Dziesięć rozwiązań, które wyprowadzą Polskę z kryzysu – przeczytaj raport Instytutu Misesa

16 października 2021 Aktualności komentarze: 0

W ubiegłym roku postanowiliśmy opracować dziesięć rozwiązań, jak konkretnie polepszyć sytuację gospodarczą naszego kraju – zwłaszcza w obliczu kryzysu. Opisaliśmy je w raporcie „Dziesięć rozwiązań, które wyprowadzą Polskę z kryzysu”. Pomysły w nim zawarte dotyczą tak ważnych dziedzin jak system emerytalny, ochrona zdrowia czy podatki.

POBIERZ TERAZ

Zawartość raportu

Każda z dziesięciu propozycji jest wsparta badaniami ekonomistów z różnych szkół, o różnych wrażliwościach, głosujących na partie z przeciwnych stron politycznych barykad. Jesteśmy przekonani, że nasze propozycje są dobrze uzasadnione. Realizacja każdej z nich osobno wywoła pozytywne skutki opisane w raporcie. Są one jednak pomyślane tak, by wzajemnie wspierać swoje działanie i kumulować dobroczynne efekty.

Ze wstępu

Ludwig von Mises napisał w Ludzkim działaniu, że: „społeczeństwo to zgodne współdziałanie, współpraca”. Zapewnienie warunków do rozwoju dobrowolnych międzyludzkich relacji jest najważniejszym zadaniem stojącym przed rządem. Jeśli mu się to powiedzie, społeczeństwo rozkwitnie, co uwidoczni się w licznych innowacjach, które polepszą warunki bytu i stworzą przestrzeń do rozwoju intelektualnego i duchowego. Ten raport ma wskazać 10 sposobów, które pomogą osiągnąć ten cel. Ich zastosowanie byłoby pożądane także np. rok temu, ale proponowane reformy stały się szczególnie istotne w czasach kryzysowych – kiedy ludzka współpraca w wielu obszarach uległa rozkładowi.

„Dziesięć rozwiązań…” wysłaliśmy posłom

Raport był częścią naszego pakietu Ekonomia+, który przekazaliśmy parlamentarzystom i urzędnikom wraz z „Ekonomią w jednej lekcji” Henry’ego Hazlitta. Mamy nadzieję, że wkrótce przekonamy się czy któraś z recept w niej zawartych znalazł ich uznanie.

Pobierz raport już teraz!

Zachęcamy do przeczytania całego raportu „Dziesięć rozwiązań, które wyprowadzą Polskę z kryzysu”, który jest dostępny w formacie PDF na stronie raporty.mises.pl. To już drugi autorski raport, który udostępniliśmy w tym roku. W kwietniu opublikowaliśmy pracę dr. Arkadiusza Sieronia pt. „Katastrofa prohibicji narkotykowej”. Oba raporty można przeczytać bezpłatnie po podaniu adresu e-mail.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572