KRS: 0000174572
Powrót
Relacje

Relacja z zaawansowanych seminariów ekonomicznych z Deirdre McCloskey

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
Seminarium-zaawansowane-McCloskey.jpg

W dniach 7-8 grudnia 2018 r. we Wrocławiu odbyły się seminaria zaawansowane z teorii ekonomii. Inspiracją do prowadzenia seminariów są Privatseminar prowadzone przez Ludwiga von Misesa w Wiedniu i Nowym Jorku. Podczas spotkań uczestnicy dyskutują na podstawie przeczytanych tekstów naukowych – zarówno własnych, jak i klasycznych, ważnych prac.

W grudniu spotkaliśmy się we Wrocławiu, gdzie dyskutowało 17 osób. Do wzięcia udziału w dyskusji zostali zaproszeni absolwenci i absolwentki Szkoły Ekonomicznej Instytutu, którzy z wyróżnieniem zdali ustny egzamin z teorii ekonomii. To grono systematycznie się poszerza, więc seminaria z wydarzenia towarzyszącego Szkoły Ekonomicznej stały się osobnym projektem, który, mamy nadzieję, będzie regularnie przyciągał najbardziej utalentowane młode osoby zainteresowane ekonomią.

Oprócz absolwentów Szkoły w dyskusjach wzięli udział ekonomiści z Instytutu Nauk Ekonomicznych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego – prof. Witold Kwaśnicki, dr hab. Mateusz Machaj, dr Alicja Sielska i dr Arkadiusz Sieroń – i członkowie Rady Powierniczej Instytutu Misesa – dr Jakub Bożydar Wiśniewski oraz Jan Lewiński.

Uczestnicy dyskutowali w pięciu sesjach. Dwie były poświęcone tekstom stworzonym przez uczestników seminariów – rozdziałowi przygotowywanej rozprawy doktorskiej na temat interwencjonizmu w systemie ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych (autorem tej powstającej pracy jest Łukasz Jasiński) i rozdziałowi z powstającej rozprawy habilitacyjnej dr Arkadiusza Sieronia – poświęconej rozważaniom o polityce pieniężnej.

Kolejne dwie sesje dotyczyły kwestii bardziej teoretycznych. Pierwszą poświęciliśmy badaniu potrzebności (lub niepotrzebności) założenia o „przykrości pracy” do stworzenia ekonomii rynku pracy. Dyskusja odbyła się na podstawie fragmentów Ludzkiego działania Misesa i Ekonomii wolnego rynku Rothbarda. Druga dotyczyła komponentu ryzyka w rynkowej stopie procentowej – na podstawie tekstu J. G. Hülsmanna, który gościł niedawno w Polsce podczas Zjazdu Austriackiego.

W piątej sesji uczestniczył specjalny gość – prof. Deirdre McCloskey, która przebywała akurat przez kilka dni z wizytą w Polsce. Z autorką Burżuazyjnej godności dyskutowaliśmy na temat zbieżności i sporów w ujęciu rewolucji przemysłowej w pracach prof. McCloskey i w pracach Joela Mokyra, który chciałby widzieć przyczynę rewolucji przemysłowej w ideach oświeceniowych i postępie naukowym związanym z tymi ideami.

Wszyscy uczestnicy brali aktywny udział w dyskusjach i podzielali wrażenie, że takie seminaria są dobrą drogą do rozwoju ekonomii, jak i kariery naukowej.

Kategorie
Aktualności Relacje

Czytaj również

Witold-Kwasnicki_black

Relacje

Profesor Witold Kwaśnicki – wspomnienie

Hołd pamięci prof. Kwaśnickiemu oddają jego studenci.

384401808_1045264130244290_8797561116037369329_n

Relacje

Relacja z konferencji "Nowe kierunki badań nad libertarianizmem"

Dzięki zespołowi związanemu z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w dniach 28-29 września odbyła się w Toruniu konferencja "Nowe kierunki badań nad libertarianizmem".

MISES_GRUPOWE-12-1

Relacje

Za nami X edycja Szkoły Ekonomicznej

Wzięło w niej udział prawie 40 uczestników.

20231202_154511

Relacje

Za nami Zjazd Austriacki 2023 - relacja

Nie zabrakło na nim niezwykłych gości i angażujących tematów


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.