Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

Cztery Drogi do Wolności

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 3 min
1555156137.png

Dzięki wydaniu „Problemu władzy politycznej" nasza seria „Biblioteka Myśli Wolnościowej” liczy już cztery książki. Każda z nich prezentuje unikalne uzasadnienia dla wolnościowych rozwiązań politycznych i gospodarczych. Jakie konkretnie drogi do wolności znajdzie Czytelnik naszej serii?

„Rząd wszechmogący"

Ludwig von Mises przedstawia zalety klasycznego liberalizmu z punktu widzenia utylitarysty. Autor pokazuje, jakie zagrożenia wiążą się ze stosowaniem polityki protekcjonizmu wobec zagranicy i etatyzmu wewnątrz kraju.

Taka polityka jest receptą na zastąpienie harmonijnej współpracy społecznej między ludźmi i narodami (jaką daje liberalizm), wrogością, wojną i zubożeniem, które są nieodłącznym wynikiem etatyzmu. Najlepszym przykładem takiej transformacji są Niemcy. Kraj ten stopniowo odchodził od połowy XIX wieku od wolności, polityki wolnorynkowej i skończył rządzony przez Hitlera i nazistów.

„Anty-Lewiatan"

Radosław Wojtyszyn w swojej książce przedstawia doktrynę Murraya Rothbarda – ucznia Ludwiga von Misesa. Ten amerykański ekonomista, historyk i filozof stworzył prawno-naturalne uzasadnienie dla filozofii libertariańskiej.

Książka dr. Wojtyszyna szczegółowo analizuje źródła i kierunki myśli Rothbarda. Stanowi znakomite kompendium dorobku tego bardzo produktywnego i wszechstronnego autora.

„Teoria socjalizmu i kapitalizmu"

„Teoria socjalizmu i kapitalizmu" to dzieło Hansa-Hermanna Hoppego, ucznia i współpracownika Rothbarda. Hoppe odszedł od prawno-naturalnej myśli swojego nauczyciela i stworzył nowe, oryginalne uzasadnienie dla libertarianizmu – tzw. etykę argumentacji.

W swojej książce Hoppe przedstawia i uzasadnia swoje podejście oraz analizuje społeczne, gospodarcze i etyczne skutki odejścia od pryncypiów wolności w różnych formach socjalizmu. Od sowieckiej Rosji, przez współczesne socjaldemokracje po rządy technokratów i konserwatystów.

„Problem władzy politycznej”

Z kolei Michael Huemer w „Problemie władzy politycznej” wychodzi od kilku prostych intuicji etycznych, które podzielają niemal wszyscy ludzie. Autor, korzystając tylko z tych przesłanek, podważa krok po kroku uzasadnienia istnienia państwa, jakie można spotkać w filozofii politycznej. Następnie pokazuje, jak mogłoby funkcjonować społeczeństwo bezpaństwowe i jak w swojej wolności radziłoby sobie z takimi zagrożeniami jak przestępczość, wojny czy terroryzm.

Nie są to czcze spekulacje. Huemer posługuje się bowiem bogatym dorobkiem innych nauk społecznych – stosunków międzynarodowych, ekonomii czy psychologii społecznej. Wszystko po to, by nakreślić realistyczną wizję ludzi żyjących harmonijnie bez władzy politycznej.

Te książki pokazują, jak silnym stanowiskiem w filozofii politycznej jest libertarianizm i klasyczny liberalizm. Można je bowiem uzasadniać korzystając z utylitaryzmu, teorii prawa naturalnego, etyki argumentacyjnej czy intuicjonizmu etycznego.

Do naszych przyjaciół, członków rodziny czy znajomych trafiają różne argumenty. Skorzystaj z tego, że nasza seria książek o wolności jest tak różnorodna i obdaruj poszczególnymi tytułami te osoby, do których bardziej pasuje konkretny sposób myślenia. W pakiecie taniej - kup 4 książki i zapłać jak za 3. Zapraszamy do naszego sklepu.

Zachęcamy do zakupów jeszcze przed Świętami – tylko teraz przewidzieliśmy darmową wysyłkę dla zamówień powyżej 150 zł.

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.