Wójcik: Austriacka szkoła ekonomii wobec współczesnych zagadnień ekonomicznych

4 lipca 2020 Prace Dyplomowe komentarze: 0

Autor: Mateusz Wójcik

Miło nam opublikować kolejną pracę dyplomową nawiązującą do szkoły austriackiej, tym razem jest to praca licencjacka wykonana w Katedrze Teorii Ekonomii Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pod kierunkiem dr. hab. prof. UWM Rafała Warżały.

Streszczenie

Niniejsza praca została poświęcona próbie syntetycznego przedstawienia i analizie teorii ekonomii opartej na dorobku intelektualnym austriackiej szkoły ekonomii. Ponadto została podjęta próba zaproponowania stanowiska opartego na austriackiej teorii wobec wybranych zagadnień makroekonomicznych. W celu wypracowania owego stanowiska odniesiono się do metodologii austriackiej szkoły ekonomii oraz austriackich koncepcji dotyczących zarówno funkcjonowania społeczeństwa, jak i roli oraz natury państwa jako instytucji.

Źródłem wiedzy na temat austriackiej teorii ekonomii była literatura ekonomistów, którzy utożsamiali się z austriacką szkołą lub w zdecydowany sposób stosowali austriacką metodykę do przeprowadzania swoich analiz — z naciskiem na ekonomistów najbardziej popularnych w tym środowisku naukowym. Wiedza ta została wykorzystana do zaprezentowania obserwacji „austriackich” ekonomistów dotyczących społeczeństwa oraz poszczególnych problemów gospodarczych. Ponadto obserwacje te zostały poszerzone o własne refleksje.

Dokonawszy identyfikacji instytucji państwa jako hegemonicznego tworu, określenia granic ekonomicznej analizy oraz wyjaśnienia natury społeczeństwa i rynku za pośrednictwem austriackiej teorii; wysunięto propozycję interpretacji takich problemów jak monopole, bezrobocie i nierówności społeczne. Dodatkowo zasugerowano wskazówkę dotyczącą formowania systemów społecznych w obliczu problemu „dobrobytu społecznego” w postaci katalaktyczej efektywności.

Całość pracy w formacie PDF

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Avatar

O Autorze:

Mateusz Wójcik

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572