30 września 2017 r. odbył się V Zjazd austriacki, którego główną częścią była konferencja naukowa „Przedsiębiorczość — koło zamachowe rozwoju gospodarczego” na Uniwersytecie Ekonomicznym.
W wydarzeniu wzięło udział około 160 uczestników, w tym goście honorowi — głównie pracownicy naukowi krakowskich uczelni.
Konferencję rozpoczęliśmy wykładem Łukasza Jasińskiego z Instytutu Misesa i UMC-u „System ochrony zdrowia jako element gospodarki rynkowej, czyli jak przedsiębiorcy dbaliby o nasze zdrowie na nieskrępowanym rynku?”.
Jako drugi wystąpił fundator Instytutu Misesa dr Mateusz Machaj z prelekcją pt. „Przedsiębiorcy w regulowanej gospodarce rynkowej”, w swoim wykładzie zawierając wiele odniesień do najnowszej historii gospodarczej.
Następnie mieliśmy okazję posłuchać debaty „Dlaczego ekonomiści nie radzą sobie z przedsiębiorczością?”, podczas której wypowiadali się ekonomiści związani z Instytutem Misesa: Stanisław Kwiatkowski, dr Mateusz Machaj, dr. Jakub Bożydar Wiśniewski, a dyskusję moderował Mateusz Benedyk.
Przed obiadem krótką ale dynamiczną prelekcję pt, „Przedsiębiorczość – nowy optymizm” zaprezentował jeszcze Mikołaj Pisarski.
Po przerwie czekał na nas drugi panel dyskusyjny — tym razem tematyka miała mniej ekonomiczny charakter — „Demokracja czy ochlokracja. Czy władza demokratyczna może się ograniczać?”, w którym wzięli udział byli koordynatorzy Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii Olgierd Sroczyński, Karol Zdybel, Norbert Slenzok, a dyskusję poprowadził dr Krzysztof Turowski.
Ciekawymi a wręcz zabawnymi anegdotami z trudnego życia polskiego przedsiębiorcy uraczył nas dr Sławomir Mentzen podczas prelekcji o znaczącym tytule: „Praktyczne konsekwencje niepraktycznych regulacji”.
Wieczorową porą konferencję zakończył prof. Witold Kwaśnicki wykładem „Przedsiębiorca opoką dobrobytu”, w bardzo ciekawy sposób omawiając znaczenie przedsiębiorczości dla rozwoju cywilizacyjnego.
Po części oficjalnej przyszła kolei na integrację i networking. Po godzinie 20:00 — podobnie jak w zeszłym roku — spotkaliśmy się w restauracji na barce na Wiśle, mając możliwość podziwiania nocnej panoramy Zamku na Wawelu.
Dziękujemy prelegentom, gościom honorowym, osobom zaangażowanym w organizację i wszystkim uczestnikom. To drugie już z kolei tak udane wydarzenie odczytujemy jako sygnał dużego zainteresowania treściami, które staramy się promować. Zapraszamy na Zjazd w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że odbędzie się on w jeszcze ciekawszej formule.
Nagrania z konferencji: