nowe przedsięwzięcia, przyjmując ustawę  Jumpstart Our Business Startups (JOBS) Act w 2012 r. Jednak SEC (organ nadzorczy w USA, odpowiednik polskiego KNF — przyp. Tłum.) przyjęła wąską interpretację ustawy. Zgodnie z interpretacją SEC „akredytowani inwestorzy” mogą zakupić część spółki przez crowdfunding, ale dla reszty będzie to bardzo trudne. Co gorsza, firmy używające tej formy finansowania będą musiały sprostać wymogom sprawozdawczym.

Regulacje te wydają się dziwne, biorąc pod uwagę, że można kupić całą firmę na eBayu, ale część firmy przez portal już nie.

Tak więc największą przeszkodą do demokratyzacji finansów w chwili obecnej są instytucje regulacyjne, próbujące chronić ludzi przed używaniem ich własnych pieniędzy do finansowania przedsiębiorczych inicjatyw.

Na szczęście innowatorzy są zawsze o krok przed regulatorami. I chociaż regulatorzy próbują dogonić innowatorów, jeszcze więcej nowości pojawi się, by zmienić świat.

Jak to wszystko się zmieniło! Być może powinienem reaktywować swój zespół i sfinansować opisane na początku przedsięwzięcie za pomocą jednego z tych nowych innowacyjnych serwisów.

Pamiętajcie, Google zostało sfinansowane z debetów na kartach kredytowych.

 

Źródło ilustracji: Pixabay.com, CC0 Public Domain

Podobał Ci się ten artykuł? Wesprzyj redakcję IM. Dzięki Twojej darowiźnie opublikujemy więcej wartościowych komentarzy, tłumaczeń i innych ciekawych tekstów.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Avatar

O Autorze:

Iain Murray

Pozostałe wpisy autora:

3 Komentarze “Murray: Finanse dla ludzi – jak finanse peer-to-peer demokratyzują dostęp do kapitału

 1. Ja zauważyłem niestety bardzo szybko postępujące ZDEGENEROWANIE systemu crowdfundingu.
  .
  Nie ma tutaj niestety wiarygodnego samoregulującego się systemu. Pojawiają się tam czasem takie „inwestycje”, jak „kasa na piwo na sobotnią imprę”. I co najgorsze, to ta kasa na takie projekty się znajduje, no bo „jak tu nie dać kasy takim jajcarzom” …
  .
  Ten system działa niestety trochę tak, jak demokracja.
  .
  Być może jest to jedynie choroba „dziecięca” i stopniowo jajcarze zostaną wydestylowani z tego systemu (a także inwestorzy jajcarscy, którym po prostu pewnego dnia zabraknie kasy).
  .
  Problemem tego systemu jest też wiarygodny system rozliczania projektów, które są definiowany w zbyt ogólnikowy sposób i na zasadzie „chciejstwa”. Na przykład „lot na Marsa” zebrałby z pewnością znacznie więcej pieniędzy, niż projekt: „optymalizacja formy do produkcji uszczelek”. A tymczasem to ten drugi projekt ma tysiące razy większy sens dla społeczeństwa.

  Ale lemingi i „safe-spacers crybabies” dostają orgazmu, gdy słyszą słowa „Elon Musk, Hyperloop, Mars One”, a dostają wytrzeszczu oczu, gdy ktoś im tłumaczy techniczne zawiłości produkcji uszczelek, łożysk, smarów, styczników itp.
  .
  To oczywiście wina debilnej pseudo-edukacji i finansowania jej przez społeczeństwo, ale tak to właśnie wygląda obecnie …

  1. Tylko czy crowdfunding nie cechuje sie podobnym odsetkiem nieudanych inwestycji w porównaniu z pozostałą częścia gospodarki?

 2. A czy nie jest przypadkiem tak, że Crowdfunding to są darowizny? To nie jest system kredytowania innowacyjnej działalności tylko zabawa w wymyślanie popularnych pomysłów na zbiórkę. Bank dając kredyt ocenia prawdopodobieństwo zwrotu środków, bo jest zainteresowany, żeby coś z tego innowacyjnego pomysłu mieć dla siebie. To już raczej społecznościowe pożyczki byłyby lepszym odpowiednikiem, tylko, że te są zdaje się zdominowane przez pożyczki konsumpcyjne, a nie inwestycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572