Relacja z wizyty prof. Cwika

12 czerwca 2019 Aktualności komentarze: 0

W dniach 30-31 maja we Wrocławiu gościł prof. Paul Cwik – wykładowca ekonomii i finansów w University of Mount Olive w Północnej Karolinie oraz Fellow amerykańskiego Mises Institute. Prof. Cwik uzyskał doktorat na podstawie pracy napisanej pod kierunkiem Rogera Garissona – najbardziej cenionego współcześnie badacza tematyki makroekonomicznej wśród ekonomistów austriackich. Nie dziwi zatem, że to właśnie makroekonomia zdominowała wrocławskie spotkania z prof. Cwikiem.

W czwartek 30 maja mogliśmy wysłuchać otwartego wykładu na temat różnic między austriackim a głównonurtowym podejściem do makroekonomii. Prof. Cwik przedstawił wyjaśnienia procesów rozwoju gospodarczego i cyklu koniunkturalnego z perspektywy austriackiej i skontrastował je z ramami teoretycznymi, jakie studenci spotkają w większości podręczników do makroekonomii. W wykładzie zwrócił także uwagę na tematykę odwróconej krzywej dochodowości – której poświęcił część swojej pracy naukowej – mogącej sygnalizować zbliżanie się recesji. Wykład – po przetłumaczeniu – postaramy się umieścić wkrótce na naszym kanale na YouTube.

Z kolei w piątek odbyły się seminaria zaawansowane, w których oprócz naszego amerykańskiego gościa uczestniczyli eksperci Instytutu i absolwenci naszych Szkół Ekonomicznych. Na czterech seminariach poruszano kolejno kwestie:

  • mikropodstaw współczesnych modeli makroekonomicznych (na podstawie tekstu dr. Krzysztofa Turowskiego);
  • różnic między neutralną stopą procentową w ujęciu banków centralnych a naturalną stopą procentową w ujęciu austriackim (na podstawie powstającej rozprawy habilitacyjnej dr. Arkadiusza Sieronia);
  • relacji między zmianą stopy procentowej a długością struktury produkcji (na podstawie artykułu dr. hab. Mateusza Machaja);
  • wpływu rezerwy cząstkowej na stabilność gospodarczą (na podstawie cyklu wpisów prof. Geroge’a Selgina).

Choć momentami dyskusje były dość gwałtowne i emocjonalne, to szczęśliwie na zakończenie dnia wszyscy uczestnicy chętnie stanęli do wspólnego zdjęcia. Prof. Cwik gratulował nam stworzenia tak żywego środowiska intelektualnego i zachęcał młodych adeptów szkoły austriackiej do przekucia uczestnictwa w dyskusjach na publikację tekstów i rozpraw naukowych.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572