Autor: Iain Murray
Źródło: fee.org
Tłumaczenie: Wojciech Świder
Wersja PDF, EPUB, MOBI

Artykuł z 2014 r.

ludziInnowacje finansowe — w dzisiejszych czasach ludzie lubią dużo o nich mówić, ale czym one naprawdę są? Gdy czytamy prasę gospodarczą, mowa o handlu wysokich częstotliwości (HFT) i „dark pools”, tajemnicze nowe byty niewielu pojmuje, a jeszcze mniej wie, jak się w nich odnaleźć.

Przestańmy siać panikę. Świat — zwłaszcza Stany Zjednoczone — stoi na progu nowej ery demokratyzacji finansów, w miarę jak technologia poszerza dostęp do kapitału dla coraz większej liczby ludzi. Wszyscy możemy być kapitalistami — jeśli regulatorzy nam na to pozwolą.

Oto pewien przykład. W okresie gdy zmieniałem pracę, trochę ponad 10 lat temu, ja i kilka bratnich dusz mieliśmy pomysł na nową inicjatywę non-profit. Problem polegał na tym, że pomysł był na tyle ezoteryczny, że było niezwykle trudno znaleźć fundatorów (poza jednym, który poratowałby nas skromną kwotą dorzuconą do środków, które zebraliśmy sami). Ciężko byłoby pozyskać kredyt bankowy, biorąc pod uwagę naszą sytuację i brak udokumentowanego doświadczenia.

Na szczęście znaliśmy świetnego projektanta stron internetowych, który zgodził się wykonać nam dobrze wyglądający portal, abyśmy mogli zaprezentować nasze pomysły i zebrać fundusze. Problemem było to, że potrzebowaliśmy systemu, który akceptowałby płatności kartami kredytowymi. Miesiące zabrało nam znalezienie instytucji finansowej, która zapewniłaby nam odpowiednie świadczenia w tym zakresie. Do tego czasu większość z nas ruszyła naprzód i nie miała czasu, by zajmować się serwisem. Wszystko szybko się rozpadło — nasza mała inicjatywa poniosła fiasko przez niemożność zebrania funduszy.

Przebyliśmy długą drogę. Dziś możecie uzyskać dostęp do usług handlowych bardzo łatwo przed portale typu Charge.com, a możliwość płatności przez firmy takie jak Authorize.net. Istnieje wiele systemów płatnościowych np. First Data, który obsługuje również karty kredytowe.

Platformy crowdfundingowe pozwalają ludziom na ogłoszenie kreatywnych inicjatyw,  sprawdzenie, kto popiera projekt w takiej postaci, i pozwala na zebranie środków, aby wystartować z pomysłem. Wiele osób zna Kickstarter i Indiegogo, istnieją też platformy specjalizujące się w bezpłatnym zbieraniu funduszy jak SimplyRaise.

Serwisy pożyczkowe peer-to-peer (P2P) takie jak Lending Club łączą ludzi, którzy potrzebują pieniędzy, z osobami skłonnymi udzielić im pożyczki. Nigdy więcej spotkań z surowym dyrektorem banku.

Najlepsze w tych serwisach jest to, że nie musicie mieć dużej ilości kapitału lub długiej historii kredytowej, aby go używać. Platformy P2P CommonBond pozwalają nawet studentom spłacać ich kredyty studenckie łatwiej niż w tradycyjny sposób (w ten sposób powstał model, który prezydent Obama zignorował w swoich niedawnych działaniach w sprawie kredytów studenckich).

Problem polega na tym, że tego typu innowacje finansowe przyciągają teraz uwagę ustawodawców. Departament Sprawiedliwości zajmuje się  pośrednikami płatności w ramach represji regulacyjnych znanych jako Operation Choke Point. Działania opiera na rzekomym uzasadnieniu, że zostały one wykorzystane przez nieuczciwych handlarzy do przekazywania zdefraudowanych środków. W efekcie, banki ograniczają relacje z pośrednikami płatności w celu uniknięcia dodatkowych kosztów związanych ze zwiększonym nadzorem. Sytuacja ta uczyni proces dokonywania płatności droższym lub trudniejszym w dostępie, albo jedno i drugie.

