Organizowanie działania przedsiębiorczegoNajnowsza książka Instytutu Misesa wypełnia ważną lukę w polskiej literaturze ekonomicznej. Peter Klein i Nicolai Foss w swojej pracy Organizowanie działania przedsiębiorczego. Nowe spojrzenie na firmę prezentują polskiemu czytelnikowi erudycyjny i nowatorski przegląd badań z ostatnich kilku dekad nad zjawiskiem przedsiębiorczości.

Autorzy prezentują dorobek kilku dziedzin, które rozwinęły się w naukach społecznych w ostatnich dziesięcioleciach m.in. teorii firmy, nauki o przedsiębiorczości, zarządzania strategicznego. Choć każda z tych dyscyplin zajmuje się podobnymi zagadnieniami, to odmiennie przedstawiają one działanie przedsiębiorcy i organizowanie przez niego firmy. Klein i Foss próbują zintegrować wyniki badań tych dyscyplin, używając teorii przedsiębiorczości Ludwiga von Misesa i Franka Knighta i koncepcji heterogenicznego kapitału zaczerpniętej z austriackiej szkoły ekonomii. Dzięki temu wyjaśniają istnienie firmy jako miejsca, w którym można wdrożyć w życie unikalny przedsiębiorczy osąd poprzez stworzenie odpowiedniej struktury dóbr kapitałowych.

W książce, która została wydana po angielsku przez Cambridge University Press, autorzy podają także własne, oryginalne interpretacje m.in. wzajemnych relacji przedsiębiorców i zatrudnianych przez nich menedżerów i rozważają granice możliwości delegowania przedsiębiorczych zadań na pracowników. To wszystko sprawia, że polski czytelnik nie tylko zyska przegląd najnowszej światowej literatury o przedsiębiorczości i teorii firmy, która nie zawsze jest dobrze znana w naszym kraju, ale także może zapoznać się z dorobkiem jednych z obecnie najbardziej uznanych w świecie naukowym ekonomistów związanych ze szkołą austriacką.

Polskie wydanie książki zawiera także przedmowę prof. Tomasza Mickiewicza z Aston University w Birmingham oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W przedmowie napisał, że: „tym, co zrobiło na mnie największe wrażenie podczas lektury książki, jest to, jak pozornie bez wysiłku autorzy poruszają się w szerokim polu literatury, znajdując intelektualnie pobudzające związki między pozornie niezwiązanymi ze sobą teoriami. W książce można znaleźć powiew świeżości: autorzy zarówno wykazują dobrą znajomość standardowej teorii ekonomii, jak i wskazują na jej ograniczenia”.

Tę ponad trzystustronicową książkę w twardej oprawie można zakupić już w sklepie Instytutu Misesa. Ze spisem treści Organizowania działania przedsiębiorczego można zapoznać się, klikając w ten link. Zapraszamy do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cytat:
  • Jeśli historia mogłaby nas czegokolwiek nauczyć, to niewątpliwie tego, że żaden naród nie stworzył wyższej cywilizacji bez poszanowania prawa do posiadania własności prywatnej. Ludwig von Mises
Mecenasi
Wspieraj Nas>>
W październiku wsparli nas:
Pan Michał Basiński
Pan Marek Bernaciak
Pan Wojciech Bielecki
Pan Bartosz Biernacki
Pan Rafał Boniecki
Pani Dominika Buczek
Pan Mirosław Cierpich
Pan Marcin Dabkus
Pan Wojciech Dąbek
Pan Michał Dębowski
Pan Paweł Drożniak
Pan Tomasz Dworowy
Pan Wiktor Gonczaronek
Pan Jarosław Grycz
Pan Adrian Grzemski
Pan Maciej Grzymkowski
Pan Karol Handzel
Pan Tomasz Hrycyna
Państwo Paulina i Przemysław Hys
Pan Łukasz Jasiński
Pan Dominik Jaskulski
Pan Paweł Jegor
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Jan Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Sławomir Krawczyk
Pan Wojciech Kukla
Pan Tomasz Malinowski
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Państwo Magdalena i Marcin Moroniowie
Pan Igor Mróz
Pan Mateusz Musielak
Pani Maksym Mydłowski
Pan Tomasz Netczuk
Pan Filip Nowicki
Pani Karolina Olszańska
Pan Zbigniew Ostrowski
Pan Arkadiusz Pierowski
Pan Mikołaj Pisarski
Pan Bartłomiej Podolski
Pan Paweł Pokrywka
Pan Artur Puszkarczuk
Pan Michał Puszkarczuk
Pan Jakub Sabała
Pan Adam Skrodzki
Pan Norbert Slenzok
Pan Michał Sobczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Piotr Sowiński
Pan Jan Tyszkiewicz
Pani Anna Wajs
Pan Adam Wasielewski
Pan Waldemar Wilczyński
Pan Tomasz Wojtasik
Pan Jakub Wołoszyn
Pani Mariola Zabielska-Romaszewska
Pan Karol Zdybel
Pan Marek Zemsta
Pan Aleksander Żarnowski
Pracownik Santander Consumer Banku
Forum Obywatelskiego Rozwoju
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Łącznie otrzymaliśmy 9 447,94 zł. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!

Znajdź się na liście>>
Lista mecenasów>>