Ludzkie działanie w formie audiobooka! Zaczynamy zbiórkę

2 sierpnia 2019 Aktualności komentarze: 5

Ludzkie działanie w formie audiobooka

„Ludzkie działanie” obchodzi w tym roku 70 lat. To ekonomiczne arcydzieło w pełni demaskuje jałowość i logiczne błędy w koncepcjach, które mocniej niż huragany niszczą gospodarki i społeczeństwa. Niestety także dziś odradzają się i szaleją po świecie szkodliwe ideologie oraz mity ekonomiczne – wystarczy wejść na dowolny portal informacyjny. To czas, by także w Polsce przypomnieć i rozpowszechnić intelektualną broń ciężkiego kalibru – dziedzictwo, które przekazał nam błyskotliwy wiedeński dżentelmen, niestrudzony, wnikliwy i bezkompromisowy krytyk intelektualnych urojeń – sam Ludwig von Mises.

Ludzkie działanie”: dlaczego audiobook?

W dzisiejszych czasach, gdy wielu osobom ciężko znaleźć czas na czytanie „grubych” książek, coraz popularniejsze stają się audiobooki. Wydanie „Ludzkiego działania” w takiej formie daje możliwość dotarcia z jego treścią do ogromnej grupy ludzi. Będzie można go słuchać podczas spacerów, w drodze do pracy, szkoły, a stanie w korkach wreszcie nabierze sensu! A ludzie nielubiący czytać nie będą mieli wymówki!

Ludzkie działanie” – zawartość książki

Książka stanowi chłodną, rzeczową rozprawę z socjalizmem, interwencjonizmem i wszelkimi odmianami pseudoekonomii. To gruntowny wykład prakseologii i głęboka refleksja nad prawidłowościami i ograniczeniami, jakim podlega ludzkie działanie. Po 1989 roku stało się oczywiste, że socjalizm nie może się udać. Mises wiedział o tym już w latach czterdziestych, a więc wtedy, kiedy wielu intelektualistów wiązało z tym ustrojem wielkie nadzieje.

„Ludzkie działanie” miało 4 wydania amerykańskie i zostało przetłumaczone na kilkanaście języków, w tym chiński, japoński, rosyjski i czeski.  „Ludzkie działanie” to lektura obowiązkowa nie tylko dla wykładowców uczelni ekonomicznych i ich studentów, lecz także wszystkich, którzy chcą zrozumieć, czym naprawdę jest ekonomia. Jako całościowy traktat ekonomiczny, obejmuje zagadnienia wszystkich głównych działów ekonomii, z czego Mises rozwija szczególnie:

 • metodologię,
 • teorię bankowości,
 • cykl koniunkturalny,
 • zagadnienie kalkulacji ekonomiczne w socjalizmie,
 • teorię interwencjonizmu.

Fragment książki można przeczytać w tym miejscu.

O autorze

Ludwig von Mises był najwybitniejszym obrońcą kapitalizmu i krytykiem socjalizmu w XX wieku, najważniejszym przedstawicielem austriackiej szkoły ekonomii, nauczycielem Hayeka, Rothbarda oraz wielu innych ekonomistów i naukowców. Przez całe dorosłe życie pisał i wykładał w wielu krajach. Jest autorem kilkudziesięciu książek i ponad 250 artykułów. Pierwsza dłuższa praca Theorie des Geldes und der Umlaufsmittel (Teoria pieniądza i kredytu, 1912) przyniosła mu uznanie w całej Europie. W kolejnej znakomitej książce Die Gemeinwirtschaft: Untersuchungen über den Sozialismus (Socjalizm, 1922) Mises przewidział upadek socjalizmu. Po Anschlussie Austrii Mises wyjeżdża do Szwajcarii, gdzie publikuje Nationalökonomie: Theorie des Handelns und Wirtschaftens (1940). W 1940 roku przenosi się do USA. Tu ukazuje się Human Action (1949) – rozszerzona, angielska wersja Nationalökonomie. Human Action, czyli „Ludzkie działanie” – opus magnum Misesa – zostało przetłumaczone na większość języków europejskich.

Wsparcie

Zachęcamy do finansowego wsparcia wydania audiobooka pod adresem: www.wesprzyj.mises.pl. Na darczyńców czekają wyjątkowe nagrody. Szczególnie zachęcamy do zapełniania progów:

 • 200 zł, dzięki któremu można otrzymać kolekcjonerskiego audiobooka w formie pendrive’a z wizerunkiem Ludwiga von Misesa oraz eleganckie papierowe wydanie „Ludzkiego działania” w twardej oprawie,
 • przy wsparciu w wysokości 1 500 zł, oprócz powyższych korzyści, imię i nazwisko Darczyńcy zostanie wyczytane na początku audiobooka.

Tych, którzy nie mogą wesprzeć nas wpłatą pieniężną, zachecamy do udostępniania naszych postów w mediach społecznościowych oraz przekazania informacji o naszym projekcie bliskim i znajomym. Wszystkie ręce na pokład!

Za każde okazane wsparcie już teraz serdecznie dziękujemy!

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

5 Komentarze “Ludzkie działanie w formie audiobooka! Zaczynamy zbiórkę

 1. Moje pierwsza refleksja: jak można wydać książkę ekonomiczną w formie audiobooka, skoro zwykle zawiera ona mnóstwo tabelek i wykresów. No, ale akurat mam wydanie papierowe „Ludzkiego działania” (wydane przez niejaki Instytut Ludwika von Misesa) i sprawdziłem. Otóż na 775 stronach nie ma ANI JEDNEJ TABELKI I ANI JEDNEGO WYKRESU. To jest mistrz! Teraz takich ekonomistów już nie robią.

  1. A jednak! 🙂 To prawda, że nie ma zbyt wielu książek ekonomicznych w formie audiobooka. Dotychczas w tej kategorii mogliśmy znaleźć co najwyżej poradniki biznesowe lub wspomnienia znanych menedżerów. Dlatego tym większe nadzieje wiążemy z tą pozycją. Pozdrawiam!

 2. To na prawdę miło, że wykorzystujecie moje teksty promocyjne sprzed 11 lat. Szkoda, że dodatki zawierają błędy, np.: Mises rozwija szczególnie:

  metodologę,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572