Kongres zezwolił na tworzenie platform crowdfundingowych, które pozwalają na inwestowanie w nowe przedsięwzięcia, przyjmując ustawę  Jumpstart Our Business Startups (JOBS) Act w 2012 r. Jednak SEC (organ nadzorczy w USA, odpowiednik polskiego KNF — przyp. Tłum.) przyjęła wąską interpretację ustawy. Zgodnie z interpretacją SEC „akredytowani inwestorzy” mogą zakupić część spółki przez crowdfunding, ale dla reszty będzie to bardzo trudne. Co gorsza, firmy używające tej formy finansowania będą musiały sprostać wymogom sprawozdawczym.

Regulacje te wydają się dziwne, biorąc pod uwagę, że można kupić całą firmę na eBayu, ale część firmy przez portal już nie.

Tak więc największą przeszkodą do demokratyzacji finansów w chwili obecnej są instytucje regulacyjne, próbujące chronić ludzi przed używaniem ich własnych pieniędzy do finansowania przedsiębiorczych inicjatyw.

Na szczęście innowatorzy są zawsze o krok przed regulatorami. I chociaż regulatorzy próbują dogonić innowatorów, jeszcze więcej nowości pojawi się, by zmienić świat.

Jak to wszystko się zmieniło! Być może powinienem reaktywować swój zespół i sfinansować opisane na początku przedsięwzięcie za pomocą jednego z tych nowych innowacyjnych serwisów.

Pamiętajcie, Google zostało sfinansowane z debetów na kartach kredytowych.

 

Źródło ilustracji: Pixabay.com, CC0 Public Domain

Podobał Ci się ten artykuł? Wesprzyj redakcję IM. Dzięki Twojej darowiźnie opublikujemy więcej wartościowych komentarzy, tłumaczeń i innych ciekawych tekstów.

3 odpowiedzi na „Murray: Finanse dla ludzi – jak finanse peer-to-peer demokratyzują dostęp do kapitału”

 • Ja zauważyłem niestety bardzo szybko postępujące ZDEGENEROWANIE systemu crowdfundingu.
  .
  Nie ma tutaj niestety wiarygodnego samoregulującego się systemu. Pojawiają się tam czasem takie „inwestycje”, jak „kasa na piwo na sobotnią imprę”. I co najgorsze, to ta kasa na takie projekty się znajduje, no bo „jak tu nie dać kasy takim jajcarzom” …
  .
  Ten system działa niestety trochę tak, jak demokracja.
  .
  Być może jest to jedynie choroba „dziecięca” i stopniowo jajcarze zostaną wydestylowani z tego systemu (a także inwestorzy jajcarscy, którym po prostu pewnego dnia zabraknie kasy).
  .
  Problemem tego systemu jest też wiarygodny system rozliczania projektów, które są definiowany w zbyt ogólnikowy sposób i na zasadzie „chciejstwa”. Na przykład „lot na Marsa” zebrałby z pewnością znacznie więcej pieniędzy, niż projekt: „optymalizacja formy do produkcji uszczelek”. A tymczasem to ten drugi projekt ma tysiące razy większy sens dla społeczeństwa.

  Ale lemingi i „safe-spacers crybabies” dostają orgazmu, gdy słyszą słowa „Elon Musk, Hyperloop, Mars One”, a dostają wytrzeszczu oczu, gdy ktoś im tłumaczy techniczne zawiłości produkcji uszczelek, łożysk, smarów, styczników itp.
  .
  To oczywiście wina debilnej pseudo-edukacji i finansowania jej przez społeczeństwo, ale tak to właśnie wygląda obecnie …

  • Tylko czy crowdfunding nie cechuje sie podobnym odsetkiem nieudanych inwestycji w porównaniu z pozostałą częścia gospodarki?

