„Burżuazyjna godność” Deirdre McCloskey dostępna w sprzedaży

3 stycznia 2018 Aktualności komentarze: 4

burżuazyjna godnośćW sklepie Instytutu Misesa można zakupić najnowszą książkę naszego wydawnictwa: Burżuazyjna godność. Dlaczego ekonomia nie potrafi wyjaśnić współczesnego świata? Deirdre Nansen McCloskey. Burżuazyjna godność jest najlepszym przedstawieniem kontrowersji związanych z początkami rewolucji przemysłowej. Ekonomiści od kilkudziesięciu lat wysuwają coraz to nowe hipotezy mające tłumaczyć, dlaczego to właśnie w Wielkiej Brytanii pod koniec XVIII wieku nastąpił nagły wzrost bogactwa.

McCloskey uczestniczyła aktywnie w tych badaniach od kilkudziesięciu lat i z czasem zdała sobie sprawę, że większość hipotez ekonomistów nie jest w stanie wytłumaczyć wzrostu tak gwałtownego jak ten, którego doświadczyła najpierw Wielka Brytania, a potem większość świata zachodniego. McCloskey tłumaczy w swojej książce, dlaczego rewolucji przemysłowej nie wyjaśnią: grodzenia, handel z koloniami, imperializm brytyjski, bliskość pokładów węgla, rozwój nauki czy lepsze geny Brytyjczyków. Zdaniem McCloskey kluczem do zrozumienia niespotykanego wcześniej rozwoju gospodarczego jest innowacyjna działalność przedsiębiorców, którzy niestrudzenie dokonują zmian w procesach produkcji i organizacji firm, czy eksperymentują z tworzeniem nowych dóbr. Tam, gdzie innowacyjni przedsiębiorcy byli pogardzani, tam do dzisiaj panuje bieda. Tam, gdzie społeczeństwo przyjęło szeroko burżuazyjne cnoty za swoje własne – gdzie przedsiębiorca stawał się społecznym bohaterem – tam nastąpił rozwój, pisze McCloskey.

Opinie o książce

Burżuazyjna godność to niezwykła podróż po faktach i teoriach dotyczących rewolucji przemysłowej i nowoczesnego wzrostu gospodarczego. Autorka skupia się na ideach, a w szczególności na rozprzestrzenianiu się idei związanych z godnością burżuazyjnego życia. […] Powszechny rozwój życia gospodarczego wymaga pojawienia się idei, które by legitymizowały działania powiązane z życiem gospodarczym i uznawały je za wartościowe z punktu widzenia moralności.

Peter J. Boettke

Jest to przede wszystkim traktat krytykujący historyczny materializm, będący grzechem zarówno lewicy, jak i prawicy. Należy jeszcze mocniej powiązać idee, tę „ciemną materię historii”, z historią wzrostu zamożności i innowacyjności.

Joel Mokyr

Zakup książki

Polskie wdanie książki McCloskey liczy sobie ponad 670 stron zamkniętych w twardej oprawie. Cena detaliczna książki to 79 zł. W sklepach z e-bookami można także kupić elektroniczną wersję książki, której cena detaliczna to 39 zł.

Polecamy także nagranie z dr Mateuszem Machajem, w którym tłumaczy on, dlaczego warto sięgnąć po książkę McCloskey.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

4 Komentarze “„Burżuazyjna godność” Deirdre McCloskey dostępna w sprzedaży

  1. Umowa z właścicielem praw zobowiązuje nas do stosowania e-booka z zabezpieczeniami. W naszym sklepie dodanie znaku wodnego do książki jest niemożliwe, więc korzystamy w tym przypadku tylko z zewnętrznych dystrybutorów. W najbliższych dniach e-book powinien być dostępny w największych sklepach z e-bookami – czekamy jeszcze na akceptację plików u jednego z dystrybutorów.

 1. Ebook jest dostępny w zewnętrznych sklepach, np.: https://www.ravelo.pl/nansen-mccloskey-deirdre,a235841.html

  Przy okazji gorąco zachęcam do zalogowania się i zainstalowania w przeglądarce przypomniajki serwisu FaniMani.pl
  https://fanimani.pl/instalacja-rozszerzenia/

  Przypominajka ta pozwala aktywoać darowiznę w setkach sklepów internetowych. Kupującego nic to nie kosztuje, a można wesprzec dodatkowo Instytut Misesa. Wystarczy się zalogować – np. przez facebooka – i kupować w jendym z kilkuset sklepów internetowych, które wspierają akcje – booking.com, oleole, allegro, aliexpress itp, itd. Przypominajka wskaże nam sklepy już z poziomu google 🙂

  FaniMani.pl w Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *