zjazduVI Zjazd Austriacki za nami! Powoli zaczynamy odliczanie i przygotowania do VII edycji, stawiając sobie za cel przebicie tegorocznego wydarzenia. Nie będzie to łatwe zadanie, gdyż tegoroczny Zjazd to blisko 200 uczestników i 15 prelegentów z całego świata.

Zjazd Austriacki, czyli największa w Polsce konferencja poświęconej austriackiej szkole ekonomii, odbył się w tym roku pod hasłem „Ludwig von Mises — ostatni rycerz liberalizmu”. To właśnie postać i myśli tego wybitnego ekonomisty oraz patrona naszego Instytutu były tematem większości wystąpień zaproszonych gości, a także przedmiotem dyskusji podczas paneli. W tym roku, za sprawą licznych prelegentów i słuchaczy, Zjazd nabrał charakteru międzynarodowego. Pokazuje to potencjał i szansę na rozwój tego wydarzenia, czego jako organizatorzy bardzo pragniemy.

W pierwszy dzień Zjazdu, podczas panelu dyskusyjnego, pochyliliśmy się nad tematem „Mises and Ethics”. W dyskusji głos zabrali: dr hab. Dariusz Juruś z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Jacek Gniadek SVD oraz dr Jakub Bożydar Wiśniewski z Instytutu Misesa. Nie mogło też zabraknąć wystąpienia założyciela naszej instytucji dr. hab. Mateusza Machaja, który w swoim wystąpieniu poruszył temat Open Systems and Socio-Economic Contestability. Na zakończenie dnia odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 15-lecia istnienia Instytutu Misesa. Już od 2003 roku działamy na rzecz edukacji ekonomicznej oraz promocji i rozwoju austriackiej szkoły ekonomii. Gala była okazją do spotkania z sympatykami naszej działalności, ożywionych rozmów i wspólnego toastu za dotychczasowe lata, bogate w mniejsze i większe sukcesy. Nie zwalniając jednak tempa, patrzymy z optymizmem w przyszłość i przygotowujemy nowe projekty.

Drugi dzień Zjazdu nie przypadkiem zbiegł się z 137. rocznicą urodzin naszego patrona, Ludwiga von Misesa. W trakcie tego dnia skupiliśmy się nad wkładem Misesa w rozwój teorii ekonomii oraz jego spojrzeniu na nierówności ekonomiczne. Oczywiście nie zabrakło tematów związanych z aktualną sytuacją gospodarczą na świecie. Podczas jednego z paneli dyskusyjnych prelegenci zajęli się problemami gospodarczymi Polski i Europy. Oprócz tego nasz zagraniczny gość, Federico N. Fernández, opowiedział o tragicznej sytuacji w Wenezueli i o tym, jakie spustoszenie w tym bogatym w zasoby naturalne kraju uczynił socjalizm. Przykłady z Wenezueli pokazują, że nasza misja i działalność są potrzebne, gdyż społeczeństwo świadome ekonomicznie nie dopuściłoby do zaistnienia takiej sytuacji. Na zakończenie konferencji głos zabrał charyzmatyczny mówca Jeffrey A. Tucker z USA. Wygłosił on wykład pod tytułem „Mises and the Two Faces of Anti-Liberalism”. Na konferencji Zjazd się nie zakończył. Po ostatnim wykładzie udaliśmy się na after partyi świętując sukces VI Zjazdu w zabytkowym austriackim forcie.

Hubert Wejman, Instytut Misesa

Jedna odpowiedź na „Relacja z VI Zjazdu Austriackiego”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cytat:
  • Zły ekonomista widzi tylko to, co bezpośrednio uderza wzrok; dobry ekonomista patrzy także dalej. Zły ekonomista widzi tylko bezpośrednie konsekwencje proponowanego kierunku polityki; dobry ekonomista spogląda także na konsekwencje dalsze i pośrednie. Zły ekonomista widzi tylko skutki, jakie dana polityka przyniosła lub przyniesie pewnej konkretnej grupie; dobry ekonomista bada także skutki, jakie polityka przyniesie wszystkim grupom. Henry Hazlitt
Mecenasi
Wspieraj Nas>>
We wrześniu wsparli nas:
Pan Michał Basiński
Pan Marek Bernaciak
Pan Wojciech Bielecki
Pan Bartosz Biernacki
Pan Rafał Boniecki
Pani Dominika Buczek
Pan Mirosław Cierpich
Pan Marcin Dabkus
Pan Michał Dębowski
Pan Wiktor Gonczaronek
Pan Jarosław Grycz
Pan Adrian Grzemski
Pan Maciej Grzymkowski
Pan Karol Handzel
Pan Tomasz Hrycyna
Państwo Paulina i Przemysław Hys
Pan Łukasz Jasiński
Pan Dominik Jaskulski
Pan Paweł Jegor
Pan Tomasz Jetka
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Jan Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Wojciech Kukla
Pan Konrad Kukulski
Pan Stanisław Kwiatkowski
Pan Tomasz Malinowski
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Państwo Magdalena i Marcin Moroniowie
Pan Igor Mróz
Pani Maksym Mydłowski
Pan Tomasz Netczuk
Pan Filip Nowicki
Pan Zbigniew Ostrowski
Pan Mikołaj Pisarski
Pan Bartłomiej Podolski
Pan Paweł Pokrywka
Pan Artur Puszkarczuk
Pan Michał Puszkarczuk
Pan Jakub Sabała
Pan Adam Skrodzki
Pan Sławomir Sławianowski
Pan Michał Sobczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Piotr Sowiński
Pan Łukasz Szostak
Pan Jan Tyszkiewicz
Pani Anna Wajs
Pan Adam Wasielewski
Pan Karol Więckowski
Pan Waldemar Wilczyński
Pan Tomasz Wojtasik
Pan Jakub Wołoszyn
Pani Mariola Zabielska-Romaszewska
Pan Waldemar Zdanowicz
Pan Karol Zdybel
Pracownik Santander Consumer Banku

Łącznie otrzymaliśmy 2 279,56 zł. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!

Znajdź się na liście>>
Lista mecenasów>>