Tarcza antykryzysowa Instytutu Misesa

27 marca 2020 Aktualności komentarze: 4

W Polsce nastąpił silny spadek produkcji wymuszony koniecznością zostania w domu i unikaniem dużych skupisk ludzi. Odpowiednia polityka gospodarcza powinna zachęcać do skupienia obecnych skromnych sił wytwórczych do produkcji najbardziej potrzebnych dóbr i usług. Nie powinna jednocześnie zwiększać obciążeń kurczącego się prywatnego sektora – obecnie ciężar utrzymania państwa spada na mniejszą niż wcześniej liczbę producentów. Każdy wzrost wydatków państwa, nowy dług publiczny, kreacja nowego pieniądza stanowią dodatkowe obciążenie dla osłabionego już sektora wytwórczego.

Należy skoncentrować się na zmniejszaniu obciążeń administracyjnych i fiskalnych, aby dostępne czynniki produkcji mogły przynieść jak największą liczbę potrzebnych całemu społeczeństwu produktów.

W takiej sytuacji najważniejsze zalecenia można streścić trzema hasłami: potrzebujemy deregulacji; zmniejszenia wydatków publicznych i podatków oraz konserwatywnej i ostrożnej polityki pieniężnej. Szczegółową, choć wciąż niezupełną, listę zaleceń przedstawiliśmy w tej prezentacji.

Opracowaliśmy także „mapę”, która przedstawia założenia opisane przez nas w prezentacji. Ilustracja jest dostępna w tym miejscu.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

4 Komentarze “Tarcza antykryzysowa Instytutu Misesa

  1. Pomysł świetny, ale nie dla władzy. Sektor państwowy po prostu będzie zbierał od tych co produkują i poszerzał aparat, a reszta będzie jadła ochłapy z pańskiego stołu – jakieś marne zasiłki itp.. Zawsze tak było i póki ludzie nie wyjdą oddolnie z konkretnymi działaniami nakierowanymi na ciągłe i silne naciskanie rządu nie będzie inaczej. W Polsce dominuje bierność wynikająca z atomizacji skutecznie prowadzonej przez kolejne rządy, więc nie przewiduję żadnej redukcji biurokracji. Polacy są rozbici przez kliki podłączone do państwowych kroplówek. Przewiduje raczej wariant, w którym nieco zbliżymy się do Wenezueli. Władza pozwala sobie na tyle na ile my jej pozwalamy. Może wirus coś zmieni, ale wątpię, że na lepsze.

  2. Nie! To jest jedna wielka totalna socjalistyczna bzdura PRL bis neo komuna za pieniądze podatników! Zgroza! Podatki podatki podatki to jest klucz do sukcesu, w tym wypadku wysokie, do upadku firm, działalności, w końcu samego tzw.państwa! Acha, prywaciarze teraz pracują, firmy, dzielności, bo skąd przychód, dochód pensje i podatki?!, reszta kraju siedzi w domu i czeka na zmilowanie i oni dostaną pensję! A priori! Przynajmniej te 80%!Mimo wszystko i co by się nie działo, nawet gdy budżet będzie pusty! Zgroza tzw.komuny!

  3. Im mniej państwa, rządu, władzy, parlamentu!/sejmu, senatu, urzedasow/biurokracji, ustaw, uchwal, rozporzadzen, dyrektyw, tzn. Całego tego chorego nieudolnego Systemu tym lepiej!
    Pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572