Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Ochrona zdrowia

Hunter: Lekarz ułatwia biednym dostęp do operacji serca dzięki masowej produkcji

2
Brittany Hunter
Przeczytanie zajmie 7 min
Hunter_Lekarz-ułatwia-biednym-dostęp-do-operacji-serca-dzięki-masowej-produkcji.jpg
Pobierz w wersji
PDF

Autor: Brittany Hunter
Źródło: fee.org
Tłumaczenie: Przemysław Rapka
Wersja PDF

Służba zdrowia to drażliwy temat. Na tyle drażliwy, że porównywanie jej do czegoś tak bezosobowego jak masowa produkcja samochodów wydaje się niemal bezduszne. A co, jeśli część najpoważniejszych problemów służby zdrowia, jak rosnące koszty operacji chirurgicznych, moglibyśmy rozwiązać traktując szpital tak, jak Ford fabrykę przy Piquette Avenue?

W latach 20. XX wieku Hendry Ford zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny, gdy wprowadził metodę masowej produkcji samochodów, na które było stać klasę średnią. Przed epoką forda T samochody były luksusem dla najbogatszych. Jednak dzięki korzyściom skali i linii produkcyjnej Ford opanował sztukę masowej produkcji. Dzięki maksymalizacji produkcji samochodów mógł obniżyć koszt krańcowy, co z kolei pozwoliło wielkiej rzeszy ludzi na zakup samochodu.

Co jednak może nam powiedzieć model T Henry’ego Forda o redukcji kosztów operacji i ułatwieniu dostępu do nich ludziom? Bardzo dużo, jak się okazuje.

W miarę, jak rosną koszty opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych, wiele osób nie jest w stanie zapłacić za zabiegi, których potrzebują. Osoba potrzebująca operacji na otwartym sercu w Stanach Zjednoczonych może otrzymać do zapłaty rachunek w wysokości miliona dolarów. Podczas gdy politycy kłócą się, jak obniżyć koszty opieki zdrowotnej, innowatorzy z sektora medycznego korzystają z metody Henry’ego Forda. Jednym z takich innowatorów jest dr Devi Shetty.

Nieco inny lekarz

Od kiedy był małym chłopcem dorastającym w południowych Indiach, Shetty wiedział, że chce zostać lekarzem. Jako dziecko nieraz obserwował z podziwem, jak lekarze z pobliskiego Mangalore cucili jego ojca za każdym razem, gdy ten zapadał w śpiączkę cukrzycową. Z tego powodu Shetty i ośmioro jego braci i sióstr nabrało wielkiego szacunku do profesji, która tyle razy uratowała życie ich ojca.

Gdy był w piątej klasie nauczyciel Shetty’ego z ekscytacją poinformował klasę, że powiodła się pierwsze operacja transplantacji serca na świecie. Gdy koledzy i koleżanki Shetty’ego zachwycali się informacją, Shetty doznał oświecenia: postanowił zostać kardiochirurgiem. Po ukończeniu szkoły medycznej w Indiach Shetty wyjechał do Anglii, gdzie był kardiochirurgiem w prestiżowym Guy Hospital w Londynie przez 6 lat. Chociaż był zadowolony ze swojej pracy, postanowił wrócić do domu w Indiach po tym, jak znany przedsiębiorca zaproponował mu stanowisko w nowej klinice kardiologicznej, którą otwierał w Kalkucie. Ta decyzja i przypadki, z jakimi spotkał się w trakcie swojej praktyki w szpitalu, zmieniły później przebieg kariery dr Shetty’ego.

Powróciwszy do Indii dr Shetty stał się znany po tym, jak zajmował się znaną katolicką misjonarką Matką Teresą po jej ataku serca. Po udanej operacji i pełnej rekonwalescencji, która uratowała życie Matki Teresy, przyszła święta poprosiła, by Shetty został jej osobistym lekarzem — oferta, której Shetty nie mógł odrzucić. Chociaż ta dosyć znana pacjentka sprawiła, że dr Shetty stał się znany, to tak naprawdę jego podejście do operacji serca sprawiło, że dr Shetty jest nieprzeciętnym lekarzem.

