Relacja z V Zjazdu austriackiego – Kraków, 2017

18 grudnia 2017 Aktualności komentarze: 0

30 września 2017 r. odbył się V Zjazd austriacki, którego główną częścią była konferencja naukowa „Przedsiębiorczość — koło zamachowe rozwoju gospodarczego” na Uniwersytecie Ekonomicznym.

W wydarzeniu wzięło udział około 160 uczestników, w tym goście honorowi — głównie pracownicy naukowi krakowskich uczelni.

Konferencję rozpoczęliśmy wykładem Łukasza Jasińskiego z Instytutu Misesa i UMC-u „System ochrony zdrowia jako element gospodarki rynkowej, czyli jak przedsiębiorcy dbaliby o nasze zdrowie na nieskrępowanym rynku?”.

Jako drugi wystąpił fundator Instytutu Misesa dr Mateusz Machaj z prelekcją pt. „Przedsiębiorcy w regulowanej gospodarce rynkowej”, w swoim wykładzie zawierając wiele odniesień do najnowszej historii gospodarczej.

Następnie mieliśmy okazję posłuchać debaty „Dlaczego ekonomiści nie radzą sobie z przedsiębiorczością?”, podczas której wypowiadali się ekonomiści związani z Instytutem Misesa: Stanisław Kwiatkowski, dr Mateusz Machaj, dr. Jakub Bożydar Wiśniewski, a dyskusję moderował Mateusz Benedyk.

Przed obiadem krótką ale dynamiczną prelekcję pt, „Przedsiębiorczość – nowy optymizm” zaprezentował jeszcze Mikołaj Pisarski.

Po przerwie czekał na nas drugi panel dyskusyjny — tym razem tematyka miała mniej ekonomiczny charakter — „Demokracja czy ochlokracja. Czy władza demokratyczna może się ograniczać?”, w którym wzięli udział byli koordynatorzy Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii Olgierd Sroczyński, Karol Zdybel, Norbert Slenzok, a dyskusję poprowadził dr Krzysztof Turowski.

Ciekawymi a wręcz zabawnymi anegdotami z trudnego życia polskiego przedsiębiorcy uraczył nas dr Sławomir Mentzen podczas prelekcji o znaczącym tytule: „Praktyczne konsekwencje niepraktycznych regulacji”.

Wieczorową porą konferencję zakończył prof. Witold Kwaśnicki wykładem „Przedsiębiorca opoką dobrobytu”, w bardzo ciekawy sposób omawiając znaczenie przedsiębiorczości dla rozwoju cywilizacyjnego.

Po części oficjalnej przyszła kolei na integrację i networking. Po godzinie 20:00 — podobnie jak w zeszłym roku — spotkaliśmy się w restauracji na barce na Wiśle, mając możliwość podziwiania nocnej panoramy Zamku na Wawelu.

Dziękujemy prelegentom, gościom honorowym, osobom zaangażowanym w organizację i wszystkim uczestnikom. To drugie już z kolei tak udane wydarzenie odczytujemy jako sygnał dużego zainteresowania treściami, które staramy się promować.  Zapraszamy na Zjazd w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że odbędzie się on w jeszcze ciekawszej formule.

Nagrania z konferencji:

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572