Ludzkie gadanie #13 Carl Menger: życie i twórczość

15 października 2020 Aktualności komentarze: 0

W najnowszym, trzynastym już odcinku „Ludzkiego gadania”, Mateusz Benedyk rozmawia z drem Krzysztofem Turowskim o Carlu Mengerze. Postać założyciela ASE jest jak najbardziej na czasie, gdyż w przyszłym roku mija 150 lat od wydania jego Zasad ekonomii. Dzięki naszym staraniom, Prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel, zobowiązał się do uhonorowania tego wybitnego ekonomisty w mieście jego urodzin. Pisaliśmy o tym na naszym Facebook’u:

Mateusz Benedyk przepytuje swojego gościa z wiedzy o Carlu Mengerze, a wiedza ta okazuje się ogromna. Od krótkiej biografii Mengera rozmówcy przechodzą do zarysowania intelektualnego klimatu Wiednia końca XIX wieku – dowiecie się, z kim Menger toczył spory, a czyją myślą się inspirował. Rozmowa następnie schodzi w bardziej prozaiczne rejony – na politykę i romanse. Czy tutaj wkład Mengera był równie duży co w ekonomii?

Panowie omawiają:

  • czy warto świętować 150-lecie wydania Zasad ekonomii Mengera w 2021 r.?
  • kim był Carl Menger?
  • czy Menger złapał naukową zadyszkę po Zasadach ekonomii?
  • jakie stanowisko metodologiczne prezentował Menger?
  • czy zasadne jest wiązanie austriackiej szkoły ekonomii z filozofią Franza Brentano?
  • jakie poglądy polityczne miał Menger?
  • dlaczego zmuszono go do przejścia na wcześniejszą emeryturę?
  • czy Mises bezpośrednio poznał Mengera?

Przypominamy, że „Ludzkie gadanie” dostępne jest na YouTube oraz najpopularniejszych serwisach podcastowych: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Anchor, Breaker, RadioPublic oraz Overcast. Zapraszamy do odsłuchu!

Jeśli chcesz więcej takich podcastów, wesprzyj Instytut darowizną klikając w ten link. Dziękujemy!

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572