Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

„Katastrofa prohibicji narkotykowej" — przeczytaj najnowszy raport Instytutu Misesa

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
grafika.png

Od dziesięcioleci praktycznie wszystkie państwa na świecie prowadzą tzw. „wojnę z narkotykami”. Jakie są ku temu argumenty? Jak skuteczne w tych działaniach są państwa? Jak kolejne regulacje wpływają na produkcję i konsumpcję narkotyków? Czy dekady walki państw z narkotykami przyniosły jakikolwiek pozytywny skutek? Na te wszystkie pytania odpowiada doktor Arkadiusz Sieroń w raporcie Instytutu Misesa „Katastrofa prohibicji narkotykowej”.

POBIERZ TERAZ

Temat liberalizacji prawa narkotykowego co jakiś czas pojawia się w mediach i zawsze wzbudza skrajne emocje. Mimo coraz silniejszych argumentów za zakończeniem prohibicyjnej polityki narkotykowej opartych zarówno na badaniach naukowych, jak i kolejnych empirycznych przykładach nadal w ogromnej większości krajów wszelka konsumpcja i produkcja narkotyków są zakazane. Autor pokazuje możliwą alternatywną politykę narkotykową i jej potencjalne pozytywne skutki w wymiarze ekonomicznym i społecznym.

Polityka narkotykowa na świecie

W USA kolejne stany legalizują marihuanę, a w Oregonie zdekryminalizowano posiadanie jakichkolwiek narkotyków. Marihuana jest obecnie legalna w Gruzji, Kanadzie, RPA i Urugwaju. Polska i wiele innych krajów zalegalizowało marihuanę w celach leczniczych. Doświadczenia krajów, w których dokonano legalizacji bądź dekryminalizacji marihuany i innych narkotyków, jasno pokazują, że państwowa krucjata przeciw narkotykom przynosi znacznie więcej szkód niż korzyści.

Skuteczność państwowych regulacji

Oczywiście intencje autorów kolejnych regulacji z pewnością są bardzo szlachetne. Jednak — jak podkreśla autor raportu — nie można oceniać działań po ich intencjach. Słuszność działań ocenia się po ich efektach. A te jasno pokazują, że obecna polityka narkotykowa nie przynosi pożądanych efektów w którymkolwiek wymiarze. Jak pisze Arkadiusz Sieroń „Zapomniano jednak, że tak jak ubóstwa nie można wyeliminować ustawą, tak nie można wyeliminować popytu poprzez zwykły zakaz konsumpcji”. Samo wprowadzenie przepisów zakazujących produkcji i spożycia narkotyków nie sprawiło, że problem z dnia na dzień się rozwiązał. Wręcz przeciwnie problem każdego dnia się pogłębia. Dlaczego więc wciąż wykorzystywane są te same, nieskuteczne metody?

Pobierz raport już teraz!

Zachęcamy do przeczytania całego raportu „Katastrofa prohibicji narkotykowej”, który jest dostępny w formacie PDF na stronie raporty.mises.pl. Raport można przeczytać bezpłatnie po podaniu adresu e-mail.

Kategorie
Aktualności Raporty

Czytaj również

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.