Pracując dalej jako kardiochirurg w Kalkucie, Shetty smucił się, że większość jego pacjentów nie było stać na zabieg. 2400 dolarów to dużo pieniędzy, których większość z jego pacjentów po prostu nie miała. „Kiedy mówiłem pacjentom o kosztach, ci wychodzili. Nawet nie prosili o obniżenie ceny”, powiedział kiedyś. Ale dr Shetty nie mógł stać z boku i pozostawić pacjentów bez opieki. Zamiast tego, znalazł sposób, aby zrewolucjonizować kardiochirurgię patrząc na nią z przedsiębiorczego punktu widzenia.

Podobnie jak Henry Ford, Shetty miał pomysł na zapewnienie przeciętnemu człowiekowi usługi, która dotąd była uznawana za luksus, na który stać wyłącznie bogatych.

Korzyści skali

Skoro dr Shetty chciał obniżyć ceny operacji, musiał obniżyć koszty oraz zmaksymalizować efekty. Jednak by móc podjąć tego typu decyzje, musiał założyć własny szpital. I tak zrobił.

W 2001 roku otwarł Narayana Hrudayalaya Hospital. Finansowana wyłącznie ze środków prywatnych placówka miała ponad 1000 łóżek. Żeby zrozumieć, dlaczego jest to tak imponująca liczba, dodajmy, że w Stanach Zjednoczonych przeciętny szpital ma 160 łóżek dla pacjentów po operacjach serca. Dlatego szpital mógł znacząco zwiększyć liczbę operacji, które mogły być wykonywane każdego dnia. Dzięki temu spadły również koszty — i to znacznie.

Jak podaje Harvard Business School:

Celem szpitala było zaoferowanie opieki zdrowotnej masom [...] Interesującą cechą przedsięwzięcia jest zdolność do zaoferowania takich skomplikowanych operacji, jak CABG (powszechnie znana, jako zakładanie bajpasów) za około 2000 dolarów, co jest znacznie niższą ceną niż w innych podobnie wyposażonych szpitalach w Indiach.

Dla porównania ta sama operacja w Stanach Zjednoczonych kosztuje pacjenta około 75 435 dolarów. Jest tak ponieważ w wielu krajach, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, ustanowione są regulacje, które ograniczają liczbę operacji, jakie mogą być wykonane przez każdego chirurga. Z tego powodu większość szpitali w Stanach Zjednoczonych wykonuje jedynie 32 operacje serca dziennie. Ograniczanie liczby operacji wykonywanych każdego dnia jest regulacją na przekór popytu rynkowego i służy utrzymywaniu wysokich kosztów operacji poprzez kontrolę podaży.

W szpitalu Shetty’ego lekarze dostosowują się do popytu; jeśli pacjent potrzebuje operacji, to znajdą sposób, by zaspokoić zgłaszany popyt. Shetty i jego zespół wykonują średnio 300 operacji serca dziennie. Doktor Shetty w ciągu swojej kariery sam przeprowadził około 20 000 operacji. Ta około sześć razy więcej, niż oczekiwana liczba operacji wykonana przez przeciętnego amerykański chirurga w ciągu swojego życia. Mając 62 lata, dr Shetty ma jeszcze wiele operacji do wykonania.

Wypowiadając się o swoim wyjątkowym modelu opieki medycznej, Shetty powiedział:

Japońskie firmy na nowo odkryły proces produkcji samochodów. To samo robimy w służbie zdrowia. To, czego służba zdrowia potrzebuje, to innowacyjne procesy, nie innowacyjne produkty.