 • A czy nie jest przypadkiem tak, że Crowdfunding to są darowizny? To nie jest system kredytowania innowacyjnej działalności tylko zabawa w wymyślanie popularnych pomysłów na zbiórkę. Bank dając kredyt ocenia prawdopodobieństwo zwrotu środków, bo jest zainteresowany, żeby coś z tego innowacyjnego pomysłu mieć dla siebie. To już raczej społecznościowe pożyczki byłyby lepszym odpowiednikiem, tylko, że te są zdaje się zdominowane przez pożyczki konsumpcyjne, a nie inwestycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cytat:
 • Niechęć do standardu złota wynika z przesądu, że wszechmocny rząd jest w stanie stworzyć bogactwo ze zwykłych kawałków papieru. Ludwig von Mises
Mecenasi
Wspieraj Nas>>
W maju wsparli nas:
Pan Neil Abragimowicz
Pan Dominik Aromiński
Pan Marcin Bałazy
Pan Adam Banys
Pan Bartosz Baranowski
Pan Marek Barciński
Pan Bartosz Bartoszko
Pan Michał Basiński
Pan Kamil Becmer
Pan Konrad Berkowicz
Pan Marek Bernaciak
Pan Wojciech Bielecki
Pan Bartosz Biernacki
Pan Sebastian Bigos
Pan Artur Tadeusz Birczyński
Pan Karol Bisewski
Pan Arkadiusz Bodura
Pan Tomasz Boguszewski
Pan Rafał Boniecki
Pan Tomasz Borkowski
Pani Dominika Buczek
Pan Arkadiusz Bykowski
Pan Marceli Chałubiński
Pan Robert Ciborowski
Pan Artur Czerwiński
Pan Marcin Dabkus
Pan Wojciech Dąbek
Pan Kamil Deleżuch
Pan Marcin Dengus
Pan Michał Dębowski
Pan Tomasz Dorau
Pan Stanisław Duda
Pan Tomasz Dworowy
Pan Gniewomir Dziadek
Pan Dariusz Dziadkowski
Pan Eugeniusz Flibrant
Pan Jarosław Garbowski
Pan Grzegorz Gawinowski
Pan Marek Gazda
Pan Łukasz Gąsowski
Pan Hubert Gebler
Pan Marcin Głombica
Pan Marcin Gmaj
Pan Adrian Gołosz
Pan Wiktor Gonczaronek
Pan Maciej Gorzelak
Pan Daniel Góra
Pan Karol Grodzicki
Pan Stanisław Gruszka
Pan Jarosław Grycz
Pan Mariusz Grzebielucha
Pan Kamil Grzebyta
Pan Adrian Grzemski
Pan Maciej Grzymkowski
Pan Karol Handzel
Pan Jacek Hecht
Pan Andrzej Heydel
Pan Patryk Hołub
Pan Tomasz Hrycyna
Pan Stanisław Hyrnik
Państwo Paulina i Przemysław Hys
Pan Robert Iwaszkiewicz
Pan Marcin Jaczewski
Pan Bartosz Jakusz
Pan Mirosław Janisz
Pan Konrad Janiec
Pan Łukasz Jasiński
Pan Dominik Jaskulski
Pan Paweł Jegor
Pan Tomasz Jetka
Pan Bartosz Jezierski
Pan Wojciech Jodłowski
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Dariusz Kabarciński
Pan Krzysztof Karp
Pan Paweł Kasprowicz
Pan Michał Kawa
Pan Piotr Kazimierski
Pan Rafał Kensy
Pan Michał Klich
Pan Tomasz Kłosiński
Pan Jan Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Tadeusz Kominek
Pan Kamil Kopeć
Pan Jan Kosmala
Pan Tomasz Kowalczewski
Pan Rafał Kowalczyk
Pan Marcin Kowalewski
