Relacja z VI Zjazdu Austriackiego

4 października 2018 Aktualności komentarze: 1

zjazduVI Zjazd Austriacki za nami! Powoli zaczynamy odliczanie i przygotowania do VII edycji, stawiając sobie za cel przebicie tegorocznego wydarzenia. Nie będzie to łatwe zadanie, gdyż tegoroczny Zjazd to blisko 200 uczestników i 15 prelegentów z całego świata.

Zjazd Austriacki, czyli największa w Polsce konferencja poświęconej austriackiej szkole ekonomii, odbył się w tym roku pod hasłem „Ludwig von Mises — ostatni rycerz liberalizmu”. To właśnie postać i myśli tego wybitnego ekonomisty oraz patrona naszego Instytutu były tematem większości wystąpień zaproszonych gości, a także przedmiotem dyskusji podczas paneli. W tym roku, za sprawą licznych prelegentów i słuchaczy, Zjazd nabrał charakteru międzynarodowego. Pokazuje to potencjał i szansę na rozwój tego wydarzenia, czego jako organizatorzy bardzo pragniemy.

W pierwszy dzień Zjazdu, podczas panelu dyskusyjnego, pochyliliśmy się nad tematem „Mises and Ethics”. W dyskusji głos zabrali: dr hab. Dariusz Juruś z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Jacek Gniadek SVD oraz dr Jakub Bożydar Wiśniewski z Instytutu Misesa. Nie mogło też zabraknąć wystąpienia założyciela naszej instytucji dr. hab. Mateusza Machaja, który w swoim wystąpieniu poruszył temat Open Systems and Socio-Economic Contestability. Na zakończenie dnia odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 15-lecia istnienia Instytutu Misesa. Już od 2003 roku działamy na rzecz edukacji ekonomicznej oraz promocji i rozwoju austriackiej szkoły ekonomii. Gala była okazją do spotkania z sympatykami naszej działalności, ożywionych rozmów i wspólnego toastu za dotychczasowe lata, bogate w mniejsze i większe sukcesy. Nie zwalniając jednak tempa, patrzymy z optymizmem w przyszłość i przygotowujemy nowe projekty.

Drugi dzień Zjazdu nie przypadkiem zbiegł się z 137. rocznicą urodzin naszego patrona, Ludwiga von Misesa. W trakcie tego dnia skupiliśmy się nad wkładem Misesa w rozwój teorii ekonomii oraz jego spojrzeniu na nierówności ekonomiczne. Oczywiście nie zabrakło tematów związanych z aktualną sytuacją gospodarczą na świecie. Podczas jednego z paneli dyskusyjnych prelegenci zajęli się problemami gospodarczymi Polski i Europy. Oprócz tego nasz zagraniczny gość, Federico N. Fernández, opowiedział o tragicznej sytuacji w Wenezueli i o tym, jakie spustoszenie w tym bogatym w zasoby naturalne kraju uczynił socjalizm. Przykłady z Wenezueli pokazują, że nasza misja i działalność są potrzebne, gdyż społeczeństwo świadome ekonomicznie nie dopuściłoby do zaistnienia takiej sytuacji. Na zakończenie konferencji głos zabrał charyzmatyczny mówca Jeffrey A. Tucker z USA. Wygłosił on wykład pod tytułem „Mises and the Two Faces of Anti-Liberalism”. Na konferencji Zjazd się nie zakończył. Po ostatnim wykładzie udaliśmy się na after partyi świętując sukces VI Zjazdu w zabytkowym austriackim forcie.

Hubert Wejman, Instytut Misesa

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Komentarz “Relacja z VI Zjazdu Austriackiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *