Organizowanie działania przedsiębiorczego dostępne w sklepie Instytutu Misesa

4 października 2017 Aktualności komentarze: 0

Organizowanie działania przedsiębiorczegoNajnowsza książka Instytutu Misesa wypełnia ważną lukę w polskiej literaturze ekonomicznej. Peter Klein i Nicolai Foss w swojej pracy Organizowanie działania przedsiębiorczego. Nowe spojrzenie na firmę prezentują polskiemu czytelnikowi erudycyjny i nowatorski przegląd badań z ostatnich kilku dekad nad zjawiskiem przedsiębiorczości.

Autorzy prezentują dorobek kilku dziedzin, które rozwinęły się w naukach społecznych w ostatnich dziesięcioleciach m.in. teorii firmy, nauki o przedsiębiorczości, zarządzania strategicznego. Choć każda z tych dyscyplin zajmuje się podobnymi zagadnieniami, to odmiennie przedstawiają one działanie przedsiębiorcy i organizowanie przez niego firmy. Klein i Foss próbują zintegrować wyniki badań tych dyscyplin, używając teorii przedsiębiorczości Ludwiga von Misesa i Franka Knighta i koncepcji heterogenicznego kapitału zaczerpniętej z austriackiej szkoły ekonomii. Dzięki temu wyjaśniają istnienie firmy jako miejsca, w którym można wdrożyć w życie unikalny przedsiębiorczy osąd poprzez stworzenie odpowiedniej struktury dóbr kapitałowych.

W książce, która została wydana po angielsku przez Cambridge University Press, autorzy podają także własne, oryginalne interpretacje m.in. wzajemnych relacji przedsiębiorców i zatrudnianych przez nich menedżerów i rozważają granice możliwości delegowania przedsiębiorczych zadań na pracowników. To wszystko sprawia, że polski czytelnik nie tylko zyska przegląd najnowszej światowej literatury o przedsiębiorczości i teorii firmy, która nie zawsze jest dobrze znana w naszym kraju, ale także może zapoznać się z dorobkiem jednych z obecnie najbardziej uznanych w świecie naukowym ekonomistów związanych ze szkołą austriacką.

Polskie wydanie książki zawiera także przedmowę prof. Tomasza Mickiewicza z Aston University w Birmingham oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W przedmowie napisał, że: „tym, co zrobiło na mnie największe wrażenie podczas lektury książki, jest to, jak pozornie bez wysiłku autorzy poruszają się w szerokim polu literatury, znajdując intelektualnie pobudzające związki między pozornie niezwiązanymi ze sobą teoriami. W książce można znaleźć powiew świeżości: autorzy zarówno wykazują dobrą znajomość standardowej teorii ekonomii, jak i wskazują na jej ograniczenia”.

Tę ponad trzystustronicową książkę w twardej oprawie można zakupić już w sklepie Instytutu Misesa. Ze spisem treści Organizowania działania przedsiębiorczego można zapoznać się, klikając w ten link. Zapraszamy do lektury!

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572