Chociaż wielu chwali osiągnięcia Shetty’ego, inni niepokoją się, że wzrost ilości operacji może doprowadzić do spadku jakości:

„Z jednej strony, to jest kapitalny pomysł. Moim jedynym zmartwieniem jest fakt, że gdy starasz się osiągnąć hurtową liczbą operacji, często z czegoś rezygnujesz — zazwyczaj jest to jakość”, powiedział indyjski lekarz Amit Varma. Dodał następnie: „Myślę, że osiągnął punkt, gdzie zwiększenie ilości operacji może odbyć się kosztem zdrowia pacjentów, jeśli nie zostaną wdrożone solidne procedury całego procesu i przeprowadzania operacji”.

Chociaż jest trochę racji w zmartwieniach Varmy, to w przypadku Shetty’ego wydaje się dziać coś całkowicie odwrotnego. Narayana Hrudayalaya Hospital wykazuje śmiertelność na poziomie 1,4%, a przeciętna w szpitalach w Stanach Zjednoczonych wynosi 1,9%. Jednak nawet to porównanie nie przedstawia całego obrazu, jak stwierdził Wall Street Journal:

Nie da się właściwie porównać wskaźników śmiertelności, jak twierdzi doktor Shetty, ponieważ on nie koryguje swojego wskaźnika śmiertelności w celu odzwierciedlenia innych schorzeń i wieku pacjentów, co określa się mianem wskaźnika śmiertelności skorygowanego o ryzyko. National Accreditation Board for Hospitals & Healthcare Providers pyta się szpitale o wskaźniki śmiertelności operacji nieskorygowane o ryzyko.

Sukces dr Shetty’ego wyglądałby jeszcze bardziej imponująco, gdyby skorygować wskaźnik o ryzyko, ponieważ jego pacjenci często nie mają dostępu do nawet podstawowej opieki zdrowotnej i cierpią na zaawansowane choroby kardiologiczne, gdy w końcu przychodzą na operację.

Zapytany o to, jak jego chirurdzy są w stanie wykonać tak wiele wysokiej jakości operacji, dr Shetty odpowiada:

Praktyka czyni mistrza. Uczą się poprzez praktykę. Im więcej razy coś zrobisz, tym lepszy w czymś jesteś.

Przyszłość opieki zdrowotnej

Chociaż już ocalił i zmienił życia wielu osób, dr Shetty nie ma zamiaru poprzestać na operacjach serca. W miarę, jak rosną koszty opieki medycznej, rozwija się również turystyka medyczna. Ponieważ tak wiele państw surowo reguluje opiekę zdrowotną, innowacje są niemal niemożliwe. W rezultacie wielu Amerykanów i Europejczyków decyduje się na podróż za granicę w poszukiwaniu znacznie tańszej służby zdrowia. I spotykając takich lekarzy, jak dr Shetty, kto może ich winić?

Kontynuując swoją misję uczynienia wysokiej jakości opieki zdrowotnej dostępnej dla wszystkich, Shetty zaangażował się w projekt Health City. Znajdujące się na Kajmanach Health City jest miejscem, gdzie wielu protegowanych Shetty’ego obecnie praktykuje. Oferując usługi medyczne za jedną trzecią kosztów służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych, Health City stało się głównym celem turystów medycznych. W rzeczywistości wiele zabiegów jest oferowanych w pakiecie z przelotem i zakwaterowaniem w znacznie niższych cenach niż w Stanach Zjednoczonych.

Lokalizacja jest istotna nie tylko ze względu na amerykańskich klientów szukających niższych cen opieki zdrowotnej: Kajmany są blisko takich miejsc, jak na przykład Karaiby. Jak wyjaśnia Shetty:

Na Karaibach żyje 40 milionów ludzi. Przed powstaniem Health City jedyną możliwością uzyskania dostępu do poważnego zabiegu medycznego były Stany Zjednoczone — zakładając, że pacjenta było na to stać. W tym momencie mają alternatywę.