Pan Bartosz Kowalski
Pan Michał Kozar
Pan Antoni Kozielewski
Pan Andrzej Koźlik
Pan Daniel Marcin Krawieczyński
Pani Joanna Kruk
Pan Karol Krzysiak
Państwo Agnieszka i Łukasz Krzymowscy
Pan Mateusz Kućka
Pan Wojciech Kukla
Pan Tomasz Kułaga
Pan Marcin Kurzeja
Pan Mateusz Kuska
Pan Witold Kwaśnicki
Pan Stanisław Kwiatkowski
Pan Szymon Loduchowski
Pan Maciej Lorenc
Pan Paweł Łagowski
Pan Adrian Łazarski
Pan Adrian Łukasik
Pan Mateusz Łukomski
Pan Jerzy Machowski
Pan Paweł Majdan
Pan Gracjan A. Majewski
Pan Tadeusz Malinowski
Pan Tomasz Malinowski
Pan Mateusz Małż
Pan Maciej Matwiejczuk
Pan Adam Mazik
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Pan Dawid Megger
Pan Miłosz Mirowski
Pan Paweł Młynarek
Państwo Magdalena i Marcin Moroniowie
Pan Igor Mróz
Pan Piotr Musielak
Pan Maksym Mydłowski
Pan Błażej Naczyński
Pan Tomasz Netczuk
Pan Łukasz Niedziałek
Pan Konrad Niemotko
Pan Dawid Nowak
Pan Paweł Nowak
Pan Filip Nowicki
Pan Marek Oleszko
Pani Karolina Olszańska
Pan Rafał Opryszczko
Pan Zbigniew Ostrowski
Pan Adam Pajęcki
Pani Maria Papis
Pan Wojciech Peisert
Pan Łukasz Piątkowski
Pan Iwo Pietrala
Pan Mateusz Pigłowski
Pan Mikołaj Pisarski
Pani Agnieszka Płonka
Pan Rafał Podgórski
Pan Bartłomiej Podolski
Pan Alfred Podstolski
Pan Paweł Pokrywka
Pan Tomasz Polkowski
Pan Andrzej Pondarzewski
Pan Maciej Przepiórka
Pan Artur Puszkarczuk
Pan Michał Puszkarczuk
Pan Dominik Pytlewski
Pan Michał Rałowski
Pan Jacek Rusiecki
Pan Karol Rzepiela
Pan Jakub Sabała
Pan Michał Sałaban
Pan Mateusz Sawicki
Pan Maciej Seremek
Pan Paweł Sierzupowski
Pan Wojciech Siłko
Pan Jarosław Skoczylas
Pan Adam Skrodzki
Pan Michał Sobczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Piotr Sowiński
Pan Maksymilian Spik
Pan Rafał Staniec
Pan Jan Stasiczak
Pan Piotr Szewc
Pan Władysław Szewc
Pan Łukasz Szostak
Pan Michał Szymanek
Pan Maciej Szymański
Pan Adam Ślązak
Pan Marek Świerk
Pan Jan Maria Talar
Pan Tomasz Trocki
Pan Krzysztof Turowski
Pan Jan Tyszkiewicz
Pani Anna Wajs
Pan Adam Wasielewski
Pan Osman Waroński
Pan Piotr Warzecha
Pan Aleksander Adam Wegner
Pan Marek Wiatroszak
Pan Karol Więckowski
Pan Jacek Wilk
Pan Jakub Wołoszyn
Pan Jacek Wołpiuk
Pan Michał Woźnikiewicz
Pan Paweł Wójtowicz
Pan Piotr Wrotny
Pan Tomasz Wyszogrodzki
Pan Karol Wyszyński
Pani Mariola Zabielska-Romaszewska
Pan Karol Zdybel
Pan Jakub Zelek
Pan Marek Zemsta
Pan Andrzej Zientek
Pan Dawid Zięba
Pan Aleksander Żarnowski
Pracownik Santander Bank
Łącznie otrzymaliśmy 29 345,82 zł . Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!
Znajdź się na liście>>
Lista mecenasów>>