Autor: Lawrence W. Reed
Źródło: fee.org
Tłumaczenie: Bartosz Pisarski
Wersja PDF

Artykuł z 31 października 2017 roku

halloweenAtrakcyjność Halloween polega częściowo na tym, że otrzymujemy coś atrakcyjnego wyłącznie dzięki temu, że pojawiamy się przed drzwiami naszych sąsiadów, a to z kolei przekłada się na nasze nawyki wyborcze.

Cóż, i znowu to samo — kolejne Halloween. To takie „święto”, na które nigdy nie czekam i zawsze odczuwam ulgę, kiedy się skończy.

Co jest nie tak z Halloween?

Jak każdego roku przez ostatnie 60 lat, w ten czy w inny sposób będę świętował dzisiejszej nocy. Będę siedział na skraju mojego podjazdu obok ogromnego kosza słodyczy i rozdawał je blisko 200 dzieciom, które, jak co roku, przyjdą pod mój dom. W myśl zasady, że „lepiej jest dawać, niż otrzymywać”, wolę dać cukierek, niż otrzymać namydlenie okien.

Aby ukryć moje zakłopotanie, będę czynił to z uśmiechem na twarzy.

(Jeżeli zastanawiacie się teraz, dlaczego zamierzam siedzieć na skraju podjazdu, robię to z dwóch powodów. Po pierwsze, jeżeli siedzę w środku, to wtedy, co kilka minut dzwoni dzwonek i psy dostają szału. Po drugie, ogromna większość rodziców w dzisiejszych czasach najwyraźniej nie mówi swoim dzieciom, tak jak czynili to moi rodzice, że nie powinno się wchodzić na cudze podwórko. Nie mówiąc już o deptaniu roślin czy aranżacji.)

Możecie spisać mnie na straty, jako stukniętego, drażliwego staruszka, który nie wie, na czym polega zabawa. Niemniej, jeśli naprawdę mnie znacie, to wiecie, że nie w tym rzecz. Mam problem z Halloween ze zgoła innych pobudek. Szczerze mówiąc, Halloween wydaje mi się po prostu świętem socjalistycznym.

Socjalistyczny wydźwięk Halloween

Kilkaset dzieci, większości których nie znam i nigdy wcześniej nie spotkałem, przyjdzie pod mój dom domagając się swoich „praw”. Oczywiście to wszystko będzie służyć jedynie rozrywce. Rozumiem to. W dodatku, to święto nie premiuje zupełnie roszczeniowej postawy, co byłoby dla mnie jeszcze bardziej irytujące. Dzieciaki naprawdę dają z siebie wszystko, aby zaskoczyć mnie swoim przebraniem. Niemniej mamy tutaj do czynienia z bezwarunkowym ultimatum: „cukierek albo psikus”. Zdecydowanie bardziej preferowałbym uczciwą, całkowicie dobrowolną wymianę, w której nie ma przegranych („win-win”): „Panie Reed, jeżeli zgrabimy u Pana liście, czy otrzymamy od Pana trochę ciasteczek z masłem orzechowym?”

Ta zjawisko nie byłoby warte napisania artykułu, jeżeli trwałoby do momentu ukończenia 16 czy 18 roku życia. Wtedy można byłoby potraktować je jako zachowanie charakterystyczne do momentu wejścia w dorosłość. Jednakże, prawdziwie przerażającą rzeczą w święcie Halloween jest to, że wielu ludzi nigdy z niego nie wyrasta.

Lata po zbieraniu Twoich słodyczy, niektórzy podczas wyborów głosują jak gdyby uczestniczyli w Halloween. Co więcej, w tym przypadku oni nawet się już nie przebierają i nie zadają sobie żadnego trudu. Wynajmują ludzi w niebieskich kostiumach z odznakami, aby zdobywali „łakocie” za nich. Te „łakocie” to państwowe świadczenia na kartki żywnościowe, pomoc zagraniczną, pożyczki studenckie i czego tylko dusza zapragnie.

Być może dzisiejszej nocy będę zachowywał się nieco inaczej niż dotychczas. Kiedy znów będę rozdawał ciasteczka, powiem uprzejmie do każdego młodzieńca: „skończ z tym, kiedy nadejdzie czas wyborów. Poczytaj, proszę, ten esej Davy’ego Crocketta („Not Yours to Give”), kiedy będziesz zajadał słodycze”.

A z pewnością będę o tym myślał cały czas, dopóki nie wyłączę świateł o godzinie 21:00.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cytat:
  • Ludzie zwalczają standard złota, ponieważ wolny handel chcą zastąpić narodową autarkią, pokój wojną, swobody polityczne totalitarną wszechwładzą rządu. Ludwig von Mises
Mecenasi
Wspieraj Nas>>
W październiku wsparli nas:
Pan Michał Basiński
Pan Marek Bernaciak
Pan Wojciech Bielecki
Pan Bartosz Biernacki
Pan Rafał Boniecki
Pani Dominika Buczek
Pan Mirosław Cierpich
Pan Marcin Dabkus
Pan Wojciech Dąbek
Pan Michał Dębowski
Pan Paweł Drożniak
Pan Tomasz Dworowy
Pan Wiktor Gonczaronek
Pan Jarosław Grycz
Pan Adrian Grzemski
Pan Maciej Grzymkowski
Pan Karol Handzel
Pan Tomasz Hrycyna
Państwo Paulina i Przemysław Hys
Pan Łukasz Jasiński
Pan Dominik Jaskulski
Pan Paweł Jegor
Pan Gustaw Jokiel
Pan Dominik Jureczko
Pan Paweł Jurewicz
Pan Jan Kłosiński
Pan Jan Kochman
Pan Sławomir Krawczyk
Pan Wojciech Kukla
Pan Tomasz Malinowski
Pan Miłosz Mazurkiewicz
Państwo Magdalena i Marcin Moroniowie
Pan Igor Mróz
Pan Mateusz Musielak
Pani Maksym Mydłowski
Pan Tomasz Netczuk
Pan Filip Nowicki
Pani Karolina Olszańska
Pan Zbigniew Ostrowski
Pan Arkadiusz Pierowski
Pan Mikołaj Pisarski
Pan Bartłomiej Podolski
Pan Paweł Pokrywka
Pan Artur Puszkarczuk
Pan Michał Puszkarczuk
Pan Jakub Sabała
Pan Adam Skrodzki
Pan Norbert Slenzok
Pan Michał Sobczak
Pan Radosław Sobieś
Pan Piotr Sowiński
Pan Jan Tyszkiewicz
Pani Anna Wajs
Pan Adam Wasielewski
Pan Waldemar Wilczyński
Pan Tomasz Wojtasik
Pan Jakub Wołoszyn
Pani Mariola Zabielska-Romaszewska
Pan Karol Zdybel
Pan Marek Zemsta
Pan Aleksander Żarnowski
Pracownik Santander Consumer Banku
Forum Obywatelskiego Rozwoju
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Łącznie otrzymaliśmy 9 447,94 zł. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!

Znajdź się na liście>>
Lista mecenasów>>