Traktując służbę zdrowia jak produkt dla mas, Shetty zwiększył jakość usług medycznych, jednocześnie sprawiając, że usługi są dostępne pod względem finansowym dla znacznie szerszego zakresu ludzi. Zamiast polegać na rządzie i liczyć, że naprawi on służbę zdrowia, powinniśmy polegać na takich innowatorach, jak dr Devi Shetty.

Źródło ilustracji: Adobestock

Kategorie
Ekonomia sektora publicznego Ochrona zdrowia Teksty Tłumaczenia

Czytaj również

March_Amerykańscy regulatorzy znów szkodzą pacjentom

Ochrona zdrowia

March: Amerykańscy regulatorzy znów szkodzą pacjentom

Czy zwiększenie bezpieczeństwa jest warte ryzyka związanego z usunięciem produktu z rynku?

Ashton_Pozwólmy eksperymentować z opieką zdrowotną

Ochrona zdrowia

Ashton: Pozwólmy eksperymentować z opieką zdrowotną

O decentralizacji ochrony zdrowia.

Jasiński_3 sposoby na (pro)rynkowe zmiany w systemie ochrony zdrowia w Polsce

Ochrona zdrowia

Jasiński: 3 sposoby na (pro)rynkowe zmiany w systemie ochrony zdrowia w Polsce

Mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego systemu.

Nemeth_Ribeiro_Deregulacja_to_sposób_na_zwiększenie_podaży_usług_medycznych

Ochrona zdrowia

Nemeth, Ribeiro: Deregulacja to sposób na zwiększenie podaży usług medycznych

Wielu przedsiębiorców, jak i polityków uznało rozszerzenie możliwości operacyjnych szpitali i innych placówek medycznych za adekwatną odpowiedź na szerzenie się wirusa COVID-19.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 2
Łukasz Mastalerek

Cieszę się że tacy lekarze jak dr.Shetty odnoszą sukcesy,jednak niestety ogromna większość studentów medycyny studiuje z myślą o tym aby się na swojej profesji jedynie bogacić natomiast kwestie zdrowia pacjentów nie są priorytetem,lekarz aby się bogacić musi mieć spore grono pacjentów,które się powiększa,ci pacjenci co jakiś czas muszą do niego wracać,leki muszą się stale sprzedawać,bo nikomu się nie opłaca jednorazowo uwolnić pacjenta od jakiejkolwiek dolegliwości raz na zawsze,prawdziwy lekarz nie będzie nigdy biznesmenem a biznesmen nigdy nie zostanie prawdziwym lekarzem,jest to dosyć smutne jednak prawdziwe,dlatego jedyny system gwarantujący lekarską rzetelność i dbałość o zdrowie pacjenta to taki,gdzie lekarzowi bardziej opłaca się utrzymywać pacjenta w zdrowiu przez całe życie chroniąc go dożywotnio od zapadalności na choroby niż leczyć go z tych chorób,ale w świecie wielkich korporacji medycznych ten racjonalny i skuteczny plan jest jedynie marzeniem bez jakichkolwiek szans na realizację.

Odpowiedz

Biniu

Nie zgadzam się z Twoim rozumowaniem. Po pierwsze aby wystąpiła sytuacja, że lekarzowi zależy na utrzymywaniu pacjenta w stanie pernamentnej choroby musi być ograniczony popyt chorych przy stałej podaży usług medycznych lub podaż większa od popytu. Aktualnie prawie wszędzie na świecie mamy sytuacje niedoboru usług medycznych do ilości potrzebujących.
Poza tym człowiek nigdy nie kieruje się tylko ilością uzyskanych pieniędzy. Jest wielu lekarzy, którzy starają się uzdrawiać ludzi.

Faktycznie problemem medycyny współczesnej jest przytłaczająca masa regulacji, która zatrzymuje ją w rozwoju i powoduje ciągły wzrost kosztów.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.