Relacja z zaawansowanych seminariów ekonomicznych z Deirdre McCloskey

10 stycznia 2019 Aktualności komentarze: 0

W dniach 7-8 grudnia 2018 r. we Wrocławiu odbyły się seminaria zaawansowane z teorii ekonomii. Inspiracją do prowadzenia seminariów są Privatseminar prowadzone przez Ludwiga von Misesa w Wiedniu i Nowym Jorku. Podczas spotkań uczestnicy dyskutują na podstawie przeczytanych tekstów naukowych – zarówno własnych, jak i klasycznych, ważnych prac.

W grudniu spotkaliśmy się we Wrocławiu, gdzie dyskutowało 17 osób. Do wzięcia udziału w dyskusji zostali zaproszeni absolwenci i absolwentki Szkoły Ekonomicznej Instytutu, którzy z wyróżnieniem zdali ustny egzamin z teorii ekonomii. To grono systematycznie się poszerza, więc seminaria z wydarzenia towarzyszącego Szkoły Ekonomicznej stały się osobnym projektem, który, mamy nadzieję, będzie regularnie przyciągał najbardziej utalentowane młode osoby zainteresowane ekonomią.

Oprócz absolwentów Szkoły w dyskusjach wzięli udział ekonomiści z Instytutu Nauk Ekonomicznych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego – prof. Witold Kwaśnicki, dr hab. Mateusz Machaj, dr Alicja Sielska i dr Arkadiusz Sieroń – i członkowie Rady Powierniczej Instytutu Misesa – dr Jakub Bożydar Wiśniewski oraz Jan Lewiński.

Uczestnicy dyskutowali w pięciu sesjach. Dwie były poświęcone tekstom stworzonym przez uczestników seminariów – rozdziałowi przygotowywanej rozprawy doktorskiej na temat interwencjonizmu w systemie ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych (autorem tej powstającej pracy jest Łukasz Jasiński) i rozdziałowi z powstającej rozprawy habilitacyjnej dr Arkadiusza Sieronia – poświęconej rozważaniom o polityce pieniężnej.

Kolejne dwie sesje dotyczyły kwestii bardziej teoretycznych. Pierwszą poświęciliśmy badaniu potrzebności (lub niepotrzebności) założenia o „przykrości pracy” do stworzenia ekonomii rynku pracy. Dyskusja odbyła się na podstawie fragmentów Ludzkiego działania Misesa i Ekonomii wolnego rynku Rothbarda. Druga dotyczyła komponentu ryzyka w rynkowej stopie procentowej – na podstawie tekstu J. G. Hülsmanna, który gościł niedawno w Polsce podczas Zjazdu Austriackiego.

W piątej sesji uczestniczył specjalny gość – prof. Deirdre McCloskey, która przebywała akurat przez kilka dni z wizytą w Polsce. Z autorką Burżuazyjnej godności dyskutowaliśmy na temat zbieżności i sporów w ujęciu rewolucji przemysłowej w pracach prof. McCloskey i w pracach Joela Mokyra, który chciałby widzieć przyczynę rewolucji przemysłowej w ideach oświeceniowych i postępie naukowym związanym z tymi ideami.

Wszyscy uczestnicy brali aktywny udział w dyskusjach i podzielali wrażenie, że takie seminaria są dobrą drogą do rozwoju ekonomii, jak i kariery naukowej.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572